عکسی از برخورد دو سیاه چاله / فقط با ۳۰ میلیون سال تاخیر

سایت بدون -ناسا به تازگی یک عکس منتشر کرده است که توسط رصدخانه فضایی چاندرا گرفته شده و صحنه آغاز تصادم دو ابرسیاه‌چاله را در ۳۰ میلیون سال پیش به تصویر می‌کشد.

حدود ۳۰ میلیون سال پیش، دو سیاه‌چاله کلان‌جرم(supermassive black hole) با هم برخورد می‌کنند و تلسکوپ فضایی چاندرا اکنون تصویر آن را ثبت می‌کند!

از آنجایی که فاصله چنین اجرام و پدیده‌های کیهانی از ما بسیار دورتر از چیزی است که در تصورمان می‌گنجد، هنگامی که واقعه‌ای در آنها رخ می‌دهد، هزاران تا میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا نور آن واقعه به ما برسد.

به طوری که به عنوان مثال ممکن است بسیاری از ستاره‌هایی که در آسمان شب می‌درخشند، اکنون چیزی جز یک ستاره خاموش نباشند.

این احتمال وجود دارد که برخورد کیهانی این دو سیاه‌چاله تا دهها یا حتی صدها میلیون سال دیگر ادامه یابد، تا زمانی که این دو سیاه‌چاله غول آسا کاملا با هم ادغام شده و یکی شوند.

رصدخانه پرتو ایکس چاندرا(Chandra X-ray Observatory) یا تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا یک تلسکوپ فضایی ساخته شده به‌ وسیله ناسا است که تمام فعالیت‌هایش در زمینه عکسبرداری پرتو ایکس می‌باشد.

سیاه‌چاله کلان‌جرم

سیاه‌چاله کلان جرم بزرگترین نوع سیاه‌چاله در کهکشان‌ها است که گمان می‌رود در مرکز تقریبا همه کهکشان‌ها از جمله کهکشان راه شیری با جرم سه میلیون جرم خورشیدی نیز یافت شود که دارای جرمی معادل صدها هزار تا چندین میلیارد برابر جرم خورشید هستند.

این سیاه‌چاله‌ها پرجرم‌ترین نوع سیاه‌چاله‌ها هستند و گرانش بسیار زیادی دارند که در جهان بی‌نظیر است.

یکی از تفاوت‌های اصلی این سیاه‌چاله‌ها، چگالی کمتر آنها است. چگالی سیاه‌چاله‌ها جرم آن تقسیم بر حجم ناشی از شعاع شوارتزشیلد است. این مقدار می‌تواند کمتر از چگالی آب باشد. علت آن این است که شعاع شوارتزشیلد سیاه‌چاله به طور خطی با جرم افزایش می‌یابد.

به همین دلیل هرچه سیاه‌چاله پرجرم‌تر باشد، چگالی آن کمتر است و همچنین به علت بزرگ بودن افق رویداد، نیروی تیدال سیاه‌چاله‌های کلان‌جرم به طرز قابل ملاحظه‌ای کمتر است.

جرم این سیاه‌چاله‌ها به خاطر بلعیدن اجرام اطراف خود همواره افزایش می‌یابد و این بلعیدن موجب فعال شدن ظاهر مرکز سیاه‌چاله در طیف الکترومغناطیسی و مخصوصا انرژی بالا می‌شود. به همین دلیل تصور می‌رود این سیاه‌چاله‌ها مسئول فعالیت قوی اختروش‌ها باشند.

درخشندگی سیاه‌چاله‌های کلان‌جرم در اختروش‌ها بین ده تا صدبرابر درخشندگی بقیه اختروش‌ها است.

عکسی که پس از 30 میلیون سال به ما رسید

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «دوغی است»

سایت بدون – ماست بندی ها معمولا هر ماستی را تبدیل به دوغ نمی کنند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *