آخرین خبرها

نقد و بررسی بازی Apex Legends /بتل رویال افسانه‌ای

شركت الكترونیك آرتس توانسته بازی Apex Legends را به نوك قله عناوین متعدد بتل رویال برساند و پرچم پیروزی را به اهتزاز درآورد. در ایران هم آنقدر از آن استقبال شده – به‌خصوص به دلیل Free-to-Play بودن و این‌كه لازم نیست هندوانه دربسته را به قیمت چند صد هزار تومان بخریم – كه هنوز هیچی نشده، هم آمار بالایی در دانلود به‌دست آورده، هم دچار مشكل قطعی سرور شده، هم به مرحله تایید و تكذیب رسیده است. تا زمان نگارش این مطلب و با پیگیری بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای مشخص شده، عدم دسترسی كاربران ایرانی به AL به این دلیل است كه بخشی یا تمام داده‌های بازی از طریق سرورهای آمازون انتقال داده می‌شود و به دلیل تحریم ایران توسط آمازون، اتصال به سرورهای بازی در ایران با موفقیت انجام نمی‌شود.    Apex Legends چیست؟
AL تازه‌تریـــــــن اســـــــتودیوی
Respawn Entertainment است. این استودیو كه زیرمجموعه EA محسوب می‌شود، در اصل توسط جیسون وست و وینس زامپلا ساخته شده كه سال‌ها قبل در Infinity Ward مجموعه Call of Duty را خلق كردند. در نسل كنونی كنسول‌های بازی هم آنها را به دلیل تولید و عرضه مجموعه Titanfall می‌شناسیم كه نیازی به تعریف ندارد. Apex Legends در همان دنیایی اتفاق می‌افتد كه مجموعه تایتانفال در آن روایت می‌شود.
AL اما به سبك بتل رویال است كه در چند سال اخیر روزبه‌روز بر شمار هواداران و رونق آن افزوده شده است. AL، هشت ساعت پس از انتشار، یك میلیون مخاطب پیدا كرد و پس از 24ساعت، این میزان به 5/2میلیون و در روز سوم به 10میلیون نفر رسید! در عین حال، AL از كامل‌ترین عناوین بتل رویالِ بازار است و نه‌تنها امتیازات خوشایندی نسبت به دیگر عناوین دارد كه خیلی از كاستی‌ها و شلختگی‌های آنها را هم جبران كرده و این سبك را یك قدم به جلو برده است. در حالی كه بسیاری از گیم‌های بتل رویال مدام در تقلا هستند تا باگ‌ها و ضعف‌های خود را رفع كنند، AL كامل است و به‌وضوح نشان می‌دهد سرمایه همیشه بد نیست و اگر درست خرج شود، می‌تواند یك كار خوب را به اوج برساند.
نسخه اولیه AL ساده است؛ تنها یك مُد تیمی دارد كه در آن، بیست تیم سه نفره وارد میدان نبرد شده، با هم رقابت می‌كنند و همه چیز در راستای تقویت كار تیمی نقش ایفا می‌كند. از ویژگی‌های AL می‌توان به مدیریت آماد ساده، دسترسی سهل و ایده‌های تازه و عناصر بهتر اشاره كرد كه آن را از رقبا متمایز می‌كند.

   یك قدم به جلوتر
با این كه دنیای AL با دنیای تایتانفال یكی است، اینجا خبری از دویدن روی دیوار و ربات‌های غول‌آسا نیست، اما عناصر هسته‌ای آن اثر مانند گیم‌پلی قوی و سرعتی قدرت نمایی می‌كنند و حتی اسلحه مورد استفاده نیز شباهت قابل توجهی به سبك و سیاق تایتانفال دارد.
تغییر دیگر AL در سبك بتل رویال، یادآور همان چیزی است كه بلیزارد با Overwatch به شوترهای اول شخص وارد كرد. ابتدای هر مبارزه، هشت شخصیت، هر كدام با قابلیت‌های به‌خصوص برای انتخاب در اختیار بازیكن قرار دارد كه هركدام به‌نوبه خود برای نقشی خاص مناسب است. یكی هجومی است، دیگری دفاعی و یكی دیگر با قابلیت‌های حمایتی می‌تواند گذر از راه‌های صعب‌العبور را برای هم‌تیمی‌هایش ساده كند.
AL در مدیریت آماد گل كاشته و ریزه‌كاری‌هایی انجام داده كه تشخیص آماد لازم و غیر لازم را بسیار ساده می‌كند. رنگ انواع مهمات با انواع اسلحه مطابقت دارد. افزونه‌ها به‌طور خودكار به اسلحه مناسب خود افزوده می‌شوند و اسلحه جدید در صورت تناسب خودبه‌خود جای سلاح قبلی را در دست كاراكتر می‌گیرد. در عین حال، چیزهایی كه به كارتان نمی‌آیند نیز به‌وضوح مشخص شده‌اند تا بیهوده فضای آماد خود را متشنج نكنید.

   برگ برنده
گل سرسبد AL، سیستم بسیار كارآمد Ping است. به مدد این سیستم می‌توانید تنها با اشاره به یك شیء و زدن دكمه مشخص، آن را برای هم‌تیمی‌هایتان‌هایلایت كنید تا در صورت نیاز به آن مراجعه كنند. شخصیت‌ها در این رابطه بسیار هوشمندانه عمل می‌كنند و با اعلام نوع و قدرت آیتم، تمام اطلاعات را به دوستانتان می‌دهند تا جایی كه قادرید یك مبارزه كامل را بدون هیچ مكالمه اضافه و خسته‌كننده‌ای طی كنید.
از پینگ حتی می‌توانید برای درخواست چیزهایی كه لازم دارید، مشخص كردن جاهایی كه بازیكن‌های دیگر از آنها گذشته‌اند و از همه مهم‌تر، معین‌سازی جای حضور دشمنان استفاده كنید.
سیستم احیا نیز كار تیمی را تقویت می‌كند. در صورتی كه هم‌تیمی‌تان كشته شود، می‌توانید پرچمی را كه همراه دارایی او به جا می‌ماند برداشته و برای احضار مجددش به بازی استفاده كنید. این قابلیت به‌شدت به هیجان بازی می‌افزاید، زیرا برای احضار مجدد هم‌تیمی‌تان به بازی باید همه چیز را به خطر انداخته و از طریق جایگاه‌های مخصوص اقدام كنید. همین موضوع، بازیكنان را ترغیب می‌كند به جای ترك آنی گیم پس از كشته شدن در بازی مانده و شعله هیجان گرم بماند.
شاید بزرگ‌ترین ضعف AL در نوع اسلحه باشد. شخصیت‌ها جان زیادی دارند و به‌راحتی از پا درنمی‌آیند. از آن طرف، خشاب مسلسل‌ها راحت تخلیه می‌شود و این حس را القا می‌كند كه از نظر تسلیحاتی دچار ضعف هستید. همین باعث شده بسیاری از بازیكنان، شاتگان را ترجیح بدهند. البته انتظار می‌رود این ضعف در به‌روزرسانی‌های بعدی جبران شود.
خوشبختانه EA از تجربیات قبلی درس گرفته و AL را به ریزتراكنش‌های بیهوده نیالانده است، پس با خیال راحت می‌توانید آن را تجربه كنید، اما باز كردن شخصیت‌ها در بازی رایگان بسیار زمانبر است و حداقل در این مورد، بازیكن یا باید پول پرداخت كند یا دست از بازی بكشید.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }