از ترکی حرف زدن جواد عزتی تا چالش سن پانته‌آ پناهی‌ها و حضور امیر آقایی در نقش یک گنده‌لات / ۸چالش‌ متفاوت در فجر ۳۸

سایت بدون – کمتر از یک هفته به آغاز رقابت سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر، باقی مانده و در روزهای گذشته، تبلیغات فیلم‌های حاضر در این دوره از جشنواره آغاز شده است. بعضی از فیلم‌هایی که در سکوت خبری ساخته شدند، کم و بیش این سکوت را در تبلیغات  حفظ کرده‌اند و تعدادی دیگر از آثار هم از تصاویر، تیزر و لوگوی خود رونمایی کرده‌اند. باتوجه به آن چه در تبلیغات فیلم‌ها دیده می‌شود و اخباری که تا به حال منتشر شده است امسال ۸ بازیگر سینما، بازی در نقش‌های چالشی‌تری را تجربه کرده‌اند.
 

امیر جدیدی
روز صفر

امیر جدیدی پس از یک سال غیبت در جشنواره فجر، امسال با دست پر در این رقابت حضور دارد. او در فیلم «روز صفر» ساخته سعید ملکان نقش یک مامور اطلاعاتی را بازی کرده. فرصت بازی در چنین نقش جذابی، اتفاقی نیست که در کارنامه هر بازیگری بیفتد و با دیگر نقش‌هایی که تا به حال از او دیده‌ایم متفاوت است. امیر جدیدی در آخرین حضور خود در جشنواره سی‌وششم، در فیلم «عرق سرد» ساخته سهیل بیرقی نقش یک مجری ریاکار تلویزیون را بازی کرد. بازی او در این فیلم بسیار مورد توجه همه قرار گرفت و برای این فیلم و «تنگه ابوقریب»، سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول مرد را گرفت.


امیر آقایی
شنای پروانه

بی‌شک یکی از متفاوت‌ترین نقش‎هایی که در جشنواره امسال خواهیم دید، متعلق به امیر آقایی در فیلم «شنای پروانه» اثر محمد کارت است. این بازیگر معمولا در نقش‌ کاراکترهای موجه و متشخص دیده شده است و این نقش‌ها با شخصیتی که او در دنیای واقعی از خود نشان داده بیگانه نبوده‌اند، اما او در «شنای پروانه» از آن تشخص به کل فاصله گرفته و نقش شخصیتی را که یادآور دارودسته اراذل و اوباش است بازی کرده است. امیر آقایی سال ۹۵، در سی و پنجمین جشنواره فجر برای بازی در فیلم «بدون تاریخ بدون امضا» ساخته وحید جلیلوند، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.


پیمان معادی
درخت گردو

با توجه به تصویر پیمان معادی روی پوستر فیلم «درخت گردو» به کارگردانی محمدحسین مهدویان، احتمالاً او در این فیلم نقش شخصیتی از طبقه فرودست جامعه را بازی کرده است. علاوه بر این، موضوع فیلم بی‌ارتباط با واقعه بمباران شیمیایی سردشت نیست و به احتمال فراوان، او یکی از افرادی‌ است که زندگی‌اش تحت‌تأثیر آن اتفاق قرار گرفته. معادی در این فیلم از لحاظ ظاهری هم گریم بسیار متفاوتی داشته. این بازیگر سال گذشته در فیلم «متری شیش‌ونیم» اثر سعید روستایی در نقش مأمور پلیس دیده شد و نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد شد اما در رقابت با هوتن شکیبا از او جا ماند.


پانته‌آ پناهی‌ها
خروج

پانته‌آ پناهی‌ها در فیلم «خروج» نقش زنی را بازی کرده است که حداقل ۳۰ سال از سن واقعی خودش بزرگ تر است. البته او قبلا امتحان خود را درباره ایفای نقش یک زن مسن در فیلم «نفس» به خوبی پس داده و در «خروج» یک بار دیگر این چالش را تجربه کرده است. بازی فوق‎العاده او در فیلم «نفس» سال ۹۵، جایزه بهترین بازیگر نقش اول جشنواره بین‌المللی فجر را برای او به ارمغان آورد. علاوه بر این،چالشی که این بازیگر را بیشتر زیر ذره‌بین می‌برد،این است که  پانته‌آ پناهی‌ها و گیتی قاسمی تنها بازیگران خانم فیلم «خروج» هستند، بنابراین دور از ذهن نیست که بازی او در این فیلم حسابی به چشم بیاید.


جواد عزتی
آتابای

جواد عزتی امسال با پنج فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور دارد و احتمالاً در این پنج فیلم، نقش‌های مختلفی را تجربه کرده است، اما کنجکاوکننده‌ترین فیلم عزتی، «آتابای» اثر نیکی کریمی است. او در این فیلم به زبان ترکی صحبت کرده و تجربه سخت و متفاوتی را از سر گذرانده است. دشوار از آن نظر که به طور کلی زبان ترکی زبان ساده‌ای نیست و متفاوت از این نظر که او تا به حال در هیچ کدام از فیلم‌هایش، نه تنها به زبان ترکی بلکه با لهجه خاصی صحبت نکرده است. جواد عزتی تا به حال برای بازی در بسیاری از فیلم‌هایش مورد تحسین بوده اما هنوز شانس دریافت سیمرغ را نداشته است.


سعید آقاخانی
خون شد

اخباری که درباره فیلم «خون شد» به کارگردانی مسعود کیمیایی منتشر شده، حاکی از این است که سعید آقاخانی در این فیلم به نوعی در شمایل قهرمان معروف کیمیایی یعنی «قیصر» ظاهر شده و به نوعی حکم آن شخصیت را دارد. کار سخت سعید آقاخانی در «خون شد» این است که بتواند حال‌وهوای قهرمانان آثار کیمیایی را تداعی کند. او در سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر، برای بازی در فیلم «خداحافظی طولانی» اثر فرزاد موتمن، موفق شد جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را از آن خود کند. باید صبر کرد و دید بازی در فیلم «خون شد» چه اتفاقی را در کارنامه هنری او رقم زده است.


ساعد سهیلی
روز صفر

ساعد سهیلی در فیلم «روز صفر» متفاوت‌ترین و مهم‌ترین نقش در کارنامه هنری خود را تجربه کرده و در این فیلم در نقش «عبدالمالک ریگی» ظاهر شده است. این شخصیت در دنیای خارج از فیلم و قصه وجود دارد و مردم درباره او و جنایاتش اطلاعاتی دارند، بنابراین چالش ساعد سهیلی نزدیک شدن به شخصیت او و بازی  باورپذیر بوده است. سهیلی تا به حال برای فیلم‌های «رخ دیوانه» و «گشت ارشاد»، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنواره فجر شده است اما هنوز نتوانسته سیمرغ را با خود به خانه ببرد. نتیجه کار او در «روز صفر» می‌تواند تحول مهمی در کارنامه اش  ایجاد کند.


ندا جبرئیلی
مردن در آب مطهر

ندا جبرئیلی در سینما بیشتر با فیلم «ماهی و گربه» و در تلویزیون با اولین سریالش یعنی «برادر جان» شناخته می‌شود. او امسال با ایفای نقش در فیلم «مردن در آب مطهر» به کارگردانی نوید محمودی، شانس بازی در نقش یک مهاجر افغان  را دارد و در این فیلم با لهجه افغانستانی صحبت می کند. با توجه به این که این بازیگر ایرانی است، برای یاد گرفتن این لهجه مراحل سختی را گذرانده. سابقه حضور این بازیگر در جشنواره فجر به دوره سی‌ویکم می‌رسد او در این دوره برای بازی در فیلم «قاعده تصادف» به کارگردانی بهنام بهزادی، نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن بود.

مطلب پیشنهادی

چرا آردنخودچی جانشین مناسب آرد گندم است؟

سایت بدون – آرد نخود جایگزین خوبی برای آرد گندم است. این ماده از مواد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *