آخرین خبرها

چگونه از کودکان خود برابر آنفولانزا محافظت کنید؟

سایت بدون-بسیاری از والدین زمانی كه فرزندانشان به مدرسه می‌روند، این نگرانی را دارند كه به بیماری به‌ویژه بیماری واگیردار مبتلا نشوند، از همین‌رو مشتاق هستند در رابطه با بیماری‌های مختلف بیشتر بدانند. بیماری‌هایی چون آنفلوآنزا و سرماخوردگی، معمولا در فصل‌هایی چون پاییز و زمستان، شیوع بیشتری دارد. والدین باید نسبت به این بیماری‌ها آگاهی داشته باشند تا هم فرزندان خود را به‌موقع برای درمان نزد پزشك ببرند و هم این‌كه از ابتلای آن به سایر دانش‌آموزانی كه به مدرسه می‌روند، پیشگیری كنند. دكتر پیمان لسان پزشكی، كارشناس پیشگیری از بیماری‌ها و سرپرست كلینیك مشاوره بیماری‌های رفتاری مركز بهداشت غرب تهران در رابطه با بیماری آنفلوآنزا به شما می‌گوید. آشنایی با انواع آنفلوآنزا
آنفلوآنزا یك بیماری حاد ویروسی است كه دستگاه تنفسی را درگیر می‌كند. سرفه، تب، سردرد، درد عضلانی، تعریق زیاد، آبریزش بینی و گلو درد، از علائم اصلی این بیماری به حساب می‌آیند. آنفلوآنزا انواع مختلفی دارد كه می‌توان به  A،B  و  C اشاره كرد كه با توجه به نوع بیماری، انسان، حیوان یا هر دو را درگیر خود می‌كند. ابتلا به این بیماری می‌تواند به صورت تك‌گیر باشد یا این‌كه تبدیل به اپیدمی شود یا ابتلای آن شیوع جهانی پیدا كند كه به آن پاندمی می‌گویند. معمولا اپیدمی در فواصل یك تا سه سال رخ‌می‌دهد، در حالی‌كه پاندمی هر 30 سال یك‌بار ایجاد می‌شود و وقتی ویروسی جدید كه مردم نسبت به آن ایمنی ندارند شیوع پیدا كند، در واقع پاندمی محسوب خواهد شد.

مراقبت از آنفلوآنزا اهمیت دارد!
با توجه به این‌كه وقوع اپیدمی آنفلوآنزا غیرپیش‌بینی به حساب می‌آید، سرعت انتشار آن بالا و عوارض مرگ و میر بالایی نیز دارد، این بیماری از اهمیت زیادی برخوردار است و عواقبی گسترده اجتماعی و اقتصادی می‌تواند به همراه داشته باشد. علاوه بر این، انتقال آن از حیوان به انسان و بروز گونه‌های جدید، اهمیت توجه به آنفلوآنزا را دوصد چندان می‌كند. به‌طور كلی، این ویروس می‌تواند وارد بدن فرد شود و تا 24 ساعت علائم خاصی نداشته باشد؛ از همین رو بیماری می‌تواند به دیگران نیز منتقل شود. آنفلوآنزا از طریق هوا و ترشحات آلوده، سایر افراد را مبتلا می‌كند و حدود یك تا سه روز دوره نهفتگی دارد و در كودكان دوره نهفتگی تا یك هفته است. والدین باید توجه داشته باشند كه از زمان بروز علائم تا دفع كامل ویروس از بدن فرزندشان، باید از رفتن او به مدرسه ممانعت كنند كه معمولا حدود یك هفته طول می‌کشد كه در هر حال، پزشك باید بهبود كامل را تایید كند.

آگاهی در مورد علائم
بروز تب در این بیماری وجود دارد و دمای بدن می‌تواند به 41 درجه سانتی‌گراد برسد و تا سه روز تب ادامه خواهد داشت. درد عضلانی یا سردرد، بیش از هر علامت دیگری برای بیمار مشكل‌ساز خواهد شد. شدت درد عضلانی در آنفلوآنزا، با میزان تب، رابطه مستقیم دارد به طوری‌كه هر چه تب بالاتر باشد، میزان درد عضلانی نیز بیشتر خواهد شد. سخت‌ترین علامت در آنفلوآنزا، سرفه محسوب می‌شود تا جایی كه بعد از یك تا دو هفته از بهبود سایر علائم بیماری، سرفه باقی خواهد ماند. آنفلوآنزا می‌تواند در كودكان خروسك ایجاد كند در حالی‌كه بزرگسالان بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا، دچار خروسك نمی‌شوند. آنفلوآنزا علائم شدید دارد و معمولا یك‌دفعه بروز می‌كند ضمن این‌كه به آرامی پیشرفت نخواهد كرد.

راه‌های پیشگیری را بشناسید
رعایت اصول بهداشتی در پیشگیری از آنفلوآنزا، حائزاهمیت است. ساده‌ترین راه برای پیشگیری از این بیماری، اجتناب از رفتن به اماكن شلوغ است. شست‌وشوی دهان و دست، می‌تواند مانع ابتلا به این بیماری شود. همچنین با پرهیز از تماس نزدیك و ماندن در منزل هنگام ابتلا به بیماری، می‌توان مانع از انتشار آن شد. فرد بیمار باید دهان خود را بپوشاند تا به دلیل بروز سرفه، باعث انتشار ویروس در محیط نشود. تمیز كردن دست‌ها، اجتناب از لمس چشم و بینی، استراحت كافی و دریافت به اندازه مایعات، به بیماران توصیه می‌شود و والدین باید این موارد را جدی بگیرند.

درباره واكسن چه می‌دانید؟
شاید این سوال به ذهن خیلی از والدین برسد كه واكسن چقدر می‌تواند به پیشگیری از بیماری آنفلوآنزا در فرزندشان كمك كند؟ در پاسخ به این پرسش باید گفت كه واكسن می‌تواند در پیشگیری نقش داشته باشد ولی برخی نكات در رابطه با آن وجود دارد كه والدین باید نسبت به آن آگاه باشند. هر ساله، واكسن جدید برای پیشگیری از آنفلوآنزا تولید می‌شود و دلیل این مساله به تغییراتی كه در ویروس می‌تواند ایجاد شود، برمی‌گردد. والدین باید توجه داشته باشند واكسن آنفلوآنزا، بیش از این‌كه روی بزرگسالان اثر داشته باشد، برای كودكان موثرتر است. واكسن آنفلوآنزا می‌تواند در حدود 77 تا 91 درصد، كودكان را در برابر ابتلا  ایمن کند. اما براساس میزان تولید واكسن آنفلوآنزا، تنها 5 درصد از افراد قابلیت دسترسی به این واكسن را دارند به همین دلیل پیشگیری، بیش از تزریق واكسن اهمیت دارد و واكسن باید بر اساس تجویز پزشك مورد استفاده قرار بگیرد. بسیاری از افراد تصور می‌كنند واكسن آنفلوآنزا را باید حتما در زمستان بزنند در حالی‌كه این باور كاملا نادرست است و بهترین زمان دریافت این واكسن شهریور تا اواسط مهر محسوب می‌شود. واكسن آنفلوآنزا را می‌توان از شش ماهگی به بالا تزریق كرد. به عبارت روشن‌تر این‌كه نوع واكسن و نحوه تزریق آن در كودكان زیر دو سال، نسبت به كودكان دو تا 14 سال و افرادی بالای 14 سال، می‌تواند متفاوت باشد.  والدین نباید با این تصور كه واكسن آنفلوآنزا بدون نسخه در داروخانه به فروش می‌رسد، اقدام به خرید و واكسیناسیون فرزند خود كنند. چنانچه واكسن به درستی انتخاب نشود، ایمنی در برابر ابتلا را به همراه نخواهد داشت ضمن این‌كه گاهی انتخاب نادرست واكسن بدون در نظر گرفتن سن و شرایط فرد، می‌تواند مشكلاتی را ایجاد كند. والدین باید توجه داشته باشند كه تشخیص و درمان بیماری آنفلوآنزا به‌عهده پزشك است و از آنجا كه آنفلوآنزا یك بیماری ویروسی محسوب می‌شود، نباید به شكل خودسرانه به فرزند آنتی‌بیوتیك داد، چون اثری برای درمان این بیماری ندارد و در درمان بیماری‌های باكتریایی كاربرد دارد.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }