آخرین خبرها

شخصیت‌های زن در سریال مهران مدیری چه ویژگی‌هایی دارند؟/ زنـان «هیـولا»صفت

سایت بدون – معمولا چه در سینما و چه در تلویزیون، برای زنان کمتر نقش‌های مهم و تأثیرگذار نوشته می‌شود و متأسفانه حضور کم‌تأثیری در قصه دارند اما در بعضی آثار کار به جایی می‌رسد که همه صفات منفی در شخصیت‌های زن داستان جمع و یک تصویر سطحی و دم‌دستی از آن‌ها نمایش داده می‌شود. تازه‌ترین نمونه این نوع آثار، سریال «هیولا» به کارگردانی مهران مدیری است که ظاهراً با هدف خنده گرفتن از مخاطب این اتفاق افتاده است. همه شخصیت‌های زن در این سریال، آدم‌های خوش گذران و ثروتمندی هستند که همه دغدغه‌های شان در مسائل ظاهری و کم‌اهمیت خلاصه می‌شود اما احتمالا این موضوع زیر سایه کنایه‌های سریال یا محبوبیت‌ مهران مدیری رفته و مورد توجه قرار نگرفته است. در ادامه درباره ویژگی‌های شخصیتی کاراکترهای زن در سریال «هیولا» نوشته‌ایم.

شکاک و پول‌پرست
اکثر شخصیت‌های زن سریال به همسر خود شک دارند. آن‌ها فکر می‌کنند اگر همسر خود را کنترل ولحظه‌به‌لحظه چک نکنند و از لحاظ ظاهری متناسب با علاقه مندی‌ها و معیارهای آنان نباشند، ممکن است به سمت دیگران متمایل شوند! بنابراین تمام تلاش خود را می‌کنند که همیشه زیبا باشند و همیشه بدانند همسرشان کجاست و چه می‌کند. همسران اعضای هیئت‌مدیره «خاف» (مؤسسه خاک پای فرهنگیان) یعنی «فلور»، «مهسا»، «ملیکا» و به ویژه «بیتا» نمونه‌هایی از این شخصیت‌ها هستند. پول‌پرستی صفت دیگری است که در بعضی شخصیت‌های زن سریال دیده می‌شود. آن‌ها حاضرند به خاطر پول به همسرشان فشار بیاورند که اخلاق را کنار بگذارند و از راه نادرست پول دربیاورند، یا به خاطر پول با مردی ناتوان و هم سن پدرشان ازدواج کنند. «شهره» و «مهسا» نمونه‌ این شخصیت‌ها هستند.


خوش گذران و سرگرم ظواهر
گفتیم در سریال «هیولا» تصویر سطحی از زنان نشان داده شده است. همه شخصیت‌های زن در این سریال وقت خود را صرف مسائل ظاهری یا مادیات می‌کنند و دغدغه مهمی ندارند. آن‌ها زنان خوش گذرانی هستند که همه دل‌مشغولی‌شان پوشیدن لباس‌های مد روز و گران‌قیمت، مهمانی گرفتن و خرج کردن پول همسرشان است. این زنان در دورهمی‌های خود فال قهوه می‌گیرند و به یکدیگر گوشه و کنایه می‌زنند. اگر باشگاه می‌روند یا ورزش می‌کنند، قصد دارند زیباتر شوند و مثلاً حتی «فلور» که برای خودش کسب‌وکاری راه انداخته، سالن زیبایی دارد! همه همسران اعضای هیئت‌مدیره خاف یعنی «فلور»، «بیتا»، «مهسا» و «ملیکا» چنین شخصیت‌هایی دارند، فقط «مهری» و «شهره» از این قماش نبودند که آن‌ها هم پس از ثروتمند شدن «هوشنگ» به چنین زنانی تبدیل شدند.


اهل تفاخر و قپی
زنان سریال «هیولا» به شدت اهل تفاخر هستند و چشم ندارند راحتی و ثروت یکدیگر را ببینند. آن‌ها در زندگی یکدیگر سرک می‌کشند تا نکند خدای ناکرده دیگری وسایل مارک در خانه‌اش داشته باشد، لباس مارک‌دار بپوشد و آن‌ها جا مانده باشند. این زنان لباس‌های گران‌قیمت و برند می‌پوشند، درباره سفرهای خارجی‌شان صحبت می‌کنند و در فخرفروشی به یکدیگر، از هم سبقت می‌گیرند. آن‌ها یا ذاتاً اهل تفاخر هستند، مانند شخصیت «مینا» که به قول خودش با قپی آمدن، از لحاظ روانی تخلیه می‌شود و وقتی می‌فهمد «شهره» هم مانند او پولدار شده، همسرش «مهیار مهرافزون» را تحقیر می‌کند و او را بی‌عرضه می‌داند  یا مانند «مهری» و «شهره» که آب نمی‌دیده‌اند وگرنه شناگرهای ماهری هستند، وقتی پولدار می‌شوند از این فرصت برای فخرفروشی استفاده می‌کنند.


اغواگر و خطرناک
تعدادی از کاراکترهای زن در «هیولا» حکم خطر برای زندگی زنان دیگر را دارند و تخصص و حرفه‌شان از راه به‌در کردن مردهاست. آن‌ها اگر جایی استخدام شده‌اند یا کاری انجام می‌دهند، صرفاً به واسطه این مهارت خاص‌ و البته ویژگی‌های ظاهری‌شان است. همه زنانی که در زیرمجموعه‌های مؤسسه «خاف» کار می‌کنند تخصص‌شان همین است اما به طور مشخص کارمندان «داف خاف» (مخفف دایره ارتباطات فروش)، مثال واضح این دسته از شخصیت‌های سریال هستند. تنها یک زن در قصه حضور دارد که یکی از اعضای هیئت‌مدیره موسسه «خاف» است و سمت مهمی دارد اما معلوم شد او هم با «کامران کامروا» رابطه پنهانی داشته و باعث شده کامروا به همسرش خیانت کند. بنابراین «ژیلا زحمتکش» هم به نوعی نماینده این مدل از شخصیت‌های زن سریال است.

برچسب‌ها: , , , , ,

3 نظر

  1. نام اصلیه دختر کتاب فروش که رفت مدرسه چیست ؟؟؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }