ماجرای جابه‌جایی مربی تیم ملی اسپانیا کش پیدا کرد/سه روایت از یک داستان جنجالی

در کمتر از دو هفته لوئیس روبیالس، لوئیس انریکه و روبرت مورنو در مقابل رسانه‌ها حاضر شدند تا دیدگاه‌شان را درباره بحرانی که چند روز پیش، بعد از پیروزی اسپانیا مقابل رومانی در ورزشگاه واندامتروپولیتانو، با تغییر سرمربی اسپانیا شکل گرفت، تعریف کنند. مشخص است که اختلافات به وجود آمده میان لوئیس انریکه و روبرت مورنو دو نفری که پیش از استعفای انریکه از سرمربیگری اسپانیا -به دلیل بیماری دختر فقیدش- با هم کار می‌کردند، دلایل شخصی دارد اما آن دلایل هنوز معلوم نیست. روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا در نشست خبری خود برای اعلام بازگشت انریکه گفت: لوئیس قول داده بود که می‌تواند برگردد و به همین دلیل هم الان برگشته است.» سپس لوئیس انریکه گفت که دیگر نمی‌خواهد با مورنو که قبلاً دستیارش بود کار کند و دلیل آن را بی‌وفایی مورنو و جاه‌طلبی بیش از اندازه او دانست. در نهایت مورنو یک نشست خبری برگزار کرد و گفت نمی‌داند چرا انریکه او را به چنان صفاتی متهم کرده است. درباره این داستان سه روایت متفاوت وجود دارد که وقتی کنار هم قرار می‌گیرند، ‌وجود تناقض‌هایی در مورد تاریخ‌ها و جلسات میان سه طرف ماجرا را نشان می‌دهد.

روبیالس
روبیالس ۱۱ روز پیش در حضور رسانه از بازگشت انریکه خبر داد و گفت زمانی که مورنو به‌عنوان سرمربی انتخاب شده بود کاملاً مطلع و توجیه شده بود که اگرچه او فرد اول کادر فنی ماتادورهاست اما به محض بازگشت انریکه باید سکان هدایت تیم ملی اسپانیا را به او برگرداند. روبیالس گفت: «در تاریخ ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) من توضیح دادم که روبرتو مورنو سرمربی تیم شده است. ما همان روز به او گفتیم که انریکه می‌خواهد برگردد و حتماً برمی‌گردد. پس در تمام مدت همه چیز برای مورنو کاملاً روشن و واضح بود.» مورنو اما گویا این واقعیت را حذف کرده – اگرچه او همیشه می‌گفت که اگر انریکه برگردد او کنار می‌کشد – و می‌خواست روشن کند که به او گفته شده است هدایت تیم ملی اسپانیا را در یورو ۲۰۲۰ هم برعهده خواهد داشت. مورنو گفت: «زمانی که لوئیس انریکه اعلام کرد دارد می‌رود آن هم با استعفای غیرقابل بازگشت، رئیس فدراسیون به من گفت که من سرمربی تیم خواهم شد و اینکه تا بعد از یورو ۲۰۲۰ هم سرمربی خواهم ماند.» اما مورنو قبل از پذیرش مسئولیت سرمربیگری از لوئیس انریکه هم اجازه گرفته بود. هیچ کس نمی‌دانست که وضعیت لوئیس انریکه (بیماری دخترش که در نهایت منجر به فوت او شد) چه مدت طول می‌کشد و به این ترتیب مورنو جانشین او شد. در همان حال روبیالس هم ابراز اطمینان کرد نخستین باری که او با لوئیس انریکه درباره بازگشتش به تیم ملی اسپانیا حرف زد، ۳۱ اکتبر (نهم آبان) در ساراگوسا بوده است و اینکه او آن ملاقات را با انریکه ترتیب داده چون مورنو به او گفته بود که انریکه می‌‌خواهد برگردد. مورنو اما می‌گوید که خود او هم تا ماه نوامبر و بازی تیم ملی اسپانیا در شهر کادیس نمی‌دانسته که انریکه می‌خواهد به تیم ملی برگردد و آن موقع هم از رسانه‌ها این خبر را شنیده است. مورنو در نشست خبری‌اش به خبرنگاران گفت: «من از خبرهایی که شما چاپ کردید بعد از بازی در کادیس، احساس کردم که انریکه می‌خواهد برگردد چون شما سؤالاتی درباره این موضوع از من می‌پرسیدید.»

لوئیس انریکه
نشست خبری انریکه بی‌رحمانه‌ترین بود و حرف‌هایش هم بوی اختلافاتی شخصی را می‌داد. از گفته‌های انریکه می‌شد این نتیجه را گرفت که روبرت مورنو دوست نداشته دست از سرمربیگری تیم ملی اسپانیا بکشد و تبعات آن هم برایش مهم نبوده است. انریکه گفت: «در ملاقاتی که ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) با هم داشتیم، من فهمیدم که مورنو می‌خواهد در یورو ۲۰۲۰ هم سرمربی بماند و بعد از آن، اگر من همچنان می‌خواستم سرمربی تیم ملی شوم، او حاضر است به‌عنوان دستیار به من کمک کند.» روایت انریکه اما با چیزی که مورنو گفت تناقض داشت، مورنویی که در نشست خبری‌اش گفت به خانه لوئیس انریکه رفته تا او را در آغوش بگیرد و به او اطلاع دهد که در نشست خبری‌اش در روز سوم سپتامبر (۱۲ شهریور) به خبرنگاران گفته هر وقت انریکه بخواهد برگردد او از سرمربیگری تیم ملی اسپانیا کنار می‌کشد. مورنو گفت: «بعد از اتفاقی که برای انریکه افتاد (مرگ دخترش)، ما یک ملاقات دیگر با هم داشتیم و من علاقه و حمایتم از او را ابراز کردم. من به دیدنش رفتم چون می‌خواستم در آغوش بگیرمش و بگویم که در کنارش هستم.» لوئیس انریکه این را هم گفت که در هیچ زمانی خودش را به فدراسیون فوتبال اسپانیا تحمیل نکرده و نگفته که باید سکان هدایت تیم ملی این کشور به او برگردانده شود. او گفت: «همه چیز در ابتدای ماه اکتبر تغییر کرد وقتی که روبیالس با من تماس گرفت و همدیگر را در ساراگوسا ملاقات کردیم و آنجا به او گفتم که او هیچ تعهدی برای برگرداندن من ندارد اما خودش به بازگرداندن من تمایل داشت.» روبیالس هم درباره آن ملاقات گفت: «ما می‌‌خواستیم با انریکه صحبت کنیم، ابتدا درباره مسائل شخصی و بعد او به ما گفت که می‌خواهد برگردد. مولینا (مدیر تیم ملی اسپانیا) هم بعد از فکر کردن به من گفت که بعد از قطعی شدن صعودمان به یورو درباره این موضوع صحبت می‌کنیم.»
در همین حال مورنویی که از سوی انریکه به بی‌وفایی متهم شده بود، نشست خبری‌اش را با این جمله آغاز کرد که اگر در تمام دوران کاری‌اش یک صفت داشته باشد، آن یک صفت وفاداری بوده است. او به خبرنگاران گفت: «۹ سال پیش من در تیم دوم بارسلونا کارم را با انریکه آغاز کردم و بعد به رم رفتیم و قراردادی دو ساله بستیم. وقتی او سال اول قراردادش با رم را به پایان رساند، دیگر نمی‌خواست به کارش ادامه دهد و به همین دلیل استعفا کرد. ما هم همراه با او از کارمان استعفا کردیم و یک سال بیکار ماندیم و منتظر ماندیم تا یک پیشنهاد دیگر دریافت کند. پس من به او وفادار بودم. بعد از آن ما با هم به سلتاویگو رفتیم و لذت بردیم و بعد همان فرصتی که امیدوار بودیم به دست آوریم به ما رو آورد و آن هدایت بارسلونا بود. در بارسلونا سال‌های باارزشی داشتیم و وقتی که او گفت دیگر نمی‌خواهد سرمربی این تیم باشد، پایان راه بود. خواکین، رافائل و من به او گفتیم که مایلیم منتظرش بمانیم.»

روبرت مورنو
 روبرت مورنو هم تلاش کرد که داستان لوئیس انریکه را بی‌اساس جلوه دهد و از ملاقاتی که قبل از ۲۱ شهریور میان او و انریکه صورت گرفته بود پرده برداشت، ملاقاتی که انریکه در حرف‌هایش به آن اشاره نکرده بود. مورنو گفت: «قبل از نخستین جلسه تمرینی تیم با مربیگری من (در اوایل ماه سپتامبر) با انریکه ملاقاتی داشتیم و او گفت که به من افتخار می‌کند و هر شخص دیگری هم به جای او بود به من افتخار می‌کرد. انریکه گفت که از من راضی است و از عملکردی که داشتم احساس غرور می‌کند.» این در حالی بود که انریکه روز قبل گفته بود تنها تماسی که با مورنو داشته همان ملاقاتی بود که در تاریخ ۲۱ شهریور با او داشت. انریکه گفته بود: «روز ۱۲ سپتامبر (۲۱ شهریور) تنها روز در چند ماه اخیر بود که من با روبرت مورنو تماسی داشتم.» انریکه همچنین گفت که بعد از آن تاریخ دیگر هیچ تماسی با دستیار سابقش نداشته است.
انریکه گفت: «متأسفانه من به خاطر ماجرایی که در چند هفته اخیر رخ داد انتظار وقوع چنین چیزهایی را داشتم.» با همه این جنجال‌ها، روبرت مورنو اظهارنظری کرد که آن هم تعجب‌آور بود. او گفت: «من صادقانه حرف می‌زنم. نمی‌دانم در حق لوئیس انریکه چه بدی‌‌ای کرده‌ام که او دیگر نمی‌خواهد با من کار کند و فکر نمی‌کنم که هرگز دلیلش را بفهمم.» با لحنی که انریکه در نشست خبری‌اش درباره مورنو حرف می‌زد، مشخص بود که پیش‌بینی مورنو درست است و انریکه هرگز نظرش را درباره همکاری دوباره او تغییر نخواهد داد.
منبع: مارکا

 

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب/ بلندهای بادگیر؛ عاشقانه ای دیوانه وار

سایت بدون -بادگیر ترجمه کلمه اسکاتلندی الاصل Wuthering است. این لغت در واقع به معنای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *