آخرین خبرها

ده سئوال برای دانستن این که آیا دستان ما درست ضدعفونی شده اند یا نه ؟

سایت بدون – پس از گذشت چند ماه از شیوع بیماری كووید-19 در جهان، به‌خوبی می‌دانیم كه اصلی‌ترین روش انتقال این ویروس تنفسی از طریق ورود ویروس به بخش‌های مخاطی بدن در ناحیه بینی، دهان و چشم است. اگرچه بیشترین امكان انتقال بر اساس گزارش‌های منتشر شده بر اثر تماس مستقیم با ذرات تنفسی فرد آلوده است، با این وجود براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی و مركز كنترل و پیشگیری از بیماری‌های عفونی ایالات متحده، اگر دست‌ها سطوح آلوده به این ویروس یا ذرات تنفسی حاوی این ویروس را لمس كرده و سپس با چشم، بینی یا دهان‌مان تماس پیدا كند، احتمال انتقال ویروس بسیار بالا خواهد بود. بنابراین از همان روزهای ابتدایی تا به حال یكی از مؤثرترین اقداماتی كه برای پیشگیری از انتقال بیشتر این بیماری توصیه شده است، شستن مرتب دست‌ها و ضدعفونی كردن آنها با مواد ضدعفونی‌كننده مناسب پوست است. اما چقدر اطلاعات ما در این خصوص صحیح و مورد تأیید نهادهای رسمی سلامت بهداشت است؟ اگر دوست دارید میزان دانش و صحت اطلاعات خود را در این باره بسنجید كافی است ابتدا به سوالات پیش رو پاسخ دهید و سپس جواب صحیح آنها را در كادر پاسخ با جواب‌های خودتان مقایسه كنید. اگرچه شاید برخی از این پرسش‌ها به نظر بسیار پیش پا افتاده باشد اما انتشار اطلاعات ضدونقیض در فضای مجازی و گفت‌وگوهای روزمره ممكن است در ذهن هر یك از ما تصورات نادرست و بی‌اساسی را نهادینه كرده باشد. توصیه می‌كنم با صرف چند دقیقه كوتاه انبوه اطلاعاتی را كه در این دوران به دست آورده‌ایم محك بزنیم. در صورتی كه تعداد پاسخ‌های نادرست‌تان كمتر از سه بود، اطلاعات مطلوبی دارید. اما اگر به بیش از نیمی از سوالات پاسخ نادرست دادید بهتر است به جای كانال‌های غیررسمی فعال در فضای مجازی اطلاعات خود را با مطالعه منابع رسمی و معتبر به‌روز كنید تا بتوانید با آگاهی بیشتر احتمال ابتلای خود و اطرافیان‌تان را به این بیماری كاهش دهید.
1- بهترین محل نگهداری از محلول ضدعفونی‌كننده كجاست؟
الف- در خودرو
ب- در همه‌جای خانه
ج- دور از دسترس كودكان
د- سرویس بهداشتی
2- «استفاده از صابون معمولی اثربخشی مشابهی نسبت به صابون‌های آنتی‌باكتریال دارد.» این جمله درست است یا نادرست؟
الف- درست  ب- نادرست
3- در صورتی كه كودكمان محلول ضدعفونی‌كننده را خورد، چه كار باید كنیم؟
الف- آب زیادی به او بدهیم
ب- با اورژانس تماس بگیریم
ج- كمی صبر كنیم تا ببینیم حالش چه تغییری می‌كند
4- «محلول ضدعفونی‌كننده دست، دارو است.» این جمله درست است یا نادرست؟
الف- درست  ب- نادرست
5- «برای پیشگیری از انتقال كووید-19 باید همواره دستانتان را با محلول‌های ضدعفونی‌كننده، ضدعفونی كنید.» این جمله درست است یا نادرست؟
الف- درست  ب- نادرست
6- «اگر به ژل یا محلول ضدعفونی‌كننده دسترسی ندارید بهتر است خودتان محلول ضدعفونی‌كننده دست بسازید.» این جمله درست است یا نادرست؟
الف- درست  ب- نادرست
7- درصد الكل اتانول در محلول‌های ضدعفونی‌كننده برای كاهش احتمال انتقال كووید-19 چقدر باید باشد؟
الف-50 درصد یا بیشتر
ب- 30 درصد یا بیشتر
ج- 60 درصد یا بیشتر
8- «اضافه كردن اتانول به محلول‌های ضدعفونی‌كننده غیرالكلی می‌تواند میزان اثربخشی آنها را افزایش دهد.» این جمله درست است یا نادرست؟
الف- درست  ب- نادرست
9- «بر اساس پژوهش‌ها مشخص شده است كه استفاده از محلول‌ها و ژل‌های ضدعفونی‌كننده دست می‌تواند از انتقال كووید-19 جلوگیری كند.» این جمله درست است یا نادرست؟
الف- درست  ب- نادرست
10- در صورتی كه تاریخ انقضا روی بسته‌بندی محلول ضدعفونی‌كننده دست درج نشده بود باید آن را پس از گذشت چه مدت زمانی از تاریخ تولید منقضی بدانیم؟
الف- یك سال
ب- دو سال
ج- سه سال

بعد از پاسخ به پرسش‌ها جواب صحیح را اینجا بخوانید
1-  گزینه ج
مواد ضدعفونی‌كننده باید در خانه دور از دسترس كودكان نگهداری شوند و كودكان فقط در حضور و نظارت افراد بزرگسال از این مواد استفاده كنند. همچنین قراردادن این مواد در خودرو به‌ویژه در تابستان كه گرمای هوا به بالای 40 درجه سانتی‌گراد نیز ممكن است  برسد، مناسب نخواهد بود.
2- الف
براساس گزارش‌های منتشر شده بهترین روش كنترل انتقال كووید-19 شستن دست‌ها با آب و صابون به دفعات به‌ویژه پیش از طبخ غذا، پس از استفاده از سرویس بهداشتی، سرفه یا عطسه به مدت حداقل 20 ثانیه است. تاكنون هیچ گزارشی مبنی بر اثربخشی بهتر صابون‌های ضدمیكروب كه به اصطلاح به آنها آنتی‌باكتریال گفته می‌شود ارائه نشده است. ضمن این كه در برخی مطالعات مضرات استفاده از این صابون‌ها بیشتر از فوایدشان گزارش شده است.
3- ب
مواد ضدعفونی‌كننده در دسته مواد سمی هستند و در صورت خوردن باید بلافاصله با اورژانس تماس گرفته شود. هرگونه اقدام شتابزده و خودسرانه‌ای می‌تواند شدت مسمومیت را افزایش دهد.
4- الف
مواد ضدعفونی‌كننده دست كه در دسته داروها طبقه‌بندی می‌شود باید با نظارت معاونت داروی سازمان غذا و دارو تولید و وارد بازار شوند. بنابراین پیش از تهیه این مواد به نشان سازمان غذا و دارو و پروانه ساخت روی محصول دقت كنید.
5- ب
بهترین اقدام برای پیشگیری از انتقال ویروس از دست‌ها به نواحی مخاطی بدن، شستن مرتب دست‌ها به مدت 20 ثانیه و مقدار كافی صابون است. به طوری كه تمام نواحی دست به خوبی به كف آغشته و سپس كامل آبكشی شوند. در صورتی كه به آب و صابون دسترسی نداشته باشید بهترین جایگزین استفاده از محلول‌های ضدعفونی‌كننده هستند اما نباید آنها را جایگزین همیشگی شستن دست‌ها با آب و صابون بدانیم.
6- ب
اگرچه در اوج شیوع كرونا دسترسی و تهیه مواد ضدعفونی‌كننده با دشواری‌هایی همراه شده است، براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی تولید مواد ضدعفونی‌كننده خانگی براساس محتواهایی كه در فضای مجازی منتشر می‌شود می‌تواند علاوه‌بر نداشتن اثربخشی مناسب در برابر ویروس، آسیب‌های پوستی و مسمومیت برای فرد به همراه داشته باشد.
7- ج
براساس اعلام مراجع رسمی داخلی و بین‌المللی محلول‌های ضدعفونی‌كننده دست باید حاوی 60 تا 95درصد الكل اتانول باشند تا اثربخشی مناسب داشته باشند. محلول‌هایی كه در آنها از متانول استفاده شده است به دلیل سمیت این ماده می‌تواند عوارض مختلفی از تهوع تا از دست رفتن بینایی و مرگ را به همراه داشته باشد. بنابراین سعی كنید حتما از محلول‌ها و ژل‌های ضدعفونی‌كننده معتبر استفاده كنید.
8- ب
براساس اعلام سازمان غذا و داروی ایالات متحده، افزودن الكل به محلول ضدعفونی‌كننده غیرالكلی نمی‌تواند میزان اثربخشی آن را افزایش دهد. ضمن این‌كه اضافه‌كردن خودسرانه الكل به محلول غیرالكلی می‌تواند موجب ایجاد واكنش‌های شیمیایی نامطلوب در محصول شود.
9- ب
تاكنون اثربخشی هیچ دارویی كه شامل محلول‌های ضدعفونی‌كننده نیز می‌شود، برای پیشگیری از ابتلا به كووید-19 اثبات نشده است.
10- ج
در صورتی كه تاریخ انقضای محلول ضدعفونی‌كننده روی بسته‌بندی
آن درج نشده باشد، تا سه سال پس از تاریخ تولید می‌توانید از آن
استفاده كنید.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }