رؤیای یک‌شبه میلیونر شدن به قیمت نابودی/از سایت‌های شرط‌بندی چه می‌دانید؟

 یکی از مشکلاتی که در جامعه امروزی وجود دارد، فراگیر شدن سایت‌های شرط‌بندی است. سایت‌هایی که با کمترین تبلیغ بیشترین عضو را می‌گیرند و از آن‌ها هر طور دل‌شان بخواهد سوءاستفاده می‌کنند.

http://www.cheapauthenticjordans.us.com/wp-content/uploads/2018/08/1-4.jpg

سایت بدون –با گذر از روزهایی که در کوچه، خیابان یا مکان‌های دیگر مردم جان و مال‌شان را کف دست می‌گذاشتند و رویای یک شبه ثروتمند شدن را دنبال می‌کردند، به امروز می‌رسیم که “شرط‌بندی” تبدیل به اصطلاحی عامیانه بین مردمی شده که دیگر حتی ترجیح می‌دهند این کار را از کسی پنهان نکنند و خیلی ساده درباره‌اش حرف بزنند. رویای طی کردن کیلومترها مسیر با یک قدم می‌تواند ویژگی ذاتی همه انسان‌ها باشد. ایرانی و غیرایرانی هم ندارد. چراکه میعادگاه سایت‌هایی که امروزه جای قمارخانه‌ها را گرفتند به کشورهایی برمی‌گردد که اتفاقا خودشان می‌توانند مهد اصلی خیلی از ورزش‌ها به خصوص فوتبال باشند. پس از این نظر شاید نشود به کسی خرده گرفت. اما آیا هر ویژگی ذاتی را باید دنبال کرد و به آن اجازه رشد داد؟

اگر یک ویژگی ذاتی از همان ابتدا مسیری برای پرت شدن ته دره بدبختی باشد، دیگر فرقی خواهد کرد که این مسیر یک شبه و با یک قدم طی شود یا چندین سال طول بکشد؟ چند بار تا به حال در گفت‌وگوهای روزمره‌تان از قدیمی‌هایی شنیدید که روزی میلیون‌ها دارایی خود را سر قمار دو دستی تقدیم کردند؟ هیچوقت به راحتی از کنار کسانی که بخشی از سرمایه خود را به خاطر یک کرنر بیشتر تیم حریف‌شان از دست دادند عبور کردید؟ فوتبال و یا هر ورزش دیگری شاید برای طرفداران ارزشی بیشتر از این مثال‌ها داشته باشد، اما آیا در عمل هیچ فضایی برای از دست دادن اعتبار و سرمایه در مقابل طمع و خیال یک شبه ثروتمند شدن وجود دارد؟

در این گزارش قصد داریم به فراگیر شدن سایت‌های شرط‌بندی و البته چگونگی کارکرد آنها بپردازیم. البته که از ناگفته‌های این مسیر غلط هم صحبت می‌کنیم تا بیشتر در جریان همه چیز قرار بگیرید.

فراگیر و به شدت در دسترس
یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی که در جامعه امروزی وجود دارد به شدت فراگیر شدن سایت‌های شرط‌بندی است. سایت‌هایی که با کمترین تبلیغ بیشترین عضو را می‌گیرند و از آنها هر طور دل‌شان بخواهد سوءاستفاده می‌کنند. در حال حاضر کانال‌های مختلف تلگرامی، شبکه‌های مختلف ماهواره‌ای یا صفحه‌های اینستاگرامی؛ همه بستری مناسب برای متولیان این سایت‌ها هستند. سایت‌هایی که با کمترین خرج راه‌اندازی می‌شوند و در کمترین زمان رویای میلیونر شدن را از ذهن کاربران‌شان می‌دزدند و آن را به حساب خود واریز می‌کنند. اکثر سایت‌های شرط‌بندی در ایران با فیلترینگ مواجه شدند. اما همه می‌دانند در وضعیت امروزی فیلتر شدن یک سایت اصلا تضمین مناسبی برای کم شدن بازدیدکنندگانش نیست. البته که در این میان سایت‌های زیادی هم وجود دارند که آزادانه و با تغییر آدرس هفتگی بدون فیلتر به کار خودشان ادامه می‌دهند. مطمئنا اصلی‌ترین ترفند این سایت‌ها برای جذب افراد تبلیغات زیاد است. تبلیغاتی که در وهله اول شاید هرکسی را وسوسه کند. مخصوصا وقتی یک سایت امکان شارژ مالی حساب هر کاربر را به حداقل ممکن می‌رساند و طرف مقابل حتی با ۲۰ هزار تومان می‌تواند وارد فضای مورد بحث شود. ۲۰ هزار تومانی که چه در صورت برد و چه در صورت باخت، گام بلندی روی ذهن کاربر برمی‌دارد تا او دوباره دارایی خودش را با سودجویان سایت‌های مختلف به اشتراک بگذارد.

ساده به نظر رسیدن ماجرا
در نگاه اول ماجرا خیلی ساده به نظر می‌رسد. خیلی‌ها وقتی وارد چنین سایت‌هایی می‌شوند از قبل درباره‌اش تحقیق کردند و مهم‌ترین سوال‌شان درباره پس گرفتن پول برد بعد از برنده شدن است. غافل از اینکه چنین اعتباری خودش می‌تواند تله بزرگی باشد. از این رو اکثر سایت‌ها تصمیم می‌گیرند با کاربران‌شان رو بازی کنند. در واقع آنها در صورت برد کاربر پول او را با محاسبه مقدار برد به حسابش برمی‌گردانند تا همه چیز را عادی جلوه دهند. در حالی که شاید کمتر فکری به این سمت برود که سایت از چه روش‌های دیگری کیسه خودش را از پول پر می‌کند. ضمن اینکه نباید فراموش کرد در مقابل این سایت‌ها تجربه پیگیری‌های مراجع قانونی نشان داده بسیاری از سایت‌ها یک هفته زمان هم برای‌شان کافی است تا حداقل پول ممکن را هم از کاربر به بهانه شارژ حساب بگیرند و سپس در زمان پس دادن پول و برنده شدن خبری از آنها نباشد. در نگاه دیگر اگر بخواهیم روند کار یک کاربر در سایت مورد اول را بررسی کنیم به این می‌رسیم که شخص مورد نظر چه چیزی از شرط‌بندی در سر دارد؟ برای مثال کسی که از بیرون به قضیه نگاه می‌کند، وقتی تیم‌های منچسترسیتی (قهرمان لیگ‌برتر انگلیس) و ویگان اتلتیک (تیم حاضر در دسته پایین‌تر فوتبال انگلیس) روبروی هم قرار می‌گیرند، این بازی را بهترین فرصت برای سرمایه‌دار شدن خودش می‌بیند. مبلغ زیادی روی برد سیتیزن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند و در نهایت حریف به مراتب ضعیف تر منچستر این تیم را با گل دقایق پایانی ۱-۰ شکست می‌دهد. با این شکست به سادگی بخش زیادی از سرمایه میلیون‌ها ایرانی و غیرایرانی که خودشان را وارد چنین فضایی کردند از بین می‌رود. در حالیکه شاید خیلی‌ها این را یک اتفاق بدانند و اعتقاد داشته باشند مثلا خوبی نیست. اما آیا شما قبول ندارید فوتبال بیشتر از هر ورزش دیگری پر از اتفاق است؟

خودی‌ها وارد می‌شوند
برای توضیح درباره این بخش یک مثال برای‌تان داریم. فصل گذشته تیم فوتبال پاری‌سن‌ژرمن بعد از بردهای پرگل در اکثر بازی‌های خودش مقابل یکی از حریفانش به برتری ۱-۰ رسید. بعد از چند هفته اتهام دست داشتن مسئولان این باشگاه در فرایند شرط‌بندی مطرح شد. چطور؟ اینطور که بعد از چند هفته برد با اختلاف ۳ یا ۴ گل وقتی اکثر کاربران سایت‌های شرط‌بندی روی برد دوباره پی‌اس‌جی با چنین اختلافی سرمایه‌گذاری کردند به یکباره تا مرز سکته پیش رفتند! این اتفاق بارها در ورزش ایران هم مطرح شده. وقتی مربیان و فوتبالیست‌های مختلف درباره دست داشتن خودی‌ها در شرط بندی‌ها صحبت کردند و مشخص شده برای انجام چنین کاری به هیچ بازی فوتبالی نمی‌شود اعتماد کرد. چراکه اگر یک بازی فوتبالی در حال طی شدن و کاربر مورد نظر در آستانه رسیدن به سودی میلیونی باشد، ممکن است حوادث غیرمترقبه دیگری برای نابودی بخشی و البته خوشبختی بخشی دیگر وارد کار شوند. البته که در این مورد بارها ثابت شده کسانی که از ورود خودی‌ها در بدنه اصلی ورزش‌های مختلف روزی سود زیادی بردند، مدت زیادی زمان نبرده که در جبهه بازنده‌ها قرار گرفتند. حالا شاید خیلی‌ها این را فقط یک بازی بدانند که با سود و ضرر مساوی در حال انجام است. اما کافی‌ست فرض کنید دو باخت سنگین پشت سر هم اتفاق بیفتند.

گردش مالی سرسام‌آور سایت‌ها
تصور اینکه یک سایت شرط‌بندی چه میزان گردش مالی دارد ممکن است از دایره ذهن ما خارج شود. بارزترین مثال برای گردش مالی در ذهن ما مربوط به پولی است که در بانک قرار می‌دهیم و طبق قانون سود آن را دریافت می‌کنیم و در طرف مقابل بانک در زمینه‌های مختلف از گردش مالی بسیار زیاد خود استفاده می‌کند. در سایت‌های شرط‌بندی نیز ماجرا از همین قرار است. اما با کلی تفاوت که اتفاقا از حربه‌های مختلف برای خالی کردن جیب کاربران نشات می‌گیرد. جام‌جهانی ۲۰۱۸ که همین چند ماه پیش در روسیه برگزار شد یکی از بهترین فرصت‌ها برای موسسان سایت‌های شرط‌بندی بود. تعدد بازی‌ها و تب داغ جام‌جهانی که دنیا را فرا گرفته بود، خیلی‌ها را به سمت شرط بستن روی بازی‌ها برد. البته که عقبه چنین اتفاقی در ایران به تقریبا ۱۰ سال پیش برمی‌گردد اما الان دیگر خبری از برگه‌های توتو نیست و سایت‌ها جای این روش شرط‌بندی را گرفتند. طبق گزارش‌هایی که در طول جام و بعد از آن منتشر شد کاربران سایت‌های شرط‌بندی خارجی نزدیک به ۳ میلیارد دلار برای پیش‌بینی بازی‌ها پرداخته بودند. شما تصور کنید اصلا نیمی از این مقدار پول به کاربران برگشته باشد و آنها طی رفت‌وآمدهای مالی تراز خرج و دریافت‌شان نسبت مشخصی داشته باشد (این اتفاق برای وضعیت سایت‌های شرط‌بندی خارجی می‌تواند صادق باشد که درصد واقعی بودن آنها نسبت به سایت‌های ایرانی کمی بیشتر است.) با توجه به این بازگشت حداکثر ۵۰ درصدی از سایت به مردم علاوه بر اینکه بخش زیادی از پول کاربران به عنوان باخت در سایت باقی مانده، اصلا نمی‌شود روی گردش مالی فراتر از تصور سایت‌ها چشم پوشید. این وضعیت در ایران هم وجود دارد. اما بدون شک با درصد پایین‌تر. نکته قابل‌توجه هم نحوه شارژ سایت‌های ایرانی است که در واقع طبق نظر کارشناسان سیستم‌های کامپیوتری، این نوع شارژ کردن حساب با کمترین درصد امنیت انجام می‌شود و ممکن است به سادگی حساب شما هنگام وارد کردن اطلاعاتی مثل رمز دوم خالی شود.

هربه‌های گردانندگان سایت
ما در ابتدای گزارش درباره دلایل وارد نشدن به چنین سرابی صحبت کردیم و در ادامه هم دلایل دیگری مطرح خواهیم کرد. اما بد نیست حالا که در حال توضیح دادن فرایند شرط‌بندی هستیم، درصدی برای کسانی در نظر بگیریم که یک سایت را پیدا کردند و به خیال خودشان می‌توانند از آن بهره‌برداری مالی کنند. نحوه شرط‌بندی روی یک بازی فوتبال برای مثال اینطور است که برد، مساوی و باخت هر تیم ضریب خاصی دارد. اگر از آپشن‌های بیشمار سایت‌ها بگذریم و فقط روی همین ۳ آپشن تاکید داشته باشیم، گاهی مشاهده می‌کنیم گردانندگان سایت چه حربه‌های زیرکانه‌ای برای انتخاب اشتباه کاربر استفاده می‌کنند. به عنوان یک مثال جزئی: سایت‌ها اسم یکی از تیم‌ها را فارسی و یکی را انگلیسی می‌نویسند. در این حالت برای شما ابهام ایجاد می‌شود که هنگام انتخاب برد تیم ۱، در حال انتخاب کدام تیم هستید. در نهایت شما یک تیم را انتخاب می‌کنید و اتفاقا تیم شما برنده می‌شود. اما در نهایت وقتی با خیال راحت سراغ پس گرفتن پول‌تان همراه با سودش می‌رود، مشاهده می‌کنید همان فارسی و انگلیسی نوشتن نام‌ها باعث شده سایت در صفحه‌ای که فرم شما را ثبت کرده، اسم‌شان را عوض و از جابه‌جایی نام‌ها استفاده کند. این یکی از چند حربه گردانندگان سایت‌هایی است که به خیال خیلی‌ها مطئمن هستند و امتحان خود را پس دادند. ضمن اینکه خیلی وقت‌ها وقتی اسم هر دو تیم فارسی هم نوشته شده و برای مثال شما برد تیم ۱ را انتخاب کردید، سایت در فرم ثبت شده شما بعد از چند ساعت عدد ۱ را به ۲ تغییر می‌دهد و شما به یکباره از دور کنار می‌روید.

از بین رفتن لذت تماشای یک مسابقه ورزشی
قبل از هر چیز به تمام لحظه‌های نابی که یک فوتبال برای‌تان به وجود آورده فکر کنید. به ۹۰ دقیقه‌هایی که شما را به آسمان برده و گاهی بدجور زمین‌تان زده. لذتی که تماشای ورزش مورد علاقه‌تان از بسکتبال و والیبال تا هندبال و … برای‌تان به وجود آورده. این لحظه‌های به یادماندنی را به چه قیمت از دست می‌دهید. برای این بخش تیم بارسلونا را مثال می‌زنیم. تیمی که این روزها در اوج قدرت دچار وضعیتی شده که در اکثر بازی‌های خودش گل هم می‌خورد. حالا فرض کنید شما هوادار دو آتیشه بارسا هستید و مثلا با گل سرجی روبرتو به پاری‌سن‌ژرمن نفس‌تان بند آمده. حالا اگر تیم‌تان در یک دیدار سرنوشت‌ساز مقابل والنسیا قرار بگیرد و از اطمینان زیادی بابت گل خوردن تیم‌تان برخوردار باشید، پول‌تان را روی گل زدن والنسیا سرمایه‌گذاری می‌کنید؟ در این وضعیت شما باید ۹۰ دقیقه فوتبالی را ببینید که هم تیم مورد علاقه‌تان موفق شود هم چیزی که شرط بستید درست از آب در بیاید. اتفاقی که معمولا با درصد کمی رخ می‌دهد و اکثرا همه را ناامید می‌کند. این خودش می‌تواند ساده‌ترین مثال برای از بین رفتن لذت تماشای ورزش مورد علاقه‌تان باشد. ورزشی که می‌خواهید از آن برای فرار از روزمرگی‌های‌تان استفاده کنید اما در نهایت چیزی جز باخت چند جانبه برای‌تان باقی نمی‌ماند.

چرا سایت‌ها آن‌قدر ساده فعالیت می‌کنند؟
نحوه کارکرد این سایت‌ها به گونه‌ای است که هیچ‌کس باورش نمی‌شود آن‌ها بتوانند از دست قانون فرار کنند. چراکه این سایت‌ها آدرس مشخصی دارند و بسته شدن‌شان توسط پلیس شاید فقط چند ثانیه زمان لازم داشته باشد. مخصوصا سایت‌هایی که علاوه بر شرط‌بندی ورزش‌های مختلف امکان کازینو آنلاین و … را هم به کاربر می‌دهند. برخی از سایت‌ها وقتی یکبار به در بسته می‌خورند سعی می‌کنند دیگر دنبال چنین کاری نروند. اما برخی به قدری راحت به کار خود ادامه می‌دهند که تا به حال چندین بار سایت‌شان بسته شده و چند دقیقه بعد آدرس جدید را به کاربران‌شان دادند. این ساده کار کردن سایت‌ها بستر ورود مردم به شرط‌بندی را خیلی راحت فراهم می‌کند. بدون شک اگر قرار بر از بین رفتن چنین اتفاقی در جامعه ما باشد، همه چیز نیاز به یک سری اقدامات اساسی دارد.

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «درخت کاهلی بارش گرسنگی است»

سایت بدون – این ضرب المثل زمانی به کار می رود که بخواهند بگویند اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *