دردی که بعد از پرکردن دندان سراغتان می‌آید، دلیل و درمانش چیست؟/درد فردای دندانپزشکی

Image result for Dental restoration ache
سایت بدون -اگر درد بعد از پرکردن بعد از ۲ روز اول آنقدر شدید است که زندگی شما را مختل کرده است، اگر درد شبانه یا درد نبض‌دار دارید و اگر بعد از یکی دو روز اول مجبور به مصرف دارو برای کنترل درد می‌شود، نیازی نیست انتظار بکشید و در اولین فرصت به دندان‌پزشک مراجعه کرده و این موارد را با او در میان بگذارید
بعد از ترمیم دندان (پرکردن دندان) گاهی پیش می‌آید که دندان‌ها حساس می‌شوند. درد چشمگیر بعد از ترمیم، البته شایع نیست ولی روز اول ممکن است درجه‌هایی از درد توسط فرد تجربه شود. حساسیت بعد از ترمیم دندان ممکن است چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد. ادامه حساسیت و آزاردهنده‌بودن آن بعد از سپری‌شدن این مدت، بیانگر این است که مداخله درمانی بیشتری مورد نیاز است. این مداخله می‌تواند از تعویض ترمیم با یک ترمیم دیگر یا اجرای کف‌بندی تا عصب‌کشی آن دندان را شامل شود.
انواع درد بعد از پرکردن دندان
بعد از پر کردن دندان ممکن است با یکی از انواع درد و حساسیت دندان‌هایتان مواجه شوید:
درد حین جویدن: اگر بلافاصله بعد از پرکردن دندان و رفع شدن بی‌حسی، حس درد حین جویدن وجود داشته باشد، احتمالا پرکردگی بلند است یا در نقطه‌ای تماس زودرس دارد و باید به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید تا پرکردگی را تنظیم و اصلاح کند. در حالت‌های دیگر ممکن است التهاب و آثار عفونت به استخوان، دور ریشه دندان رسیده باشد و برای جلوگیری از دست رفتن دندان، تنها راه چاره درمان عصب‌کشی باشد.
درد و حساسیت به دنبال گرما و سرما: بعد از ترمیم درجه‌هایی از حساسیت و درد به تحریک‌های حرارتی مثل بستنی سرد و چای گرم طبیعی است. به شرطی که بیش از چند ثانیه طول نکشد و خیلی آزاردهنده نباشد. با برداشتن عامل تحریک حرارتی (منبع گرما یا سرما) درد دندان بلافاصله برطرف می‌شود اما اگر این درد بعد از برداشتن عامل ایجاد درد، کماکان ادامه پیدا کند و ماهیت نبض‌دار، خود به خودی و حتی آزاد دهنده پیدا کند، نیاز به درمان ریشه (عصب‌کشی) را مطرح می‌کند.
چقدر باید صبر کنیم تا درد بعد از پرکردن خوب شود؟
اگر درد بعد از پرکردن بعد از ۲ روز اول آنقدر شدید است که زندگی شما را مختل کرده است، اگر درد شبانه یا درد نبض‌دار دارید و اگر بعد از یکی دو روز اول مجبور به مصرف دارو برای کنترل درد می‌شود، نیازی نیست انتظار بکشید و در اولین فرصت به دندان‌پزشک مراجعه کرده و این موارد را با او در میان بگذارید.
اما حساسیت جزئی بعد از پرکردن دندان برای چند روز و حتی چند هفته آینده طبیعی است. شاید شما در خوردن آب خنک، بستنی و چای احساس ناراحتی کنید اما قرار نیست همیشه این مواد غذایی را در چند هفته آینده مصرف کنید. قدرت مدارای شما در این مورد، عامل تعیین‌کننده‌ای است. گاهی اوقات شما تعیین می‌کنید که دندانتان توسط دندان‌پزشک و اندودنتیست عصب‌کشی شود یا نشود! از نظر اخلاقی ما به‌عنوان درمانگر موظف هستیم درد را برای شما برطرف کنیم ولو اینکه مجبور باشیم دندان زنده‌ای را که بعد از پرشدن (بدون عصب‌کشی) حساسیت آن برطرف نمی‌شود، عصب‌کشی (درمان ریشه) بکنیم.
چطور با این درد کنار بیاییم؟
برخی روش‌ها وجود دارد که شاید بتواند حساسیت بعد از ترمیم دندان شما را کمتر کند. در موارد پیش آمدن درد دندان در چند روز اول ترمیم، استفاده از داروی ضددرد موثر است. خمیردندان‌های ضدحساسیت برای کاهش حساسیت این دندان‌ها مطرح‌شده‌اند اما معلوم نیست در موارد دندان‌های ترمیم‌شده تا چه اندازه موفق هستند. تحریک کمتر بالطبع باعث می‌شود که حساسیت کمتری احساس کنیم. از مصرف خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها با دمای خیلی سرد و خیلی گرم خودداری کنید. خوراکی‌های خیلی سفت هم بر روی پرکردگی ممکن است حساسیت ایجاد کنند. در نهایت اینکه اگر گذشت زمان، حساسیت دندان شما را برطرف نکرد، به دندان‌پزشک خود مراجعه کنید.
دکتر علی مرسلی
متخصص درمان ریشه دندان

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «این همه لشکر برای کشتن یک تن؟»

سایت بدون – این جمله در روضه های روز عاشورا، از زبان حضرت زینب بیان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *