معضل تخمدان‌های کیستی چیست؟

سایت بدون -وقتی به هر دلیلی تخمدان‌ها فعالیت منظم و مرتب خود را که همان تخمک‌گذاری ماهانه است از دست بدهند، تخمدان‌ها پر از کیست‌های ریز می‌شوند که در اصطلاح پزشکی به نام PCO شناخته است. مهم‌ترین علامت این بیماری عادت ماهانه‌های نامنظم به صورت تاخیر پریود است که علت آن عدم تخمک‌گذاری تخمدان‌هاست. از علائم دیگر این بیماری هیرسوتیسم یا وجود موهای زاید و جوش‌های صورت است. اگر خون این افراد در آزمایشگاه بررسی شود مشخص می‌‌شود که میزان هورمون‌های مردانه در خون بالاست.
سونوگرافی لگن در این بیماران وجود کیست‌های متعدد کوچک (به اندازه دو تا هشت میلی‌متر و به تعداد پنج یا بیشتر در هر تخمدان) یا بزرگ شدن تخمدان‌ها را نشان می‌دهد.
گرچه این بیماری را نمی‌توانیم به طور کامل ریشه کن کنیم و بیمار باید تا سال‌ها آن را تحمل کند، ولی درمان‌ها تا حد زیادی عوارض آن را کم می‌کند. این عوارض شامل نازایی، احتمال سرطان سینه و رحم و نیز افزایش احتمال ابتلا به بیماری دیابت، فشار خون و بیماری قلبی در سال‌های بعد است.
هدف از درمان، منظم شدن عادت ماهانه و در نتیجه تخمک‌گذاری منظم تخمدان‌هاست. این کار در درجه اول با کاهش وزن انجام می‌شود. دیده شده در کسانی که ۵ تا ۱۰درصد وزنشان طی شش ماه کاهش یافته تخمک‌گذاری به صورت خود به خودی انجام شده است .
از درمان‌های دیگر این بیماری استفاده از قرص متفورمین یا گلوکوفاژ است. این دارو که معمولا در درمان دیابت استفاده می‌شود، در این بیماران به دلیل تاثیر دارو بر تخمک‌گذاری استفاده می‌شود و میزان قند خون طبیعی را تغییر نمی‌دهد اما برای تاثیر مناسب بر تخمدان‌ها باید حداقل شش تا هشت هفته مصرف شود تا موجب تخمک‌گذاری و منظم‌شدن عادت ماهانه شود. دوره مصرف این دارو حدود یک سال و گاه بیشتر است.
در نهایت در کسانی که تمایل به بارداری ندارند، داروهای هورمونی دیگر مثل قرص پروژسترون یا بهتر از آن قرص‌های جلوگیری از بارداری موجب تنظیم عادت ماهانه می‌شوند. مصرف این داروها به مدت سه تا شش ماه موجب تنظیم عادت ماهانه به مدت طولانی شده است، اما همان‌طور که گفته شد این بیماری مزمن بوده و در اغلب افراد دوباره عود می‌کند و عادت ماهانه‌ها دوباره نامنظم می‌شوند.

مطلب پیشنهادی

سینمای جهان در تسخیر پسران بد/ کمدی قدیمی خریدار دارد

کمدی اکشن «پسران بد: بران یا بمیر» در نخستین هفته اکران خود موفق به ثبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *