عذرخواهی بی‌بی‌سی از برنده جایزه «بوکر»

سایت بدون – پس از آن‌که یکی از مجریان شبکه بی‌بی‌سی حین صحبت درباره پیروزی مشترک‌ برناردین اواریستو و مارگارت اتوود در رقابت ادبی بوکر ۲۰۱۹، برای اشاره به نام اواریستو از عبارت یک نویسنده دیگر یاد کرد،‌ مسئولان این شبکه ناچار به عذرخواهی شدند.

برناردین اواریستو، برای خلق رمان چندروایتی «دختر، زن، دیگر»‌ که دیدگاه ۱۲ زن سیاه‌پوست را بیان می‌کند، در ماه اکتبر به عنوان یکی از برندگان جایزه بوکر ۲۰۱۹ معرفی شد.

یکی دیگر از برندگان این دوره از جایزه ادبی بوکر،‌ مارگارت اتوود نویسنده کانادایی برای خلق رمان «وصیت‌ها» بود که انتخاب او به عنوان یکی از برندگان اعتراض‌هایی را به دنبال داشت، چرا که برخی معتقد بودند انتخاب اتوود در کنار اواریستو، ارزش دستاورد بزرگ اواریستو به عنوان نخستین زن سیاه‌پوست برنده جایزه بوکر را کمرنگ می‌کند. همچنین چندی پیش برخی از خوانندگان با  انتشار تصاویری از میزهای مملو از کتاب «‌وصیت‌ها»، از کم بودن تعداد نسخه‌های رمان «دختر،‌ زن، دیگر» در برخی از کتاب‌فروشی‌ها انتقاد کردند.

شوآن لی که یکی از مجریان بخش اخبار بی‌بی‌سی است، سه‌شنبه شب در بخشی از برنامه، به شباهت تصمیم نامزدهای نهایی جایزه هنری «‌ترنر» برای تقسیم جایزه نهایی بین هر چهار نفر با تصمیم هیات داوران جایزه بوکر برای معرفی دو نویسنده به عنوان برندگان نهایی «بوکر» اشاره کرد.

جایزه ترنر یکی از مهم‌ترین جوایز هنری جهان محسوب می‌شود که روز گذشته هیات داوران آن در اقدامی بی‌سابقه و بنا به درخواست خود نامزدهای نهایی این دوره از این رقابت هنری، هر چهار هنرمند راه‌یافته به فهرست نامزدهای نهایی را به عنوان برندگان اصلی معرفی کرد.

لی گفت‌: «با این حال تصمیم معرفی برندگان جایزه «ترنر»‌ کمی با معرفی برندگان جایزه ادبی «بوکر» امسال که در نهایت هیات داورانش نتوانست یک نویسنده را به عنوان برنده انتخاب کند و مارگارت اتوود و یک نویسنده دیگر را به عنوان برندگان مشترک انتخاب کرد، تفاوت دارد.»‌

اواریستو ‌در پاسخ به این اقدام مجری بی‌بی‌سی در صفحه توییتر خود نوشت: «چقدر ساده و با چه سرعتی توانستند نام من را به عنوان نخستین زن سیاه‌پوست برنده جایزه «بوکر» از تاریخ حذف کنند.»

واکنش اواریستو به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد و نویسندگان بسیاری نیز از او حمایت کردند.

لیندا گرنت، رمان‌نویس در واکنش به این موضوع نوشت: « به عقیده من تقسیم کردن جایزه «بوکر» امسال بین دو نویسنده یک اشتباه بزرگ بود. این‌که بی‌بی‌سی با به کار بردن عبارت یک نویسنده دیگر  و مارگارت اتوود از برندگان امسال یاد می‌کند می‌تواند گواهی بر این تصمیم اشتباه باشد. تمام این‌ها نشان‌دهنده این موضوع است که اواریستو باید به عنوان برنده نهایی اعلام می شد.» 

یک سخنگوی شبکه  بی‌بی‌سی در این‌باره بیان کرد: «زمانی که مجری شبکه ما نتایج جوایز «ترنر» و «بوکر» را با یکدیگر  مقایسه می‌کرد برنامه به صورت زنده پخش می‌شد و عبارت‌های بیان‌شده از پیش نوشته نشده بود. در این بین او نام برناردین اواریستو را ذکر نکرد. ما از «‌اواریستو» برای توهینی که به او شد معذرت می‌خواهیم.»

مطلب پیشنهادی

کاشت مژه چه دردسرهایی برای شما دارد/ پرتر اما …

سایت بدون – چیزی که زیاد است، تکنیک و روش‌های مختلف و متفاوت برای زیباتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *