همه آن چیزی که باید درباره سانا مارین جوان ترین نخست وزیر زن جهان بدانید(مجموعه عکس)

جوان‌ ترین نخست‌ وزیر زن جهان که بمب خبری رسانه ها شد را بیشتر بشناسیم/ عکس

سایت بدون – سانا مارین به عنوان جوان‌ ترین نخست‌ وزیر کنونی در جهان سکان هدایت دولت را در فنلاند به دست گرفت. انتخاب این زن جوان برای رهبری دولت فنلاند، توجه رسانه‌ ها را در سراسر جهان به خود جلب کرد. «سانا مارین» ۳۴ ساله از حزب سوسیال دموکرات فنلاند روز سه شنبه ۱۰ دسامبر سوگند یاد کرد و جوان‌ ترین نخست وزیر دنیا شد.

_110062185_gettyimages-1169763199

با استعفای «انتی رینه»، خانم مارین با ۳۲ رای موافق و ۲۹ رای مخالف از سوی شورای حزب حاکم سوسیال دموکرات برای این سمت انتخاب شد.

51513552_401

مارین سومین نخست وزیر زن فنلاند است.انتخاب این زن جوان برای رهبری دولت فنلاند، توجه رسانه‌ ها را در سراسر جهان به خود جلب کرد. این وزیر زن را بیشتر بشتاسیم:

زندگینامه:

«سانا میرلا مارین» در ۱۶ نوامبر سال ۱۹۸۵ در شهر «هلسینکی» پایتخت فنلاند متولد شد. 

او پیش از نقل مکان به شهر «تامپره» در شهرهای «اسپو» و «پیرکالا» زندگی می کرد. 

در زمان نوجوانی اش والدینش از هم جدا شدند. خانواده او مشکلات مالی بسیاری داشت و پدرش الکلی بود.

پس از جدایی والدین اش، او با مادرش و زنی که شریک زندگی اش بود، زندگی می کرد.

مارین فرزند والدین همجنس‌ گرا است. سانا مارین در مصاحبه‌ اش با رسانه‌ های فنلاندی گفته است که در یک خانواده شبیه به هیپی‌ ها بزرگ شده و در آپارتمانی اجاره‌ ای با مادرش و زنی که شریک زندگی مادرش بوده زندگی کرده است.

773x435_cmsv2_9a56da9e-9ce6-5d5b-9cbc-ce908529003f-4366408

مارین تعریف کرده که مادرش همیشه حامی او بوده و به او اعتماد به نفس داده تا باور کند می‌ تواند هر کاری که تصمیم بگیرد، انجام دهد. ‌

فعالیت کاری:

مارین در سال ۲۰۰۴ و در سن ۱۹ سالگی از دبیرستان پیرکالا دیپلم گرفت. مارین اولین عضو خانواده بود که به دانشگاه راه یافت. او در سال ۲۰۱۷ از دانشگاه تامپره با فوق لیسانس علوم اداری فارغ‌التحصیل شد.

او در سال ۲۰۰۶ به حزب جوانان سوسیال دموکرات فنلاند پیوست و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ معاون رهبر این حزب بود. مارین در سال ۲۰۰۸ کاندیدای انتخابات شهرداری ها شد اما رای نیاورد. 

ee

او از سال ۲۰۱۲ فعالیت سیاسی داشت. در انتخابات ۲۰۱۲ او در سن ۲۷ سالگی در شورای شهر تامپره رای آورد و به عنوان عضو شورای شهر تامپره انتخاب شد. 

2012

مارین از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ رئیس شورای شهر تامپره بود. در سال ۲۰۱۷، وی دوباره در شورای شهر انتخاب شد.او همچنین عضو مجمع شورای منطقه تامپره است.

مارین در سال ۲۰۱۴ به عنوان معاون دوم رئیس حزب سوسیال دموکرات فنلاند انتخاب شد.در سال ۲۰۱۵ و در سن ۳۰ سالگی به عنوان نماینده پیرکانما وارد پارلمان فنلاند شد. چهار سال بعد او دوباره انتخاب شد. مارین در ۶ ژوئن ۲۰۱۹ وزیر ترابری و ارتباطات شد. 

epalivefour475737_0_729_486

در دسامبر ۲۰۱۹ او توسط حزب سوسیال دموکرات فنلاند برای پُست نخست وزیری این کشور به جای انتی رینه پیشنهاد گردید. حزب سوسیال دموکرات در انتخابات ماه آوریل بیشترین رای را آورد و به همین دلیل نخست وزیر از این حزب انتخاب می‌ شد.

wire-21979584-1575837050-136_634x424

بعد از اینکه اعضای دولت ائتلافی به رینه به دلیل نحوه رسیدگی به اعتصاب کارکنان اداره پست رای اعتماد ندادند، او از مقام خود کنار رفت. وی پس از بالا گرفتن اختلافات حزبش (سوسیال دموکرات) با «حزب مرکزی» اصلی‌ ترین عضو دولت ائتلافی، استعفای خود را به رئیس جمهور فنلاند تحویل داد.

جوان‌ ترین نخست وزیر جهان:

مارین توانست از سد رقیب اش «آنتی لیندتمن» عبور کند و اکثریت آرا را به دست آورد و نخست وزیر فنلاند شود.

به این ترتیب سانا مارین در ۳۴ سالگی جوان‌ ترین نخست وزیر جهان شد. بعد از مارین، جوان‌ ترین نخست وزیران دیگر «اولکسی هونچاروک» نخست وزیر اوکراین ۳۵ ساله و «جاسیندا آردن» نخست وزیر نیوزیلند ۳۹ ساله هستند.

مارین به عنوان رهبر حزب سوسیال دموکرات،‌ با گرایش چپ میانه، یک دولت ائتلافی را با چهار حزب دیگر هدایت خواهد کرد.

22004612-7771821-image-a-71_1575892625975

احتمال اینکه مارین تغییر مهمی در سیاست‌ های دولت ایجاد کند بسیار کم است چون برنامه دولت ائتلافی از قبل مشخص بوده است. با این حال مارین که در رای‌ گیری انتخاب نخست وزیر با اختلاف کمی از رقیبش پیروز شد، برای همه روشن کرده است که تغییراتی در راه است.

او گفته است: «برای اعتمادسازی باید خیلی تلاش کنیم.»

او درباره سنش هم گفته است: «من هرگز درباره سن یا جنسیتم فکر نمی‌ کنم. من به دلایل ورودم به سیاست فکر می‌ کنم. به این فکر می‌ کنم چرا شهروندان به ما رای داده‌ اند.»  فنلاند اغلب در گزارش های مجمع جهانی اقتصاد در میان برترین کشورها از نظر برابری جنسیتی قرار دارد. شاید سانا مارین به همین دلیل نقش جنسیت یا سن را در انتخابش به عنوان نخست وزیر کم اهمیت می داند. 

مارین در شرایطی به مقام نخست‌ وزیری فنلاند رسید که موج گسترده‌ ای از اعتصابات این کشور را در برگرفته و تحت تاثیر آن، تولید در برخی از بزرگ ترین شرکت‌ ها و کارخانجات متوقف شده است. اتاق صنایع فنلاند تخمین می‌ زند که این اعتصاب‌ ها در مجموع حدود ۵۰۰ میلیون دلار از درآمد شرکت‌ ها را کاهش دهد.

ائتلاف احزاب چپ میانه در فنلاند که از ۶ ماه گذشته قدرت را به دست گرفته، توافق کرده است که برنامه سیاسی خود را با محوریت به صفر رسانده انتشار کربن ادامه دهد.

دشواری دیگری که جوان‌ ترین نخست‌ وزیر جهان از اولین روز تکیه بر این صندلی با آن روبرو است، ریاست دوره‌ ای فنلاند در اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری میلادی است. با وجود آنکه کمتر از یک ماه از سال ۲۰۱۹ و پایان دوره ریاست فنلاند مانده، نقش محوری این کشور در تلاش‌ ها برای تصویب بودجه سال جدید اتحادیه اروپا کار مارین را سخت‌ تر خواهد کرد.

22003136-7771821-Ms_Marin_is_no_stranger_to_the_infamous_political_leader_eating_-a-120_1575900222588
22003138-7771821-image-a-55_1575892529644

هر چند اغلب واکنش ها به نخست وزیری سانا مارین و حضور رهبران زن در دولت جدید فنلاند مثبت بوده اما برخی واکنش ها نیز «جنسیت زده» بود. بسیاری از کاربران شبکه های اجتماعی در روزهای اخیر از یکی از رسانه های آلمان به دلیل «زیبا و جوان» خواندن نخست وزیر جدید فنلاند انتقاد کردند.

مارین دو روز پس از انتخاب به عنوان نخست وزیر، شانه به شانه در کنار رهبران ۲۷ کشور اتحادیه اروپا و چهره‌ های قدرتمندی همچون «آنگلا مرکل» و «امانوئل ماکرون» در نشست سران این اتحادیه در بروکسل ایستاد.

266x274_cmsv2_8f23564e-5cf3-5a61-9b62-09e832c3248c-4366408

مارین که قصد دارد همکاری نزدیکی با متحدان اروپایی فنلاند داشته باشد می‌ گوید: «ما در کنار یکدیگر قویتر خواهیم بود. هیچ کدام از ما نمی‌ تواند به تنهایی راه حل‌ ها را پیدا کند.»

51581592_303

نخست‌ وزیر جوان فنلاند همچنین تحت تاثیر موضوعات مرتبط با تغییرات آب و هوایی قرار گرفته و بر این باور است که سیاستمداران متعلق به «نسل‌ های قدیمی‌ تر به اندازه کافی به این چالش مهم توجه نکرده‌ اند.»

دولتی در دست زنان جوان:

دولت جدید فنلاند در حالی تحت هدایت سانا مارین کار خود را آغاز کرده است که رهبران تمام احزاب شرکت کننده در این دولت ائتلافی زن هستند.

دولت فنلاند از ائتلاف احزاب «سوسیال دموکرات»، «مرکزی» (سنتر)، «سبز»، «اتحاد چپ» و «مردم سوئدی زبان» تشکیل شده است. رهبران چهار حزب از این پنج حزب زنانی هستند که کمتر از ۳۵ سال دارند.

773x435_cmsv2_d7426ac1-47a7-5f77-a27d-2f76a100e292-4367282

«کاتری کولمونی» ۳۲ ساله که رهبر حزب «مرکز» (سنتر) است در دولت جدید معاون نخست وزیر و وزیر دارایی است. این سیاستمدار جوان در دولت قبلی فنلاند وزیر اقتصاد بود. حزب «مرکزی» به دنبال تمرکززدایی در فنلاند است.

«ماریا اوهیسالو» ۳۴ ساله در دولت سانا مارین عهده دار سمت وزارت کشور است. او در ماه ژوئن سال جاری میلادی به رهبری حزب سبز فنلاند رسید. وزیر کشور فنلاند در کودکی فقر را تجربه کرده است. ماریا اوهیسالو هنگامی که والدینش بیکار بودند مدتی را بی خانمان بود.

808x539_cmsv2_121d3454-c14e-5813-93cf-2cbdc5601df9-4367282

«لی اندرسون» ۳۲ ساله از سال ۲۰۱۶ یعنی زمانی که تنها ۲۹ سال داشت رهبری حزب «اتحاد چپ» را برعهده دارد. او در دولت جدید فنلاند به عنوان وزیر آموزش و پرورش منصوب شده است.

«آنا مایا هنریکسون» ۵۵ ساله در دولت سانا مارین به عنوان وزیر دادگستری معرفی شده است. او از سال ۲۰۱۶ تاکنون رهبر حزب «مردم سوئدی زبان» در فنلاند است. آنا مایا هنریکسون اولین زنی است که به رهبری این حزب رسیده است. حزب «مردم سوئدی زبان» از حقوق اقلیت سوئدی زبان در فنلاند دفاع می کند.

فنلاند در سال ۲۰۰۳ میلادی برای اولین بار یک زن را به عنوان نخست وزیر برگزید. این کشور پیش از آن در سال ۲۰۰۰ اولین رئیس جمهور زن را انتخاب کرده بود. هم اکنون حدود ۴۷ درصد از اعضای پارلمان فنلاند از زنان هستند. در کابینه جدید این کشور ۱۲ نفر از ۱۹ عضو کابینه را زنان تشکیل می دهند. امری که به این معنا است که فنلاند پس از اسپانیا بالاترین درصد حضور زنان در سمت وزارت را دارد.

«الکساندر اشتوب» نخست وزیر پیشین فنلاند و از مخالفان دولت جدید در واکنش به حضور چشمگیر زنان در این دولت در صفحه توئیتر خود نوشت: «حزب من در دولت حضور ندارد اما از اینکه رهبران هر پنج حزب حاضر در دولت زن هستند، مسرورم.»

زندگی شخصی:

همسر (شریک زندگی) سانا مارین، «مارکوس رایکونن» کارآفرین و نوآور (متولد سال ۱۹۸۵) است.

ae37112c86d84ac4bbac61563032ede6

آنها دختری ۲۲ ماهه به نام «اما» دارند.

img-20191210-5def5034d6f3a
01

دارایی او تا سال ۲۰۱۹، ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار دلار تخمین زده شده است. به گفته یک منبع، متوسط حقوق نخست وزیر فنلاند حدود ۱۳،۵۰۰ دلار آمریکاست.

علاقه مندی او بیشتر به خواندن و یا تماشای اخبار است.

مارین زمانی شهرت عمومی به دست آورد که در طول سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۷ ویدئوهایی از جلسات داغ و بحث برانگیز او در یوتیوب منتشر شد. تمرکز او بر تغییرات اقلیمی، برابری جنسیتی و رفاه اجتماعی است. شعارش این است که می خواهد جامعه ای بسازد که هر کودکی بتواند چیزی شود و هر فردی بتواند با کرامت رشد و زندگی کند.

او ۴۹٫۹ هزار فالور در اینستاگرام دارد. 

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «شتر را خواستند نعل کنند،قورباغه هم پایش را بالا آورد»

سایت بدون – روزی مرد ساربانی از صحرا به شهر آمد دید در شهر مردمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *