ریشه ، معنی و داستان ضرب المثل و اصطلاح «الکی» چیست؟

سایت بدون -چرا می گوییم الکی ؟شما هم این اصطلاح را استفاده کرده اید… کارهای بدون مطالعه و نقشه و نیز رفتار غیر حقیقی و به طور کلی هر چه را که واقعیت ندارد، بی هدف و یا بی دوام باشد الکی می نامند. )

این اصطلاح مترادف با ” کشکی ” است و برای نام گذاری آن دو علت را ذکر کرده اند.

● در گذشته که هنوز الک سیمی معمول نبود، پارچه های بسیار نازک پنبه ای را مانند الک سیمی به چوب وصل می کردند و آرد و سایر چیزهای نرم را برای بیختن از آن عبور می دادند. عبدالله مستوفی در کتاب شرح زندگانی من ( جلد سوم، ص ۲۷٣ ) چنین می نویسد : « این پارچه های پنبه ای دوام و قوامی نداشت، به همین مناسبت پارچه های نازک و بی دوام را الکی می گفتند ( یعنی فقط به درد الک ساختن می خورد). کم کم این معنی مجازی را منبسط کرده و امروز دیگر این توصیف را به کلیه ی چیزهای بی دوام و بی ثبات و بی ترتیب و بی موقع و حتی اخبار بی اصل هم می دهند. »

● در مقاله ی آقای علینقی بهروزی در مجله ی هنر و مردم ( شماره ی ١۰١ ، ص ۵۲ ) در باره وجه تسمیه ی واژه ی الکی چنین آمده است :

« معنی و مفهوم کلمه ی الکی بیش تر سخن یا عمل نسنجیده و بدون فکر قبلی و هدف مشخص است و این شاید از معنی دیگر کلمه ی الک گرفته شده باشد، زیرا چون آن که می دانیم، لفظ الک علاوه بر معنی آردبیز ( لغتنامه ی دهخدا )، معنی یکی از قطعات چوبی را که در بازی ” الک دولک ” به کار می رود نیز می دهد. در این بازی چوب بزرگ تر را دولک و چوب کوچک تر را الک می گویند.

رسم بازی چنان است که الک را به هوا انداخته و سپس با دولک می زنند تا به فاصله ای دور برود. زننده در هنگام زدن، مقصد و هدف معینی ندارد. مقصود او فقط زدن است و محل و هدف افتادن روشن نیست. بنابراین می توان تصور کرد که اصطلاح الکی از این بازی گرفته شده باشد، یعنی همان طور که در بازی الک دولک هنگام زدن هدف مشخصی را در نظر نمی گیرند و بدون تفکر می زنند، کارهای الکی نیز بدون تفکر و بی هدف انجام می شود. »

مطلب پیشنهادی

برای صبحانه چایی بهتر است یا قهوه/ یک دوئل جذاب

چای و قهوه دو نوشیدنی محبوبی هستند که هر کدام طرفداران پروپاقرص خود را دارند؛ در …

۴ دیدگاه

  1. با سلام
    هر چی فکر کردم دیدم شاید این هم بهش بخوره و منطقی هم هست
    ((علکی))
    همون علک یا سقز، صمغ درختی که آدامس رو با اون درست میکنن و اگر در جویدن زور بزنید و اصرار کنید خودتون خسته میشید دقیقا این صمغ وقتی با بیقراری جویده شود سفتی خاصی پیدا میکنه و جویدنش رو سخت میکنه پس زور علکی زدن هم خوب نیست.

  2. مهدی نریمانی

    شاید از زبان عربی و از کلمه «الحکی» به مفهوم قصه گویی و یا خیال‌پردازی باشد که بعدا در زبان محاوره فارسی به «الکی» تغییر شکل داده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *