مرگ جنجالی‌ترین فوتبالیست خاورمیانه

سایت بدون – بازیکن سرشناس تیم ملی عربستان و باشگاه الاهلی در سن ۶۹ سالگی درگذشت؛ بازیکنی که در زمان خودش تبدیل به یکی از بزرگترین جنجال های فوتبال خاورمیانه شد.

روز گذشته امین دابو ، بازیکن سابق باشگاه الاهلی و تیم ملی عربستان پس از گذراندن یک دوره بیماری از دنیا رفت. 

بازیکن جوان سنگالی که پیش از پیوستن به دانشگاه الازهر برای مطالعه مبانی دین اسلام، فعالیت ورزشی خود را در کشور مصر آغاز کرد. او فوتبال را در محله های قاهره آغاز و در اوایل دهه هفتاد میلادی یکی از ستاره ها و شاید اصلی ترین ستاره فوتبال مصر شد و با این تیم بازی های زیادی در کشورهای مختلف انجام می داد و پیشنهاداتی نیز حتی از باشگاه های فرانسوی داشت اما یک اختلاف مالی با باشگاه اسماعیلی باعث شد تا ستاره پرطرفدار فوتبال مصر دست به یک انتقال جنجالی بزند.

امین دابو که به عنوان ادامه تحصیل به عربستان رفته بود با وساطت عبدالله الفیصل و همچنین در نهایت مداخله انورسادات رئیس جمهور وقت مصر در یک انتقال جنجالی با باشگاه الاهلی به توافق رسید و گرانترین نقل و انتقالات خاورمیانه رقم خورد. داستان انتقال او جالب است چرا که پس از اختلافات مالی که با باشگاه مصری داشت و در سفر به عربستان با مقامات این کشور تماس گرفت و در نهایت تصمیم بر این شد که به الاهلی بپیوندد. او با دو شاهزاده سرشناس سعودی در هتل شرایتون قرارداد امضا کرد. مادر امین دابو از ترسی که به خاطر خشم مردم مصر و طرفداران اسماعیلی وجود داشت از این سفر امتناع کرده بود. با این وجود وقتی هواداران اسماعیلی از این انتقال عصبانی شدند باشگاه سعودی برای رسمی شدن آن مبلغ ۱۰۰ هزار دلار به باشگاه مصری پرداخت تا امین دابو تبدیل به گرانترین بازیکن خاورمیانه در زمان خودش شود. 

او در الاهلی یک بازیکن اصلی بود و این تیم به قهرمانی زیادی از جمله ۴ بار قهرمانی جام پادشاهی رساند. درخشش این بازیکن باعث شد تا به او تابعیت سعودی داده شود و از این طریق بود که در چند تورنمنت به همراه عربستان شرکت کرده و در رقابت های مقدماتی جام جهانی ۱۹۸۲ یک گل حساس وارد دروازه عراق کرد که شهرت او را چندین برابر کرد. 


او به دلیل رفتار متمایز در زمین و گلهایی که روی زیرکی می زد لقب روباه را گرفته بود. دابو با تیم های الاهلی ، اسماعیلی و تیم ملی عربستان بیش از ۲۵۰ گل به ثمر رساند.

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «به مرغشان کیش نمی توان گفت»

سایت بدون – کیش کردن مرغ به معنای صدایی است که برای هدایت کردن مرغان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *