قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است؟/سفر بدون چراغ قرمز

https://outoftownblog.com/wp-content/uploads/2018/10/Japanese-Passport-Lands-on-the-Top-Spot-While-Germany-Falls-One-Spot-from-Second-Place-photo-by-Francesca-Tirico-via-Unsplash.jpg

سایت بدون -هیچ چیزی بهتر از داشتن آزادی مسافرت در جهان نیست. در این میان در بین کشورهای جهان میان اعتبار و قدرت پاسپورت‌ها رقابت وجود دارد. گزارش جدیدی از «شاخص پاسپورت هنلی» (Henley Passport Index) منتشر شده که قدرت پاسپورت کشورهای مختلف را منتشر
کرده است. در این میان ژاپن قدرتمندترین پاسپورت جهان را دارد. شهروندان ژاپنی می‌توانند به ١٩٠ کشور جهان بدون هیچ ویزایی سفر کنند. به این ترتیب ژاپن سنگاپور را هم پشت سر گذاشت. شهروندان سنگاپور می‌توانند به ١٨٩ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند.
آلمان که روزی قدرتمندترین پاسپورت را داشت، در ‌سال ٢٠١٨ با آزادی مسافرت به ١٨٨ کشور در کنار فرانسه و کره‌جنوبی رتبه سوم قدرتمندترین پاسپورت را دارد.
ازبکستان در ۵ اکتبر ویزا را برای شهروندان فرانسوی لغو کرد. این کشور پیشتر در ماه فوریه ویزا را برای شهروندان سنگاپور و ژاپن برداشته بود.
شهروندان کره‌ جنوبی نیز در یک اکتبر مجاز به ورود به میانمار بدون ویزا شدند؛ در حالی ‌که پاراگوئه نیز ویزا را برای شهروندان سنگاپوری در ‌سال ٢٠١٧ لغو کرد.
شهروندان آمریکا و انگلیس می‌توانند به ١٨۶ کشور جهان بدون ویزا سفر کنند و به این ترتیب قدرت پاسپورت آنها در رتبه پنجم قرار می‌گیرد. هیچ ‌کدام از این کشورها از ‌سال گذشته تا امسال تغییری در اعتبارشان ایجاد نشده است و به نظر نمی‌رسد که آنها بتوانند دوباره مثل ‌سال ٢٠١۵ به رتبه اول قدرت پاسپورت در جهان دست پیدا کنند.
روسیه به رتبه ۴٧ سقوط کرده؛ گر چه در ماه سپتامبر تایوان ویزا را برای شهروندان روس برداشت.
امارات متحده عربی در یک دهه گذشته بیشترین افزایش قدرت پاسپورت را داشته است. پاسپورت این کشور از رتبه ۶٢ در‌ سال ٢٠٠۶ به رتبه ٢١ در‌ سال ٢٠١٨ رسیده است. آنها همچنین اخیرا با روسیه به ‌طور متقابل ویزا را حذف کرده‌اند و در ماه‌های آتی این پروسه به اجرا در‌می‌آید.
شهروندان چین نیز اخیرا ورودشان به جزیره سن‌لوسیا (جزیره‌ای در دریای کاراییب) و میانمار آزاد شده و اکنون پاسپورت این کشور در رتبه ٧١ قرار دارد؛ پاسپورت چینی از ‌سال ٢٠١٧، ١۴ رتبه صعود کرده است.چین و امارات متحده عربی بیشترین افزایش قدرت پاسپورت را در یک‌ سال اخیر کسب کرده‌اند و این به آن دلیل است که در این مدت توانسته‌اند ارتباطات جهانی خود را بشدت با کشورهای سراسر جهان افزایش دهند.
بدترین پاسپورت‌ها
آخرین رتبه شاخص قدرت پاسپورت هنلی به ‌طور مشترک به افغانستان و عراق با آزادی ویزا و دسترسی به ٣٠ کشور تعلق گرفته است. سوریه و سومالی با آزادی ورود به ٣٢ کشور و پاکستان با آزادی ورود به ٣٣ کشور، پیش از افغانستان و عراق  قرار گرفته‌اند.
سایر شاخص‌ها
رتبه‌بندی شاخص هنلی بر اساس اطلاعات ارایه‌شده توسط سازمان بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی است و ١٩٩ پاسپورت و ٢٢٧ مقصد را پوشش می‌دهد. این رتبه‌بندی پس از تغییر سیاست‌های ویزا در برخی از کشورها از ‌سال گذشته به‌روز شد.

قدرتمندترین پاسپورت‌ها براساس شاخص هنلی
١- ژاپن:  ١٩٠ کشور
٢- سنگاپور:  ١٨٩ کشور
٣- آلمان، فرانسه، کره جنوبی:   ١٨٨ کشور
۴- دانمارک، فنلاند، ایتالیا، سوئد، اسپانیا: ١٨٧ کشور
۵- نروژ، انگلیس، اتریش، لوکزامبورگ، هلند، پرتغال، آمریکا:   ١٨۶ کشور
۶- بلژیک، سوییس، ایرلند، کانادا:   ١٨۵ کشور
٧- استرالیا، یونان، مالتا: ١٨٣ کشور
٨- نیوزلند، جمهوری چک:   ١٨٢ کشور
٩- ایسلند: ١٨١ کشور
١٠- مجارستان، اسلوونی، مالزی: ١٨٠ کشور

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «درخت کاهلی بارش گرسنگی است»

سایت بدون – این ضرب المثل زمانی به کار می رود که بخواهند بگویند اگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *