افزایش ۱۵ درصدی مرگ خبرنگاران در سال ۲۰۱۸

انتشار گزارش سالانه وضعیت تهدیدات علیه روزنامه‌نگاران در سال ۲۰۱۸، نشانگر افزایش ۱۵ درصدی مرگ فعالان این صنف در سال ۲۰۱۸ و نیز ورود ایالات متحده آمریکا به جمع کشورهای خطرناک برای فعالیت روزنامه‌نگاران برای نخستین بار است.

سایت بدون -در گزارش جدید موسسه گزارشگران بدون مرز که روز سه‌شنبه منتشر شده، وضعیت تهدیدات علیه شغل روزنامه‌نگاری در سرتاسرجهان مورد ارزیابی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۸ تعداد ۶۳ روزنامه‌نگار حرفه‌ای حین انجام وظیفه و پوشش خبری رویدادها به قتل رسیده‌اند. ۱۷ خبرنگار غیرحرفه‌ای و دستیار رسانه‌ای – ۱۳ خبرنگار حرفه‌ای و ۴ دستیار رسانه‌ای ) نیز به دلیل فعالیت اطلاع‌رسانی و خبرنگاری در سال ۲۰۱۸ کشته شده‌اند که با جمع کردن این دو رقم تعداد کشته‌ها به ۸۰ نفر می‌رسد.

همچنین بر اساس این گزارش در سال جاری میلادی ۳۴۸ خبرنگار در سراسر جهان بازداشت شده‌اند و ۶۰ نفر نیز به گروگان گرفته شده و ۳ خبرنگار ناپدید – مفقود- شده‌اند.

یکی از نکات کم‌سابقه در گزارش امسال، افزوده شدن نام ایالات متحده آمریکا به جمع کشورهای خطرناک برای فعالیت خبرنگاران است.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۸ ایالات متحده آمریکا پس از افغانستان، سوریه، مکزیک،یمن و هندوستان، ششمین کشور خطرناک برای فعالیت خبرنگاران است. در این سال ۶ خبرنگار یا دستیار رسانه‌ای (۵ خبرنگار و ۱ فیلمبردار) در آمریکا به قتل رسیده‌اند.

در حمله مسلحانه تابستان امسال به روزنامه‌ای در شهر آناپولیس ایالت مریلند آمریکا ۴ خبرنگار به ضرب گلوله مهاجم کشته شدند. یک خبرنگار– مجری تلویزیونی- در کارولینای شمالی و فیلمبردار رسانه‌ای نیز در ماجرای گزارش توفان‌های تابستان اخیر در آمریکا به دلیل سقوط درخت و در سانحه جان باخته‌اند.

از میان ۸۰ کشته شده در حرفه خبرنگاری در سال جاری میلادی، ۴۴ مورد (۵۵ درصد) در مناطق بحران زده جهان و ۳۶ مورد (۴۵ درصد) نیز در سایر نقاط جهان کشته شده‌اند.

در گزارش موسسه غیرانتفاعی گزارشگران بدون مرز تاکید شده در سال جاری میلادی خشونت علیه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در سراسر جهان رو به افزایش بوده است و بیش از نیمی از موارد کشته شدن خبرنگاران به عمد و با برنامه‌ریزی قبلی بوده است.

از میان خبرنگاران کشته شده در سال جاری میلادی ۷۷ نفر مرد و ۳ نفر زن بوده‌اند.

در افغانستان در سال جاری میلادی ۱۵ خبرنگار کشته شده‌اند که بیشترین میزان در جهان است. پس از این کشور سوریه با ۱۱ کشته در مقام دوم قرار گرفته است.

مطلب پیشنهادی

در های دربی تهران به روی زنان گشوده شد/ تماشاگران ویژه پرسپولیس و استقلال

مدیران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس روز گذشته جلسه‌ای را با مسئولان ذی‌ربط برای هماهنگی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *