خالق نت های جاودانه لاوی استوری یا داستان عشق در گذشت(ویدئوی یک اجرا از اندی ویلیامز)

این ترانه برای نسل های پشت سر هم یادآور یک نوستالژی تماشایی است ، داستانی که با یک فیلم تماشایی همراه شد و در میان این همه آن نوای موسیقی که یادآور خزن عشق است جاودانه است ، خالق آن نت های جاودانه در گذشت .

سایت بدون – فرانسیس لِی آهنگساز بزرگ فرانسوی فیلم های «داستان عشق» و «یک مرد و یک زن» در سن ۸۶ سالگی درگذشت؛ این خبر را روز چهارشنبه ۷ نوامبر، شهردار شهر نیس طی بیانیه ای اعلام کرد.

فرانسیس لِی در سال ۱۹۳۲ در شهر نیس فرانسه به دنیا آمد. او کارش را به عنوان یک نوازنده در کنار برنارد دیمنی شاعر و خواننده فرانسوی آغاز کرد. وی بعدها در سال ۱۹۶۵ پس از آشنایی با کلود للوش کارگردان فرانسوی، ساخت آهنگ فیلم «یک مرد و یک زن» (۱۹۶۶) اثر این کارگردان را برعهده گرفت. موسیقی متن «یک مرد و یک زن» که با تم مشهور «دابادابادا/dabadabada» شناخته می شود بلافاصله شهرت گسترده ای بدست آورد و نام لِی را در سراسر جهان بر سر زبان ها انداخت. او برای این فیلم نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه شد.

فرانسیس لِی پس از موفقیت «یک مرد و یک زن» در سال ۱۹۷۰ شاهکار خود و یکی از درخشان ترین آثار موسیقایی همه دوران ها را خلق کرد؛ موسیقی متن فیلم «داستان عشق».

درام عاشقانه «داستان عشق» به کارگردانی آرتور هیلر برای لِی جایزه اسکار بهترین موسیقی متن و جایزه گلدن گلوب بهترین موسیقی را به ارمغان آورد. در آن سال همچنین ترانه ای به خوانندگی اندی ویلیامز با اضافه کردن شعری از کارل سیگمن به تم اصلی موسیقی متن فیلم «داستان عشق» با عنوان «از کجا شروع کنم؟» ساخته شد که توانست به موفقیت عظیمی دست پیدا کند.

فرانسیس لِی سازنده موسیقی قصه عشق اهل فرانسه می‌باشد که در سال ۱۹۷۰ جوایز اسکار و گلدن گلوب را برای موسیقی فیلم “قصه عشق” دریافت کرد. در آمریکا آلبوم موسیقی متن فیلم قصه عشق رتبه دوم را در نمودار بیلبورد آلبوم‌ها و موسیقی فیلم‌ها دریافت نمود. “در جایی که من آغاز کردم” یک تک ترانه ریتمیک بود که ترانه آن را کارل سیگمن سروده بود و خواننده پاپ سنتی آن زمان “اندی ویلیامز” آن را اجرا نمود. این ترانه همچنین با ارکستر کامل توسط خود فرانسیس لِی و با هنرنمایی هنری مانسینی و شرلی بیسی با موفقیت ضبط شد. وی همچنین برای دنباله فیلم “قصه عشق” با عنوان “قصه الیور” موسیقی فیلم ساخت.

لِی در سال ۲۰۱۴ جایزه افتخاری یک عمر دستاورد را از جوایز موسیقی فیلم جهان بدست آورد. او در طی دوران فعالیتش برای بیش ۱۰۰ فیلم موسیقی متن ساخت.

از دیگر آثار مهم این آهنگساز فرانسوی می توان به «سوار بر باران» ساخته رنه کلمان، «بیلیتیس» ساخته دیوید همیلتون و نیز بسیاری از کارهای کلود للوش کارگردان مطرح فرانسوی اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی

آیا طارمی به پیشنهاد ۱۳ میلیون یورویی عربستانی ها جواب رد می دهد؟

سایت بدون – سایت «FCInterNews» ایتالیا خبر داد انتقال مهدی طارمی ستاره ایرانی پورتو در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *