آخرین خبرها

قانونی كه كمك می‌كند امور مالی و خانوادگی خود را تحت كنترل داشته باشید / قانون ثبت امتیازها

https://www.getcontrol.co/wp-content/uploads/2016/10/growth-arrow.jpg

سایت بدون -كدام‌یك از شما دوست ندارد پول بیشتری داشته باشد؟ كدام‌یك از شما دوست ندارد رابطه خانوادگی بهتر و مفیدتری داشته باشد؟ كدام‌یك از شما دوست ندارد عادت‌های مثبت‌تر و بهتری در زندگی‌اش داشته باشد؟ كدام‌یك از شما دوست ندارد…؟ به نظرتان این فهرست را تا كجا می‌توانید ادامه بدهید؟ البته هركدام از ما، از چیزهایی خوشمان می‌آید و نسبت به چیزهایی تنفر داریم. دوست داریم پول بیشتر داشته باشیم، رابطه خانوادگی سالم‌تر، پس‌انداز بیشتر و… . دوست داریم از شر خیلی چیزهای دیگری هم كه داریم راحت بشویم؛ مثل عادت‌های بد و بدهكاری و… . این موارد را در هر خانواده‌ای به‌راحتی می‌توانیم مشاهده كنیم. شاید مقاله امروز به کارتان بیاید؛ چرا كه هدفش رشد دادن و بیشتر كردن چیزهایی است كه در زندگی خانوادگی‌تان دارید كه بیشتر آنها هم البته به پول و مباحث مالی و… بر‌می‌گردد. روشی كه امروز می‌خواهیم از آن صحبت كنیم، بیشتر مورد استفاده ورزشكاران و دنیای حرفه‌ای ورزش است. با این روش، معمولا سعی می‌كنند پیشرفت‌های خودشان را در حوزه‌هایی كه در آنها ضعف دارند، اندازه بگیرند. همچنین در حوزه‌هایی كه دوست دارند در آنها به صورت خاص تقویت بشوند هم از این روش استفاده می‌كنند. بسیار هم روش ساده‌ای است. اگر فرزند خردسال یا نوزاد داشته باشید، حتما از این روش استفاده كرده‌اید تا از میزان رشد و تغذیه و وزن آنها با خبر باشید. جك كنفیلد، در كتاب اصول موفقیت خود، فصلی را به این روش اختصاص داده است؛ روش اندازه‌گیری امتیازها.
تایلر چگونه بازیكن بهتری شد
كنفیلد در این فصل، ابتدا از قول چارلز كنراد، نویسنده كتاب پرفروش «بازی كار» می‌نویسد كه هر چیزی را كه می‌خواهید بیشتر داشته باشید، بیشتر اندازه بگیرید. سپس ماجرای تایلر ویلیامز را مثال می‌زند. تایلر بازیكن بسكتبال بود كه در آن دوره، راهی لیگ جوانان شده بود. ریك، پدر تایلر، یك اقدام خاص و ویژه انجام داد كه شاید شما هم علاقه داشته باشید این روش را در خانواده‌تان و نسبت به فرزندان‌تان در حوزه‌های مختلف انجام بدهید. ریك ابتدا بررسی كرد كدام حركت‌ها در بازی بسكتبال منجر به كسب امتیاز می‌شود. او حركت‌هایی چون دفاع در مقابل حریف، توپ‌ربایی، انداختن توپ در داخل سبد، پرتاب‌های سه‌امتیازی و… را استخراج كرد. سپس در هر بازی هر كدام از این حركت‌ها را كه به ثبت امتیاز منجر می‌شد، اندازه گرفته و روی جدولی كه در دیوار پسرش زده بود، ثبت می‌كرد. تایلر هم بعد از هر بازی تمرینی و جدی‌اش، سریع به خانه بر می‌گشت تا هم امتیازات قبلی‌اش را بررسی كند و هم امتیازات به دست آمده در آن روز را در این جدول ثبت كند. درواقع پدرش بدون این‌كه هیچ بحث و توصیه‌ای را مطرح كند، با همین روش ساده، فرزندش را وادار كرد تا مدام تبدیل به بازیكن بهتری بشود.
مورد خاص خوسلا
كنفیلد اشاره می‌كند كه ثبت امتیازها صرفا در ورزش و تجارت اهمیت ندارد، حتی در زندگی خانوادگی‌تان هم می‌توانید آن را اجرایی كنید. او این‌بار از فردی به نام خوسلا، مدیرعامل سان میكروسیستم مثال می‌آورد. این فرد چون مدیرعامل یك شركت بزرگ بود، طبعا گرفتاری‌های شغلی زیادی داشت. از سوی دیگر چهار فرزند هفت تا 11 ساله هم داشت. ولی او خودش را متعهد كرده بود كه در ماه،‌ حداقل 25 شب را، زودتر به خانه آمده و شام را با خانواده‌اش باشد. از سوی دیگر، بعد از شام هم با فرزندانش بازی كرده و در تكالیف مدرسه، به آنها كمك می‌رساند. این مدیرعامل اشاره می‌كند كه بعضی از همكارانش، هر ماه فقط پنج شب،‌ شام را كنار خانواده هستند و به این موضوع هم افتخار می‌كنند. خوسلا اشاره می‌كند كه قادر است هفته‌ای صد ساعت هم كار كند؛ اما با 50 ساعت كار این‌چنینی و رسیدگی به امور خانواده و… به اندازه مدیران عاملی كه صد ساعت كار می‌كنند، كارایی دارد.
امتیازهای خود را ثبت كنید
ما از قانون ثبت كردن امتیازها، می‌خواهیم در امور اقتصادی خانوارها استفاده كنیم. چه باید بكنیم؟ در ابتدا باید هدف اصلی مشخص شود. هدف اصلی از كنترل اقتصادی خانوارها چیست؟ خیلی ساده؛ داشتن پس‌انداز بیشتر، تأمین امنیت مالی آینده خانواده، داشتن پول به اندازه كافی برای روزهای سخت و ایام بیماری، ذخیره پول كافی برای روزگار بازنشستگی والدین و…. این هدف‌ها چگونه و با چه رفتارهایی به دست خواهند آمد؟ بنشینید و رفتارهایی در خانواده خودتان را كه به عملی شدن این هدف‌ها منجر می‌شوند بنویسید: كمتر خرج كردن، عاقلانه‌تر خرج كردن، تعمیر لوازم به جای خرید لوازم نو، افزایش درآمد خانوار، فعال كردن درآمد غیرفعال (درآمدهایی كه نیاز به حضور شما ندارند، مثل سهام و دریافت اجاره‌بها و فروش اینترنتی و…)،‌ فعال كردن مشاغل خانگی و امثالهم. در واقع هركدام از این رفتارها، نقش همان كارهایی را دارند كه در بسكتبال باید انجام بدهید تا به كسب امتیاز منجر شود؛ ولی در اینجا امتیازهای شما، امتیازهای مالی در حوزه خانواده هستند.
دفترچه‌ای داشته باشید
وقتی این رفتارهای امتیازآور را كشف كردید، حالا باید دفترچه‌ای داشته باشید تا بتوانید این امتیازها را ثبت كنید. مهم این نیست كه بدانید كدام رفتارها به كسب این امتیازها منجر می‌شوند؛ مهم این است كه درك كنید این رفتارها حتما انجام شده‌اند. وگرنه همه ما می‌دانیم كه چطور باید پول بیشتری ذخیره كنیم، اما معمولا این كارها را نمی‌كنیم. در واقع قانون ثبت امتیازها، اصلی است كه ما را مطمئن می‌سازد كه حتما این كارها را انجام داده‌ایم. در این صورت است كه اوضاع اقتصادی ما بهتر خواهد شد.
روش استفاده از قانون ثبت امتیازها
مهم‌ترین كاركرد قانون ثبت امتیازها، به حوزه اقتصاد خانوارها برمی‌گردد. در حوزه اقتصاد خانوارها نیز، ما با چنین مواردی روبه‌رو هستیم: درآمد خانوار، پس‌انداز خانوار، هزینه‌كردهای خانوار و سرانجام سرمایه‌گذاری‌های خانوار. لابد تعجب می‌كنید؛ بیشتر خانوارها اساسا با این مفاهیم بیگانه هستند و فقط می‌دانند كه باید درآمد خوبی داشته باشند و در نهایت، باید پس‌اندازی هم كنار بگذارند برای وقت مبادا. در حالی كه شما باید در همه حوزه‌ها به‌خوبی وارد عمل شوید. به طور مثال از قانون ثبت امتیازها به این شكل می‌شود استفاده كرد: ثبت تخفیف‌هایی كه در خریدهای روزانه و طی چانه‌زنی با فروشنده‌ها گرفته‌اید، ثبت صرفه‌جویی‌هایی كه از طریق تعمیر وسایل منزل گرفته‌اید، ثبت پس‌انداز فرزندان‌تان از پول توجیبی‌هایشان و… . 
اطمینان از انجام كارها
همان‌طور كه اشاره شد، از این اصل در روابط خانوادگی و ابراز محبت به اعضای خانواده و گردش‌های دسته‌جمعی با اعضای خانواده و برگزاری جشن‌های خانوادگی بابهانه و بی‌بهانه هم می‌توان استفاده كرد، اما مهم‌ترین كاركرد آن را می‌توان در رشد مالی و حركت به سوی استقلال مالی دانست. به قول دارن هاردی، ثبت وقایع باعث ایجاد نوعی خودآگاهی در شما نسبت به مسیرهای طی شده می‌شود. بیشتر مردم اصلاح امور مالی خودشان اقدام نمی‌كنند، تنها به این دلیل كه نمی‌دانند چه اتفاقی در حوزه اقتصاد خانوارشان در حال افتادن است. این‌كه چقدر دارند خرج می‌كنند و چقدر پول اضافه هدر می‌دهند و چقدر كالای استفاده نشده در خانه دارند و چقدر بدهی بالا می‌آورند و… . چه بسا كه اگر كسی، این اطلاعات را خیلی سریع و صریح در اختیارتان بگذارد، خودتان هم تعجب كرده و سریع اقدام به رفع این اشكالات می‌كنید. ثبت امتیازها، از یك‌سو مسیر حركت شما را مشخص می‌كند و از سوی دیگر، باعث ایجاد خودآگاهی مالی در شما می‌شود. یادتان باشد مهم نیست كه می‌دانید این جور كارها خوب‌ هستند و باید انجام شوند؛ مهم این است كه باید مطمئن باشید این كارها انجام می‌شوند. نكته بعدی هم آن است كه اگر این ثبت امتیازها و پیشرفت‌ها را، در مقابل دیدگان اعضای خانواده بگذارید، كم‌كم از زیاده‌خواهی فرزندان خودتان هم جلوگیری می‌كنید؛ چرا كه می‌دانند نباید انتظار زیادی داشته باشند و اوضاع مالی خانوار از چه قرار است. 

برچسب‌ها:

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }