معروفترین نقاشی های جهان/ رازهای چرت یک زن سالمند

تابلو نقاشی «زن سالمندی که چرت می‌زند» اثر «نیکولاس ماس» نقاش چیره‌دست هلندی به رغم فقدان سرزندگی و رنگ‌های شاداب، یک نقاشی قابل‌توجه و جذاب محسوب می‌شود.

سایت بدون – «نیکلاس ماس» در عصر طلایی هلند زندگی می‌کرد. او نقاش چیره‌دست صحنه‌های عادی زندگی روزمره، پرتره افراد جامعه و داستان‌های مذهبی بود. او در دوره‌های مختلف در آمستردام و دورخت زندگی می‌کرد. او در دوران سکونت در آمستردام یکی از هنرآموزان «رامبرانت»‌ بود و اصول اولیه به تصویر کشیدن نور و جزئیات نزدیک به واقعیت را آموخت. «ماس»‌ پس از مدتی به یکی از نقاشان مطرح پرتره افراد جامعه تبدیل شد. نمونه‌هایی از این آثار در موزه سلطنتی هنرهای زییا بلژیک به نمایش گذاشته شده است.

«نیکلاس ماس» زمانی که تابلو نقاشی «زن سالمندی که چرت می‌زند»‌ را خلق کرد ۲۲ سال داشت، اما مهارتی که او برای خلق این نقاشی به کار گرفته است نشان می‌دهد او در همان زمان نیز در خلق تابلوهای نقاشی رنگ روغن استاد شده بود. این تابلو نقاشی ۱۳۵ در ۱۰۵ سانتی‌متر است. سوژه این نقاشی یک زن سالمند است و در حالی که در صندلی نشسته به خواب فرو رفته است. او با یک دست کتاب و عینکش را نگه داشته و دستی دیگر را زیر چانه‌اش گذاشته است. با تماشای این نقاشی می‌توان دریافت که «ماس»‌ قصد داشته یک خواب غیرمنتظره را به تصویر بکشد.

در چُرت این زن سالمند چه رازی نهفته است؟ / عکس

زن سالمند این نقاشی فقیر نیست. اتاقی که در آن حضور دارد مملو از اشیا باکیفیت مثل کت خزی است که بر روی پاهایش قرار دارد. یک شمعدان برنزی و یک پارچ سرامیکی هم در سمت راست تصویر دیده می‌شوند. او مشخصا فردی از طبقه متوسط جامعه است. او غرق در اشیا لوکس نیست اما فقیر هم محسوب نمی‌شود.

کتاب بزرگی که در سمت راست او وجود دارد یک کتاب مقدس سنگین است. با توجه به اینکه نمادهایی از یهودیت در نقاشی وجود ندارد انتظار می‌رود این زن مسیحی باشد.

در چُرت این زن سالمند چه رازی نهفته است؟ / عکس

اشیا مختلفی که در بخش بالایی و سمت راست نقاشی دیده می‌شوند به خودمانی کردن فضای این نقاشی افزوده‌اند. یکی از مهم‌ترین این اشیا یک کلید است که گمان می‌رود برای گنجه آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از زنان خانه‌دار گنجه‌های آشپزخانه را که محل نگهداری ادویه‌های گران بود قفل می‌کردند.

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب/چگونه زندگی را در زبان بیان کنیم؛ علیه ادبیات موزه ای

نگاهی به کتاب «چگونه زندگی را در زبان بیان کنیم» نوشته« اُتو کروزه»؛ کتابی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *