اضافه وزن دارید؟ شاید بخاطر آلودگی‌هوا باشد

آلودگی‌هوا می‌تواند پیامدهای عجیبی برای برخی داشته باشد، پیامدهایی که شاید اصلا از آن‌ها خبر نداشته باشید.

سرطان، مشکلات تنفسی، بیماری‌های قلبی و … همه و همه پیامدهای شناخته شده‌ آلودگی هوا هستند که قطعا در سال‌های اخیر بارها گزارشات مختلفی از آن مطالعه‌ کرده‌اید، اما آلودگی پیامدهای بسیاری عجیبی هم دارد، پیامدهایی مثل چاقی!

در واقع آلودگی‌هوا متابولیسم بدن شما را تغییر می‌دهد در نتیجه این اتفاق چاق می‌شوید. این واقعیتی است که محققین دانشگاه اوهایو به آن دست یافته‌اند، آن‌ها یک موش را در معرض آلودگی‌هوا قرار دادند و بعد از ۱۰ هفته متوجه شدند وزن این موش بیشتر از موش‌های دیگر است. هنوز علت دقیق این پدیده معلوم نیست اما به نظر می‌رسد آلودگی هوا با ذرات کوچکتر از ۲.۵میکرون به نوعی متابولیسم بدن را کاهش می‌دهد.

جانفنگ جیم ژانگ نویسنده ارشد این مقاله و استاد سلامت و بهداشت جهانی در دانشگاه دوک گفت: «با توجه به این که التهاب مزمن به عنوان یک عامل دخیل در چاقی تشخیص داده شد و از آنجا که اختلالات متابولیک مانند انواع دیابت ها و بیماری چاقی ارتباط تنگاتنگی دارند، نتایج تحقیق جدید مدرک روشنی دال بر افزایش خطر ابتلا به چاقی بر اثر قرار گیری طولانی مدت در معرض هوای آلوده است. با توجه به تبعات فزاینده حاصل از چاقی در جهان به شدت آلوده امروز، اگر نتایج این تحقیق در مورد انسان نیز تایید و راستی آزمایی شود، تاکیدی بر ضرورت کاهش فوری آلودگی هوا خواهد بود.»

دیگر پیامدهای آلودگی هوا را می توانید در مقاله زیر بخوانید

پیامدهای عجیب آلودگی‌هوا؛ از خودکشی تا چاقی

مطلب پیشنهادی

چرا آردنخودچی جانشین مناسب آرد گندم است؟

سایت بدون – آرد نخود جایگزین خوبی برای آرد گندم است. این ماده از مواد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *