درباره مرگبارترین سوانح دریایی چه می‌دانید؟/مدفنی به گستره دریا

سایت بدون -نزدیک به ۶ماه از حادثه دلخراش نفتکش سانچی که مرگ ٣٢نفر از خدمه ایرانی آن را در پی داشت، می‌گذرد. شاید تا پیش از واقعه سانچی کلید واژه «سانحه دریایی» اکثر ما را به یاد کشتی تایتانیک می‌انداخت که با جادوی سینما و هنرمندی جیمز کامرون و لئوناردو دی‌کاپریو تا ابد در ذهن‌ها ماندگار شد، اما شاید ندانید در تاریخ دریانوردی معاصر حوادثی به وقوع پیوسته‌اند که غرق‌شدن تایتانیک انگشت کوچک آن نیز نمی‌شود.
کشتی دنیا پاس (فیلیپین) ۴۳۸۶ کشته
بیستم دسامبر ١٩٨٧ میلادی مرگبارترین فاجعه تاریخ دریانوردی دنیا با برخورد کشتی «ام وی دنیا پاس» و یک کشتی حمل سوخت به نام «ام‌تی وکتور» در ١٨٠کیلومتری جنوب مانیل رقم خورد. به ‌محض برخورد ۸۸۰۰ بشکه نفت ‌و گازوییل که همراه وکتور بود، شعله‌ور شد. تقریبا هیچ‌کس از این حادثه جان سالم به در نبرد.
کشتی کیانگیا (چین) ۳۳۳۵ کشته
سوم دسامبر ١٩۴٨ میلادی کشتی «اس‌اس کیانگیا» حامل پناهجویان چینی که از شانگهای به سمت نانگبو درحال حرکت بود، طی برخورد با یک مین دریایی غرق شد. ظرفیت این کشتی در حدود ۱۱۸۶نفر بود که در آن زمان دوبرابر این تعداد مسافر را حمل می‌کرد.
کشتی لی جولا (سنگال/گامبیا) ۱۸۶۳ کشته
بیست‌وششم سپتامبر ٢٠٠٢ میلادی کشتی «لی جولا» که ۵۵٠نفر ظرفیت داشت و مشغول حمل ۲۰۰۰ مسافر از سنگال بود در ۳۵کیلومتری سواحل گامبیا واژگون شد. بنابر شواهد تعداد بسیار بالای مسافران و نیز بافت فرسوده کشتی موجب وقوع این حادثه  شده‌ است.
کشتی‌‌های چو (چین) ۱۸۰۰ کشته
هشتم نوامبر ١٩۴۵ میلادی کشتی «های‌چو» که از شهر کانتون واقع در چین عازم هنگ‌کنگ بود و ٢‌هزار سرباز و ۱۰۰ غیرنظامی و خدمه به‌همراه داشت، غرق شد. دلیل غرق‌شدن این کشتی ۱۰۷۸ تنی انفجار حاصل از برخورد آن با یک مین دریایی بود.
کشتی اس اس سلطانا (آمریکا) ۱۶۰۰ کشته
بیست‌وهفتم آوریل ١٨۶۵ میلادی غرق‌شدن کشتی «اس‌اس سلطانا» بدترین حادثه تاریخ دریانوردی آمریکا را رقم زد. این کشتی با ظرفیتی معادل ٣٧۶نفر، درحال حمل ۲۳۰۰نفر از اسرای جنگی بود که انفجار دیگ بخارش برای همیشه آن را به قعر می‌سی‌سی‌پی فرستاد.
کشتی تایتانیک (بریتانیا/آمریکا) ۱۵۱۴ کشته
چهاردهم آوریل ١٩١٢ میلادی کشتی «تایتانیک» که از ساوتهمپتون انگلستان به سمت بندر نیویورک می‌رفت، با یک کوه یخ درحوالی جزیره نیوفاندلند برخورد کرد. تعداد قایق‌های نجات بسیار کم بود و همین باعث شد تا بسیاری از مسافران و خدمه همراه کشتی به قعر آب‌های یخ‌زده بروند.
کشتی تایپینگ (چین) ١۵٠٠ کشته
بیست‌وهفتم ژانویه ١٩۴٩ میلادی کشتی مسافربری «تایپینگ» که ١٧٠٠ مهاجر فراری از رژیم کمونیستی چین را در خود جای داده بود، درحوالی مجمع‌الجزایر تایوان با کشتی مسافربری «چینیوان» برخورد کرد. صدمات وارده به ‌قدری بالا بود که موجب غرق‌شدن کشتی تایپینگ شد.

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «پت و پهن»

سایت بدون – از این اصطلاح برای توصیف چیزهای عریض، دارای پهنای زیاد و آدم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *