درباره فیلم کرید ۲/ راکی تمام نمی شود

سایت بدون -موفقیت فراوان مالی «کرید۲» در یک ماه و اندی که از اکران آن در سطح جهان می گذرد، نشانه ای روشن از توانایی های اقتصادی آن به رغم گذشت ۴۲ سال از زمان اکران «راکی یک» است که فیلم های دوگانه «کرید» از درون آنها سر بر آورده است.
قسمت دوم «کرید» که با احتساب شش ورسیون راکی هشتمین فیلم از این سری آثار به حساب می آید و مثل «کرید یک» نشانگر ایام پیری راکی بالبوا با بازی مجدد سیلوستر استالونه معروف در این نقش است، این بار هم بینندگان را به شهر معمولاً سرد فیلادلفیا آمریکا انتقال می دهد. جایی که راکی سال ها بعد از پیروزی های پر سر و صدایش در دسته سنگین وزن بوکس زندگی آرامی را سپری می کند اما یک بار دیگر در تصمیمی احساسی مجبور می شود هدایت آدونیس کرید را برعهده بگیرد. آدونیس پسر آپولو کرید است که سالها پیش مبارزاتی سنگین با راکی در رینگ بوکس داشت و اینک خود وی باید با ویکتور دراگو، پسر ایوان دراگو دیگر رقیب ایام جوانی راکی مسابقه بدهد. این مسابقه سر می گیرد و با این که آدونیس برنده اعلام می شود و مقام قهرمانی جهانش را از دیدگاه «WBC» (یکی از چهار سازمان بزرگ ناظر بر ورزش مشتزنی) حفظ می کند اما برتری فنی و جسمانی ویکتور دراگو بر آدونیس در طول مسابقه محسوس بوده و دلیل پیروزی آدونیس صرفاً این نکته بوده است که بعد از افتادن روی کف رینگ ویکتور خلاف قوانین بوکس به زدن ضربات به وی ادامه داده و دیسطالیفه شده است.
خشم و خونخواهی
وقتی مادر آدونیس به راکی روی می آورد و از او می خواهد هدایت پسرش را برای دیدار مجدد بین دو بوکسور برعهده گیرد، راکی می پذیرد اما او نیک می داند کار تمام درگیران این مسابقه بسیار سخت است زیرا ایوان دراگو ۳۰ سال پیش در گرماگرم دیدارش با آپولو کرید پدر آدونیس را بر اثر شدت و حدت ضرباتش در رینگ کشت و خونخواهی آن رویداد با ذهن و وجود آدونیس عجین بوده است. ناشنوا بدنیا آمدن فرزند نوزاد آدونیس هم که محصول ازدواج وی با بیانکا زن محبوبش است، بر خشم او نسبت به اجتماع افزوده است، ولی راکی او را چنان آموزش می دهد که موفق می شود در دیدار دوم در شهر مسکو و در حضور خیل هواداران ویکتور دراگو، حریف را در یک ماراتون استقامت از پای در آورد و این بار به پیروزی قاطع تری در قیاس با مسابقه اول برسد، ایوان دراگو هم در می یابد اینک زمانه آشتی است و به پسرش می گوید شرمسار این شکست نباشد و به تحکیم روابطش با ویکتور می پردازد.
پایانی توأم بارستگاری
راکی با پایان مسئولیت تازه اش به ونکوور کانادا سفر می کند تا با پسرش رابرت که مدتی بین شان دوری و اختلاف افتاده بود، تجدید دیدار و صلح کند و همان جا نوه کوچکش لوگان را برای اولین بار مشاهده می کند.
استیون کیپل جونیور هم که به جانشینی رایان کوگلر کارگردان «کرید یک» ساختن این ورسیون تازه را برعهده داشته در سکانس آخر فیلم سر زدن آدونیس به محل دفن پدرش آپولو را به نمایش می گذارد. آنجا که مشخص می شود آدونیس و همسرش با اختیار کردن وسایل کمکی شنوایی، گوش معیوب دختر کوچک شان را قدری احیا کرده اند و در نتیجه این فیلم که گفته می شود آخرین مرتبه بازی استالونه ۷۲ ساله را در نقش راکی در برداشته، با رستگاری و آرامش اکثر کاراکترها پایان می گیرد تا ۴۲ سال بعد از شروع این فرانچیز پرسود تنش که پایه اصلی راکی ها بوده تا اطلاع ثانوی از زندگی آنها رخت بربندد.
حالا حالاها
با این حال باور این که مترو گولدوین مه یر سازنده راکی ها به همین حد و حدود رضایت بدهد و کرکره این سری فیلم ها را برای همیشه پایین بکشد، بسیار سخت می نماید و فروش فراوان «کرید»ها نشان می دهد که می توان این فرانچیز معروف را حالا حالاها ادامه داد و حتی در صورت لزوم با اعلام مرگ خود راکی (استالونه) داستان ها را به نسل های بعدی بسط داد.
قدر مسلم این که استالونه در مقام قصه نویس هم موفق بوده و سناریوی «کرید» تازه که نوشته او و جوئل تیلور است، سند دیگری بر صحت این ادعا است. بازیها هم در این فیلم مثل «راکی۷» و بهتر بگوییم «کرید یک» بسیار خوب بوده است. این امر طبعاً شامل مایکل بی جوردن می شود که یک بار دیگر در قالب آدونیس کرید حضور باورپذیری داشته است و تسا تامپسون در نقش بیانکا، دالف لاندگرن رزمی کار مسن و واقعی سوئدی یک بار دیگر در قالب ایوان دراگو، فلوریان مونتنو در نقش ویکتور دراگو، فلیسیا رشاد در رل مری آن کرید (همسر سابق آپولو کرید) و همچنین آندره واره، بریژیت نیلسن و میلو ونتی میگلیا در قالب رابرت بالبوا پسر راکی هم خوب ظاهر شده اند.
کلکی که کنده نشد!
وقتی «راکی۵» در سال ۱۹۹۱ با فروغی نسبی و فروشی کمتر از راکی های قبلی از پرده برداشته شد، تصور می شد کلک این سری فیلم ها برای همیشه کنده شده باشد اما استالونه در تدبیری حساب شده و موفق با ارائه فیلم ششم در سال ۲۰۰۶ (با نام ساده «راکی بالبوا») و موفقیت چشمگیر آن در صحنه هنر هفتم خلاف آن را ثابت کرد و موفقیت های «کرید یک» در سال ۲۰۱۵ و پول پارو کردن های «کرید۲» در حال حاضر، نشان می دهد این قصه سر دراز دارد و پایان نیافتنی است.
منبع:

مطلب پیشنهادی

کدام ستاره ها در اکران تابستانی با هم رقابت دارند؟/ داغ روی پرده

محسن تنابنده، الناز شاکردوست، پژمان جمشیدی، سحر دولتشاهی و آزاده صمدی با فیلم‌هایی با مضمون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *