آخرین خبرها

نكاتی كه موقع انتخاب فرش باید به آن دقت كنید/ گاهی به زمین نگاه کن

سایت بدون – خانه‌های هر كدام از ما شكل و شمایل خاصی دارد؛ برخی قسمت‌ها مربعی شكل هستند و برخی مستطیل و بخش‌هایی هم دراز و ممتد. بسته به هر شكل و ظاهری كه هر قسمت خانه دارد، نیاز به استفاده از فرشی است كه بتواند آن فضا را به زیباترین شكل پوشش دهد و علاوه بر زیباتر كردن محیط، صمیمیت و گرما را به ساكنان خانه منتقل كند. برخلاف قدیم‌ترها كه بیشتر از فرش‌های یك تكه كوچك و بزرگ برای تمام فضاها و اتاق‌ها استفاده می‌كردند، این روزها در كنار توجه به جنس، رنگ و سایز فرشی كه می‌خواهید بخرید، باید به تناسب شكل فرش با محیطی كه می‌خواهید از آن استفاده كنید هم توجه داشته باشید. نویسنده : ندا اظهری روزنامه نگار اتاق‌ خواب: فرشی كه قرار است برای اتاق خواب انتخاب كنید باید فضا را به محیطی برای آرامش و خواب آرام تبدیل كند. یكی از معیارهای انتخاب برای فرش اتاق‌ خواب، نرم بودن آن است. بهتر است از فرش‌های مخملی استفاده كنید كه پرزهای عمیق‌تری داشته و نرمی خاصی داشته باشد. این فرش‌ها برای اتاق پذیرایی یا قسمت‌هایی كه زیاد رفت و آمد می‌شود، مناسب نیستند. برای فضای اتاق خواب بهتر است فرش را در قسمتی قرار دهید كه بیشترین تردد در آنجا انجام می‌شود. اگر فضای اتاق كوچك است و تختخواب هم در آن قرار می‌گیرد، از فرش‌های كوچك جوری استفاده كنید كه قسمت كوچكی از آن زیر تخت و بیشتر آن در قسمت جلویی تخت قرار گیرد تا به‌راحتی روی آن پا بگذارید.
اتاق پذیرایی: برقراری تعادل بین رنگ و سبك وسایل اتاق‌پذیرایی با فرش بسیار مهم است. این هماهنگی رنگ باید بین وسایلی مثل مبلمان، پرده، فرش و دیگر وسایل برقرار باشد. نكته دیگر، برقراری تعادل بین رنگ فرش و مبلمان است. برای فرش‌های كرم، از مبلمان رنگی هم می‌توانید استفاده كنید، اما برای مبل‌های پر نقش و نگار، بهتر است از فرش‌هایی با رنگ خنثی استفاده كنید تا فرش خودش را بیشتر نشان دهد. ابعاد فرش را درست انتخاب كنید. اگر مبلمانی كلاسیك دارید، بهتر است فرشی كه انتخاب می‌كنید بزرگ‌تر باشد تا تمام مبلمان روی فرش قرار گیرد، اما اگر از مبلمان سبك مدرن استفاده می‌كنید، بهتر است فقط پایه‌های جلویی مبل‌ها روی فرش قرار گیرند. همیشه مبل بزرگ‌تر و اصلی را در راستای طول فرش قرار دهید. سعی كنید بعد از این كه خانه و فضایی را كه می‌خواهید فرش داخل آن بیندازید، مشخص شده باشد سپس برای خرید فرش اقدام كنید.
اتاق ‌نشیمن: اگر اتاق پذیرایی و نشیمن جدا باشد معمولا تلویزیون در این بخش قرارمی‌گیرد و حداكثر رفت و آمد خانه در این بخش است. فرش‌هایی كه پرز عمیقی دارند، شاید زیباتر باشد، اما جارو زدن آن دشوار است؛ بنابراین فرشی را انتخاب كنید كه پرزهای عمیق نداشته باشد. به خاطر داشته باشید كه فرش‌هایی كه بافت خیلی نرمی دارند، به مرور بر اثر رفت و آمد روی آن صاف می‌شوند و پرزهای آن به اصطلاح می‌خوابد. اگر در خانه بچه كوچك دارید، فرش‌هایی با رنگ روشن نخرید؛ برای این خانه‌ها فرش‌هایی با رنگ تیره‌تر بهترین انتخاب هستند. همچنین فرش‌هایی كه پرز كوتاه‌تری دارند، هم آلودگی كمتری به خود می‌گیرند و هم كمتر بو در خود نگه می‌دارند. 
راه‌پله‌ها و راهروهای باریك: راه‌پله‌ها، راهروها و ورودی‌های خانه، جزو پررفت‌وآمدترین قسمت‌ها هستند. بنابراین به فرش یا پوششی نیاز دارند كه دوام بالایی داشته باشند. فرش‌هایی از جنس پشم جزو مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای این نقاط خانه هستند. تا حد امكان از فرش‌های رنگ روشن استفاده نكنید كه خیلی زود تغییر رنگ دهند و كثیف شوند. از طرفی، رنگ‌های خیلی تیره هم كثیفی و خاك‌گرفتگی را به‌سرعت نشان می‌دهند. بهترین رنگ برای این نقاط، رنگ‌هایی متوسط بین روشن و تیره است. 
آشپزخانه: معمولا فضای آشپزخانه‌ها جوری است كه فرش‌های مستطیل بیشتر كاربرد دارند و خیلی بهتر فضا را پوشش می‌دهند. از طرفی به خاطر كاركرد آشپزخانه احتمال ریختن مواد غذایی مختلف در آن وجود دارد. بنابراین فرش‌های خلوت و ساده و روشن برای آشپزخانه مناسب نیست. نكته دیگر این است كه فرش‌ها را متناسب با وسایل انتخاب كنید.  مثلا اگر میز ناهارخوری مستطیلی دارید، فرشی متناسب با آن پهن كنید. به عبارتی، فرش گرد برای میز مستطیلی اصلا مناسب نیست و همچنین فرش مستطیل به میز گرد نمی‌آید.

​​​​​​​ انواع فرش
فرش‌های مستطیلی: سنتی‌ترین مدل فرش‌ها كه برای پوشاندن فضاهای بزرگ بسیار مناسب است و برای فضاهای باریك و دراز هم كارایی دارد. اگر می‌خواهید كل اتاق را با فرش بپوشانید، فرش‌های مستطیلی انتخاب خوبی است. البته به شرطی كه فضا نسبتا بزرگ باشد. اگر قصد استفاده از فرش مستطیلی در اتاق پذیرایی را دارید، فرشی با ابعاد متوسط بخرید چراكه راحت‌تر با هر‌فضایی هماهنگ می‌شود. فرش را وسط اتاق بیندازید و وسایل و مبلمان را دورتادور آن بچینید. برای این‌كه اتاق پذیرایی ظاهر زیباتری بگیرد، مبل‌ها را طوری قرار دهید كه پایه‌های جلویی روی فرش قرار گیرند. سپس میز شفافی را هم وسط قرار دهید تا طرح فرش هم دیده شود. میزهای چوبی دیگر نمایی از فرش را نشان نمی‌دهند.
فرش‌های گرد: این فرش‌ها خیلی حالت رسمی ندارند و بیشتر مناسب فضاهای كوچك‌تر یا اتاق‌هایی هستند كه دایره‌ای‌شكل‌اند اما استثناهایی هم وجود دارد. این فرش‌ها برای میزهای گرد بسیار مناسب است. اگر خانواده كم‌جمعیتی هستید، بهتر است از میزهای گرد استفاده كنید و فرشی دایره‌ای‌شكل هم زیر میز‌ناهارخوری پهن كنید. برای مبلمانی كه نیم‌دایره است به‌راحتی با استفاده از یك فرش دایره‌ای‌شكل، فضا را متعادل كنید. در قسمت ورودی خانه اگر مستطیلی و كشیده نباشد به‌خوبی می‌توانید از فرش‌های گرد استفاده كنید. همچنین در فضاهای كوچك، به دلیل گوشه‌دار نبودن فرش‌های گرد، می‌توانید از این فرش‌ها استفاده كنید تا فضا بزرگ‌تر دیده شود. 
فرش‌های مربع‌شكل: این قبیل فرش‌ها گزینه ایده‌آل برای فضاهای خارجی و اتاق‌های مربعی‌شكلی هستند كه بیشتر با مبلمان مربع‌شكل مانند میزهای مربع هماهنگ می‌شوند. اگر میز ناهارخوری مربعی دارید، برای پوشش زیر آن می‌توانید از فرش‌های مربعی‌شكل استفاده كنید. 
فرش‌های رانر: فرش‌ها و قالیچه‌های باریك بهترین گزینه برای فضاهای باریك و دراز مانند راهرو، راه‌پله‌ها و فضاهای ورودی باریك خانه هستند.

برچسب‌ها: , , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }