آیاگریزمان برای بارسلونا، «سوارس ۲» می‌شود؟/قربانی جلوی پای مسی


سایت بدون – چهارشنبه فاش شد لیونل مسی بر سر تمدید پنج ساله قراردادش با بارسلونا به صورت کلی موافقت کرده اما این به معنای حل شدن مشکلات باشگاه نیست. آنها هنوز ۲/۱ میلیارد یورو بدهی دارند و اگر لالیگا از فردا آغاز شود، فوق‌ستاره ۳۴ ساله نمی‌تواند برای این تیم بازی کند چون باشگاه از سقف دستمزد عبور کرده. اینکه مسی را متقاعد کنی با کاهش چشمگیر دستمزد در تیم بماند خیلی خوب است اما بزرگترین مانع تیم این است که فضای خالی در فهرست دستمزدها ایجاد کند تا یک ماه دیگر که فصل آغاز می‌شود، بتوانند او را در فهرست تیم قرار دهند.
خاویر تباس، رئیس لالیگا به بارسا هشدار داده دستمزدهایش را به میزان قابل توجهی کاهش دهد تا نه تنها قرارداد مسی بلکه سایر خریدهای جدید ثبت شود. سرخیو آگوئرو، یکی از دوستان قدیمی مسی به همراه اریک گارسیا و ممفیس دپای به عنوان بازیکن آزاد آمده‌اند اما اگر بارسا نتواند به اندازه کافی دستمزدها را کم کند-تقریباً ۱۰۰ میلیون یوروی دیگر- آنها نمی‌توانند در فصل جدید تیم را همراهی کنند.
مسی از ۱۰ تیر بازیکن آزاد شده و اگر چه در این فاصله نخستین جام ملی را با آرژانتین برده اما رسماً بدون باشگاه است این یعنی باسابقه‌ترین و گلزن‌ترین بازیکن تاریخ بارسلونا دیگر بازیکن این تیم نیست. او ۳۴ جام برده و شش بار برنده توپ طلا شده اما برای اولین بار بعد از ۲۰ سال به صورت رسمی هیچ ارتباطی با باشگاه ندارد، یعنی از زمان کارلس رکساچ، مدیر ورزشی بارسلونا در سال ۲۰۰۰ که توانست خانواده مسی را برای بستن قرارداد با او متقاعد کند.
بازگشت خوان لاپورتا که در دوره اول ریاستش مسی شکوفا شد، دلیل اصلی این آرژانتینی برای ماندن است. مسی با رئیس قبلی، خوسپ ماریا بارتومئو آشکارا درگیر بود و تابستان قبل می‌خواست برود. پیشرفت‌های جزئی هم کمک کرده، بارسا قهرمان جام حذفی شود و خریدهای جدید داشته باشد ضمن اینکه آنسو فاتی هم از مصدومیت بلندمدت بر می‌گردد. لاپورتا گفته بهترین راه برای حفظ مسی ساختن یک تیم سطح بالا حول محور او است نه اینکه پول فراوان به پایش بریزند.
با توافق هفته گذشته بارسا دیگر نگران رفتن مسی نیست اما برای اینکه حساب و کتاب‌ها درست باشد، باید تصمیمات بزرگی بگیرند.

آیا بارسا قوانین سقف دستمزد را رعایت می‌کند؟
هر تیم در لیگ اسپانیا باید سقف دستمزد داشته باشد. این رقم با توجه به درآمدهای باشگاه و برآورد هزینه‌ها برای فصل آتی تعیین می‌شود. (بارسلونا برای فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ ، ۸۰۰ میلیون یورو درآمد پیش‌بینی کرد که به گفته خودشان خیلی کمتر از این بوده هرچند آمار رسمی در دسترس نیست). رقم نهایی دستمزد اعضای تیم اول و کادر فنی، هزینه‌های آکادمی، نقل و انتقالات و پول ایجنت‌ها را پوشش می‌دهد.
قبل از شیوع ویروس کرونا در تابستان منتهی به فصل ۲۰۲۰-۲۰۱۹ بارسا با ۶۷۱ میلیون یورو بالاترین سقف را داشت به خاطر درآمدی که به یک میلیارد یورو می‌رسید. در ژانویه امسال، این سقف به ۳۴۷ میلیون یورو کاهش یافته. نه بارسا و نه لالیگا سقف فصل جدید را تعیین نکرده‌اند اما گفته می‌شود به ۲۰۰ میلیون یورو رسیده.
مقامات بارسا می‌گویند پاندمی بیشتر از هر باشگاهی روی این تیم اثر منفی گذاشته چون آنها پیش از این بابت درآمدهای روز مسابقه و همچنین گردشگری درآمد بسیار زیادی داشتند و استادیوم‌های خالی و بسته شدن فروشگاه‌ها و موزه باشگاه به شدت به بارسا ضربه زده. تباس می‌گوید بارسا بیشتر از همه حتی رئال مادرید ضربه خورده چون سقف هزینه‌های خود را در سال‌های اخیر به حداکثر رسانده است.
آخرین قرارداد مسی بزرگترین قراردادی بود که یک ورزشکار حرفه‌ای بسته. او در یک دوره چهارساله با پاداش‌ها و افزونه‌ها، ۵۰۰ میلیون یورو دریافت می‌کرد برای همین حفظ او با شرایط قبلی غیرممکن بود.
سال گذشته دستمزد ۷۲ میلیون یورویی مسی ۲۰ درصد سقف هزینه‌های ۳۴۷ میلیونی بارسلونا بود. اگر این سقف به ۲۰۰ میلیون یورو تنزل پیدا کند، قرارداد جدید مسی با ۵۰ درصد کاهش معادل ۱۸ درصد سقف هزینه‌ها خواهد بود. منابع خبری می‌گویند قرارداد جدید مسی پلکانی نزولی است یعنی هر سال دستمزد کمتری می‌گیرد اما هنوز هم باید ۱۰۰ میلیون دیگر از دستمزدها کم شود تا بتوانند دستمزد آگوئرو، دپای و گارسیا را بدهند.
اگر فکر می‌کنید سقف قرارداد اهمیت زیادی ندارد، اشتباه می‌کنید. در سال ۲۰۱۴ به ختافه اجازه ندادند پدرو لئون را ثبت نام کند چون از سقف مجاز عبور کرده بودند، بنابراین پنج ماه حاشیه‌نشین بود تا مسأله را حل کردند.

سم مارسدن- پیت جنسن

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «آخ نگفتن»

سایت بدون – آخ کمترین واکنش انسان به درد و رنج است آخ گفتن خیلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *