داستان تنها بازیکن بوندس‌لیگا که مادر شده است /ما حال‌مان خوب است

تقریباً یک سال و نیم از آخرین باری که آلموت شولت در یک بازی رسمی به میدان رفت، می‌گذرد. مصدومیت شانه او در جام جهانی زنان در سال ۲۰۱۹ باعث شد که این دروازه‌بان ولفسبورگ و تیم ملی آلمان خانه‌نشین شود اما دوران کنار بودن او از میادین بیشتر از انتظار اولیه طول کشید. شولت در این مدت باردار شد و در آوریل ۲۰۲۰ دوقلوهایش را به دنیا آورد.

او حالا تنها بازیکن دسته برتر زنان آلمان است که مادر است. شولت می‌گوید: «این قلمرویی جدید است. هیچ الگویی در بوندس‌لیگای زنان وجود ندارد و نمی‌توانیم به سراغ یک باشگاه برویم و بگوییم: تمرینات بازیکنی که مادر است چطور است؟ چطور در بازی‌های خارج از خانه مادران را به همراه می‌برید؟ ما باید این مسائل را حل کنیم.» این دروازه‌بان ۲۹ساله فاتح لیگ قهرمانان اروپا است و پنج بار قهرمان بوندس‌لیگا و شش بار فاتح جام حذفی شده است.

او قهرمانی المپیک و جام ملت‌های اروپا را هم با آلمان در کارنامه دارد اما او می‌خواهد سال‌ها به دوران بازی‌اش ادامه بدهد. شولت به تمرینات تیم اصلی ولفسبورگ برگشته و می‌خواهد در همین فصل به میادین برگردد. او می‌گوید: «تعداد ورزشکاران بزرگی که فرزند دارند کم است. این کار دشواری است. پس از اینکه یک سال دور از میادین هستید، باید مبارزه کنید تا برگردید. باید سختکوش باشید و من مسیری طولانی دارم اما من عاشق کارم هستم و هرگز نسبت به برگشتن تردیدی نداشتم.» یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های او این است که چطور به آمادگی برای مسابقات برسد اما مسأله اصلی این است که او چطور بین مادر بودن و فوتبالیست بودن تعادل برقرار کند. او می‌گوید: «شغل ما به‌شدت پیش‌بینی‌ناپذیر است. اینطور نیست که از دوشنبه تا جمعه، از ساعت ۸ تا ساعت ۵ کار کنیم. ما نمی‌توانیم مرخصی بگیریم.» این دروازه‌بان در یکی از موفق‌ترین باشگاه‌های فوتبال زنان حضور دارد که از نظر مالی هم اوضاعش عالی است اما با این حال، ولفسبورگ سیستمی برای مراقبت از کودکان در نظر نگرفته است.

در گزارش سال ۲۰۱۷ FIFPRO، اتحادیه جهانی بازیکنان، به این اشاره شد که تنها ۳ درصد از باشگاه‌های دسته‌های برتر در سراسر دنیا مهد کودک دارند. شولت گفت: «همیشه حس می‌کردم که باشگاه از تصمیم من حمایت می‌کند. البته برای من بهتر بود اگر باشگاه یک مرکز مراقبت از کودکان داشت تا بازیکنان با خیالی آسوده به تمرینات بروند اما اینطور نیست.» شولت از خانواده پرجمعیتش خواسته در مواقعی که نیست، از کودکانش مراقبت کنند. در آلمان، بازیکنان زنی که مادر می‌شوند حقوق قانونی دارند اما در سطح جهان، چنین اتفاقی کم می‌افتد. بسیاری از بازیکنان دنیا مدت‌ها است با این چالش روبه‌رو هستند که آیا دوران ورزشی خود را ادامه دهند یا اینکه خانواده خود را تشکیل دهند. فیفا اخیراً اعلام کرده که اصلاحات مهمی در مقررات مربیان و بازیکنان زن داشته است. فیفا قصد دارد دست‌کم ۱۴ هفته مرخصی زایمان را برای بازیکنان اجباری کند و آنها در این مدت دست‌کم دوسوم کل دستمزدشان را دریافت کنند و همچنین امنیت شغلی داشته باشند.

شولت می‌گوید: «این تصمیم در مقیاس جهانی خیلی خوب است اما هنوز راهی طولانی داریم تا اینکه بازیکنان زن در همه کشورها احساس امنیت کنند و با خیال راحت مادر شوند. این کار فیفا قدمی در مسیر صحیح است و نشان می‌دهد که فیفا اوضاع را جدی گرفته است.» شولت در حال حاضر تنها بازیکن فعال بوندس‌لیگا است که مادر است اما او در سطح بین‌المللی تنها نیست. الکس مورگان، بازیکن تیم ملی آمریکا و قهرمان جام جهانی ۲۰۱۹ در سپتامبر با تاتنهام در حالی قرارداد امضا کرد که چهار ماه پیش از آن، اولین فرزندش به دنیا آمده بود. او اولین بازی‌اش را در اوایل نوامبر انجام داد. سیدنی لرو دویر، هم‌تیمی او در آمریکا هم تنها سه ماه و یک روز پس از تولد دومین فرزندش به تیمش بازگشت.

مارتینا فوس-تکلنبرگ، مربی تیم ملی زنان آمریکا هم با این اوضاع کاملاً آشنا است. او در سال ۱۹۹۴ و در اوج دوران بازی‌اش صاحب یک فرزند شد و اولین بازیکن حرفه‌ای آلمان شد که مادر می‌شود. او در سال ۱۹۹۵ برگشت و به فینال جام جهانی رسید و قهرمان مسابقات یورو ۱۹۹۵ و یورو ۱۹۹۷ شد. شولت می‌گوید: «او از من حالم را پرسیده و درباره تجربیاتش با من حرف زده است. ما به این نتیجه رسیدیم که مهم‌ترین چیز این است که همه ما حال‌مان خوب است؛ مادر، بچه‌ها و کل خانواده.» فوتبال دیگر بالاترین اولویت در زندگی شولت نیست اما این دروازه‌بان بر این باور است که در یورو ۲۰۲۲ در دروازه تیم ملی آلمان قرار می‌گیرد: «امیدوارم که من گزینه اول باشم اما نمی‌دانیم تا آن هنگام چه می‌شود. اول باید برای باشگاهم دوباره بازی کنم و بعد اتفاقات دیگری می‌افتد. اولین هدفم این است که با باشگاهم یک بازی رسمی انجام دهم و بعد ببینیم که از آنجا به کجا می‌رویم.»

منبع:دویچه ووله

مطلب پیشنهادی

چرا آردنخودچی جانشین مناسب آرد گندم است؟

سایت بدون – آرد نخود جایگزین خوبی برای آرد گندم است. این ماده از مواد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *