راه های ساده برای این که به جنگ فراموشی بروید

https://www.stmarkvillage.org/wp-content/uploads/2017/03/combat-memory-loss-860x751.jpg

سایت بدون -هر یک از ما ممکن است چیزهایی را هرازگاهی فراموش کنیم و به خاطر نیاوریم. اگرچه همه سالمندان دچار ضعف حافظه نمی‌شوند، اما به طور کلی با افزایش سن، احتمال فراموشکاری بیشتر می‌شود. البته حافظه افرادی که فعالیت فکری داشته باشند، تغییر چندانی نمی‌کند. این فراموشکاری هم بیشتر مربوط به حوادث اخیر است. ما موارد مربوط به گذشته دور را خوب به یاد می‌آوریم اما یادمان نمی‌آید که مثلا یک ساعت پیش که به خانه برگشتیم، کلید را کجا گذاشتیم. حالا چطور می‌توانیم مشکلات ناشی از فراموشکاری را کاهش دهیم؟ این راه های ساده به شما کمک می کند

• ۱) از سوال کردن و گفتن اینکه «موضوعی را فراموش کرده‌اید» نترسید و خجالت نکشید. این تقصیر شما نیست که نمی‌توانید مانند گذشته همه چیز را به خاطر بسپارید.

• ۲) وسایلی را که همیشه از آن استفاده می‌کنید (مثل عینک و کلید)، در یک جای مشخص بگذارید؛ به عنوان مثال، داخل یک کاسه بزرگ در اتاق‌نشیمن.

• ۳) هر روز به اخبار رادیو یا تلویزیون (اخباری که دلخواه شماست و برایتان دلهره‌آور نیست)، گوش بدهید و آن را برای دیگران بازگو کنید.

• ۴) سعی کنید هر روز یک مطلب جدید یاد بگیرید و کتاب یا روزنامه بخوانید.

• ۵) در جمع دوستان از خاطرات گذشته تعریف کنید. از آلبوم عکس‌های قدیمی برای یادآوری نام افراد و خاطرات آنها کمک بگیرید. حتی خیلی خوب

است که خاطرات خود را بنویسید.

• ۶) برای نوه‌هایتان قصه بگویید یا با آنها شطرنج ‌بازی کنید.

• ۷) اول هر سال یک تقویم جیبی برای خود بخرید و تاریخ‌های مهم مثل تولد نوه‌ها، بچه‌ها، سالگردها، روزی که نوبت دکتر دارید، مهلت پرداخت قبض و… را در آن بنویسید.

• ۸) یک دفترچه یادداشت یا وایت‌بورد کوچک کنار تلفن‌تان بگذارید و همان زمان که پیغامی به شما دادند و کاری از شما خواستند، بلافاصله یادداشت کنید. سالمندانی که سواد نوشتن ندارند، بهتر است مطالب‌شان را با تلفن‌همراه ضبط کنند تا فراموش‌شان نشود.

• ۹) هرگز وعده صبحانه را فراموش نکنید. اگر روزی در خوردن صبحانه تنبلی کردید، بدانید که باید برای یک روز فراموشکاری آماده شوید. مصرف یک وعده صبحانه کامل شامل کربوهیدرات، پروتئین و کره، حافظه کوتاه‌مدت را تقویت می‌کند.

• ۱۰) برای تقویت حافظه‌تان مصرف قند، نمک و چربی را کم و مصرف میوه و سبزی تازه را زیاد کنید. مصرف میوه علاوه بر تامین ویتامین A، B، E و C در پیشگیری از اختلال حافظه نیز موثر است و کمبود این ویتامین‌ها می‌تواند باعث ضعف حافظه در سالمندان شود.

بفرمایید ساندویچ مغز!
در میان خوراکی‌های مختلف، مصرف برخی مواد غذایی با آثار مثبت چشمگیرتری برای سلامت مغز همراه است؛ از جمله:

خانواده ویتامین B

هویج، اسفناج و سیب‌زمینی
مغزها (فندق، بادام و تخمه آفتابگردان) و حبوبات
شیر، پنیر، تخم‌مرغ، ماهی و گوشت

خانواده ویتامین A

زرده تخم‌مرغ، ماهی و سبزی‌های سبز (جعفری و اسفناج)
میوه‌های زرد (موز، انبه، زردآلو و طالبی)، سبزی‌های زرد (هویج و کدو حلوایی) و میوه‌ها و سبزی‌های قرمز (گوجه‌فرنگی و فلفل دلمه‌ای قرمز)
مواد غذایی حاوی ویتامین E، اسید فولیک و ویتامین C

الهه رضاییان

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «در بیابان گرسنه را شلغم پخته به ز نقره خام»

سایت بدون – اصل این ضرب المثل از گلستان سعدی استشیخ اجل در باب سوم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *