از پل گاسکویین تا رونالدینیو/ بازیکنان مشهوری که از اوج ثروت به بی‌پولی رسیدند


سایت بدون – به تازگی گزارش‌هایی منتشر شده مبنی بر اینکه آساموا جیان، ستاره سابق تیم فوتبال ساندرلند که در تیم شانگهای اس‌ای‌پی‌جی درآمدی معادل ۲۲۷ هزار پوند در هفته داشت، ورشکسته شده و اکنون تنها ۶۰۰ پوند در حساب بانکی او وجود دارد. این مهاجم غنایی که زمانی پشت فرمان رولز رویس می‌نشست، حالا آنقدر بی‌پول شده است که حتی برای تأمین نیاز‌های اولیه خانواده‌اش هم به مشکل خورده است. او اما تنها فوتبالیستی نیست که از اوج ثروت به ورشکستگی می‌رسد. به همین بهانه سایت «سان» به معرفی ستاره‌های بزرگ دنیای فوتبال که دارایی و ثروت خود را به خاطر قمار، شرکت در شرط‌بندی‌های کلان و حتی در آکادمی‌های فوتبال بر باد داده‌اند، پرداخته است.
 
رونالدینیو
رونالدینیو جزو افراد جدید اضافه شده به فهرست فوتبالیست‌های ورشکسته است. اخیراً گزارشی درباره ستاره تکنیکی و اسطوره فوتبال برزیل منتشر شده مبنی بر اینکه او ماه گذشته تنها ۵ پوند در حساب بانکی‌اش داشته و این در حالی است  که او بدهی کلانی معادل ۷۵/۱ میلیون پوند داشت. بدهی سنگین رونالدینیو به خاطر ساخت غیرقانونی یک واحد مسکونی در منطقه‌ای حفاظت شده در انگلیس بوده است. با وجود مصادره ملک رونالدینیو، ستاره سابق بارسلونا باز هم نتوانست بدهی‌هایش را بپردازد و به همین دلیل یک قاضی در برزیل دستور ضبط پاسپورت او را صادر کرد.
 
دیوید جیمز
با وجود داشتن درآمدی معادل ۲۰ میلیون پوند در دوران بازیگری‌اش، سنگربان شماره یک سابق تیم ملی انگلیس، سال ۲۰۱۴ اعلام ورشکستگی کرد. جیمز که سابقه بازی در تیم‌هایی مانند لیورپول و منچسترسیتی را هم دارد، مدتی به‌عنوان مدل تبلیغاتی برند آرمانی فعالیت می‌کرد و چندین ملک داشت. با این حال جدایی از همسر در سال ۲۰۰۵ هزینه سنگینی روی دست او گذاشت چرا که دادگاه سنگربان سابق تیم ملی انگلیس را برای پرداخت حق و حقوق همسرش مجبور به فروش بخش زیادی از دارایی‌هایش از جمله خودرو لوکس او کرد.


 دیه‌گو مارادونا
اسطوره فوتبال آرژانتین که از سوی فیفا به‌عنوان بازیکن قرن لقب گرفت و دو بار رکورد نقل و انتقالات را شکست، در سال ۲۰۰۹ اعلام ورشکستگی کرد. اداره مالیات ایتالیا ادعا کرد مارادونا به این سازمان ۴۲ میلیون پوند بدهی دارد که مربوط به درآمدهایش در دوران بازیگری در ناپولی در دهه ۸۰ می‌شود.
 
پل گاسکوین
«گازا» در سال ۲۰۱۶ توانست از ورشکستگی فرار کند و این در حالی بود که او بدهی ۴۲ هزار پوندی به اداره مالیات بریتانیا داشت. با این حال ستاره پیشین تیم ملی فوتبال انگلیس در مسیر پردردسری افتاد که برای او بدهی بزرگتری به مبلغ ۲۰۰ هزار پوند به همراه داشت. گاسکوین پس از آویزان کردن کفش‌هایش دچار مشکلات دیگری مانند افسردگی و اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی داشت.
 
پل مرسون
قمار، مصرف مشروبات الکلی و اعتیاد به مواد مخدر، باعث شد تا اسطوره آرسنال دارایی هنگفتی معادل ۷ میلیون پوند را بر باد دهد. هافبک سابق توپچی‌ها اما از آن روزها فاصله گرفته و به طور منظم به‌عنوان مفسر شبکه ورزشی اسکای اسپورت فعالیت دارد. او یک بار اعتراف کرد که به فکر شکستن انگشتان دستش افتاده تا دیگر با بنگاه‌های شرط‌‌بندی تماس نگیرد.
 
یان آرنه ریسه
دو سال پس از بردن لیگ قهرمانان اروپا با لیورپول، مدافع این تیم اعلام ورشکستگی کرد. دفاع چپ نروژی سابق لیورپولی‌ها که آن زمان تنها ۲۶ سال داشت، هفته‌ای ۵۰ هزار پوند حقوق می‌گرفت اما یک فقره بدهی پرداخت نشده به مبلغ ۱۰۰ هزار پوند که ظاهراً به یک پرونده کلاهبرداری در نروژ مربوط بود، سبب شد ریسه ورشکسته شود.
 
جمبا جمبا
با داشتن سابقه بازی در کنار ستاره‌هایی مانند کریستیانو رونالدو و رایان گیگز در منچستریونایتد، جمبا جمبا ۴ سال پس از انتقالش به استون‌ویلا اعلام ورشکستگی کرد. او بخشی از دوران بازیگری‌اش را در سنت میرن و سوپر لیگ لندن سپری کرد تا بدهی‌هایش را تسویه کند.

منبع:سان شاین کاست دیلی

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «در بیابان گرسنه را شلغم پخته به ز نقره خام»

سایت بدون – اصل این ضرب المثل از گلستان سعدی استشیخ اجل در باب سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *