رسوایی بزرگ برای صنعت فضایی آمریکا ناسا، ٢٠ سال آلومینیوم تقلبی می‌خرید!

سایت بدون -شرکت کوچکی در ایالت اورگن در غرب آمریکا حدود ۲۰ سال از آژانس فضایی ایالات متحده آمریکا (ناسا) کلاهبرداری کرد.
بزرگترین سازمان فضایی در جهان، سال‌ها قربانی یک کلاهبرداری در مقیاس بزرگ شده است. ناسا این موضوع را روز سه‌شنبه گذشته، ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) تایید و اعلام کرد که این موضوع باعث شکست دو ماموریت پرتاب موشک در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱
شده است.
شرکت ساپا پروفایلز که سازنده اکستروژن آلومینیوم است با دستکاری نتایج آزمایشگاهی، آلومینیوم تقلبی به ناسا داده است. ناسا اعلام کرده است که این موضوع باعث زیان ۷۰۰‌میلیون دلاری به این شرکت شده است.
این موضوع، در پی بررسی‌ها برای پیدا کردن دلایل شکست دو ماموریت فضایی این سازمان کشف شد. در این دو ماموریت قرار بود موشک تاروس ایکس ال Taurus XL، ماهواره‌هایی را به منظور مطالعه آب‌وهوا در مدار زمین قرار دهند. اما در هر دو ماموریت دماغه این موشک برای پرتاب ماهواره به فضا باز نشد.
آژانس فضایی آمریکا درنهایت به منشأ این موضوع پی برد. درواقع شرکت ساپا پروفایلز که پیمانکار ناسا در اورگن بود، ۱۹‌سال آلومینیوم معیوب و تقلبی به آژانس فضایی آمریکا داده بود. البته آزمایش‌های مربوط به مقاومت و کیفیت این آلومینیوم‌ها را هم دستکاری کرده بود. قطعات آلومینیومی موشک در زمان پرتاب خرد می‌شد، بنابراین قادر به رها کردن ماهواره به فضا نبود.
جیم نورمان، مدیر بخش پرتاب ناسا در واکنش به این موضوع اعلام کرد به‌طور جدی به اعتماد ناسا خدشه وارد شده است:   «سال‌ها کار علمی به‌خاطر تقلب از بین رفت.»
ناسا تنها قربانی این شرکت متقلب نبوده است. این شرکت و همچنین شرکت اصلی با نام نورسک ‌هایدرو در ۲۳ آوریل امسال محکوم به پرداخت جریمه ۴۶‌میلیون دلاری به خاطر تخلف دیگری شده بودند. ناسا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام قراردادها با این دو شرکت را به حالت تعلیق درآورده است.

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب/ بلندهای بادگیر؛ عاشقانه ای دیوانه وار

سایت بدون -بادگیر ترجمه کلمه اسکاتلندی الاصل Wuthering است. این لغت در واقع به معنای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *