آخرین خبرها

10 فرمان برای محافظت از ناخن هایتان

Image result for nails

سایت بدون -ناخن یکی از اعضای مهم و حساس بدن است که علاوه بر نقش حفاظتی‌اش، باعث زیبایی دست و پاها می‌شود. یکی از مشکلات شایع ناخن، شکنندگی آن است. جالب است بدانید در بسیاری از افراد، زود شکستن ناخن و ضعیف بودن آن ارثی است. با این حال، رعایت برخی مراقبت‌های اولیه و نکات تغذیه‌ای در حفظ ناخن و زیبایی آن موثر خواهد بود.


     1) هنگام شستن ظروف دستکش بپوشید.
     2) بعد از هر بار تماس دست با آب، از کرم مرطوب‌کننده قوی (مانند وازلین، روغن شتر مرغ و…) استفاده کنید و آن را روی پوست و ناخن ماساژ دهید.
     3) در هوای سرد حتما دستکش بپوشید تا پوست و ناخن از آزار سرما و خشکی در امان بمانند.
     4) اگر همیشه این موارد را رعایت می‌کنید اما ناخن‌های ضعیف و شکننده‌ای دارید، مشاوره بگیرید. کمبود آهن، داشتن رژیم‌های مختلف و حذف برخی مواد غذایی، پرکاری تیرویید و استرس بیش از حد می‌تواند علت این مشکل باشد.
     5) با داشتن رژیم غذایی سرشار از مواد معدنی و در صورت نیاز استفاده از مکمل‌، زیبایی و سلامت ناخن خود را تامین کنید.
     6) انواع ویتامین‌های گروه ب (B12، B6، B2 و…) و کلسیم، باید برای قوت و استقامت ناخن روزانه مصرف شوند.
     7) ویتامین A در تقویت ناخن و ویتامین D برای استحکام آن مفید است. مبادا این مواد را از رژیم خود حذف کنید.
     8) برای گردگیری، کار منزل و حتی رسیدگی به گل‌ها و باغچه‌ منزل از دستکش استفاده کنید تا ناخن‌ها در معرض آلودگی قرار نگیرند.
     9) به ناخن‌ها استراحت دهید و پشت سر هم از لاک استفاده نکنید.
     10) گوگرد برای استقامت ناخن‌ها موثر است. برای جلوگیری از عفونت‌های ناخن و حفظ استقامت آن مواد غذایی حاوی گوگرد یا زیر نظر پزشک مکمل آن را استفاده کنید.


دکتر پروین منصوری
متخصص پوست
استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران

برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }