همه آن چیزی که درباره کرونای انگلیسی می دانیم/ پر ابهام مثل یک راز

سایت بدون – وزیر بهداشت انگلیس امروز دوشنبه به سیاستمداران این کشور اطلاع داد که «گونه جدیدی» از ویروس کووید-۱۹ در انگلیس کشف شده است اما رفتار هنوز معلوم نیست.

به گزارش پایگاه اینترنتی فوربز (forbes) گونه جدید این ویروس بیش از هزار نفر را در جنوب انگلیس آلوده کرده است و موارد ابتلا به اندازه چشمگیری در حال افزایش است.

بسیاری از مردم این سوال را مطرح می کنند که آیا این گونه جهش قادر است راحت تر گسترش یابد، می تواند باعث وخیم تر شدن علائم شود و بالقوه  واکسن های جدید را بی تاثیر کند.

 «مت هنکاک» گفت: مشخص نیست که شیوع در جنوب انگلیس تا چه حد ناشی از گونه جدید است یا اینکه جهش ها منجر به تغییر در رفتار ویروس شده است.

وی خاطر نشان کرد: فعلا هیچ چیزی برای پیشنهاد نسبت به این گونه جدید ویروس کرونا وجود ندارد و مشخص نیست آیا این گونه جدید می تواند باعث بدتر شدن بیماری و یا بی تاثیر کردن واکسن ها شود یا خیر. 

این گونه جدید VUI-۲۰۲۰۱۲/۰۱ نام دارد و با مجموعه ای از ۱۷ تغییر یا جهش تعریف می شود.از نظر تئوری ، تغییرات در  پروتئین «اسپایک» ممکن است منجر به عفونی تر شدن ویروس و انتشار راحت تر آن در میان افراد شود.

به گزارش بی.بی.سی ، سه فاکتور موجب نگرانی در مورد این گونه جدید کووید-۱۹ می شود؛ اول اینکه گفته می شود این گونه جدید سریعتر از نسخه های دیگر گسترش می یابد – بطوریکه ۷۰ درصد عفونی تر است.

همچنین گفته می شود که رایج ترین نسخه این ویروس در انگلیس است و سوم اینکه تغییراتی در پروتیین «اسپایک» آن ایجاد شده است.

از سوی دیگر پایگاه اینترنتی اسپوتنیک نیز گزارش داد که مقامات سازمان بهداشت جهانی ضمن توضیح درباره دلایل پیدایش و ویژگی‌های کرونای جدید در انگلیس، خواستار حفظ آرامش مردم این کشور شدند.

«سیلوی برایان» از مقامات ارشد سازمان بهداشت جهانی گفت:  احتمال اصلاح ویروس با افزایش انتقال افزایش می یابد. علاوه بر این، از آنجا که ویروس کرونا ویروس حیوانی است، به تدریج در طی جهش ها با بدن انسان سازگار می شود، بنابراین برای هر جهش شناسایی شده، لازم است مشخص شود که چه ویژگی های جدیدی به دست می آورد، آیا تغییرات عمده‌ای رخ می دهد یا فقط یک تحول طبیعی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر، سازمان بهداشت جهانی تأثیر جهش جدید SARS-CoV-۲ را در مرگ و میر مشاهده نمی کند. این سازمان همچنین شک دارد که سویه جدید در بی تاثیر کردن واکسن ها اثر داشته باشد.

برایان ابراز امیدواری کرد که محدودیت های اعمال شده در انگلیس قبل از شروع واکسیناسیون های گسترده باعث کاهش سرعت گسترش جهش جدید شود. با این وجود، وضعیت همچنان نامشخص است و این احتمال وجود دارد که کشورها مجبور به اعمال اقدامات احتیاطی اضافی شوند.

عملیات تزریق واکسن کرونا از سه‌شنبه ۱۸ آذر در سراسر انگلیس آغاز شد. دولت این کشور امیدوار است که تا تابستان سال آینده جمعیت ۶۶ میلیون نفری این کشور واکسینه شوند.  

تاکنون بیش از ۲ میلیون نفر در سراسر انگلیس به کرونا مبتلا شده اند که حدود ۶۷ هزار نفر فوتی داشته است.

امروز عضو گروه مشاوره‌ای تهدیدهای ویروس‌های تنفسی جدید و نوپدید (Nervtag)، گفت که تاکنون بیش از ۴ هزار جهش Sars-Cov-۲ مشاهده شده که به نظر می‌رسد تعداد انگشت‌شماری از آنها از اهمیت برخوردار هستند.

اخبار منتشره از دیروز اینگونه عنوان می کنند که گونه‌ جدید کشف‌شده در جنوب شرق می‌تواند تا ۷۰ درصد بیشتر قابل انتقال باشد و مقدار R (عدد تکثیر پایه ویروس) را ۴ دهم درصد یا بیشتر افزایش دهد. اما با توجه به داده‌های که تاکنون به دست آمده، به نظر نمی رسد که خطر بیماری شدید یا نرخ مرگ و میر را افزایش دهد.

استوارت نیل استاد ویروس‌شناسی در کالج کینگ لندن هم اظهار داشت: داده‌های گردآوری‌شده تاکنون، با این درک سازگار است که این گونه واگیردارتر است، یا می‌تواند با کارایی بیشتری گسترش پیدا کند، اما تایید آزمایشگاهی نداریم. بیشترین نگرانی دانشمندان در حال حاضر، تغییر در پروتئین سنبله‌ی این گونه است – بخشی از ویروس که به آن اجازه‌ می‌دهد تا از طریق برهم‌کنش با گیرنده‌ای به نام ACE۲، به سلول‌های ریه، گلو و حفره‌ی بینی نفوذ کند. جهش در پروتئین سنبله ممکن است به ویروس مزیت رشد دهد.  از طرف دیگر، می‌تواند واکسن را از انجام وظیفه باز دارد.

در اروپا تاکنون کشورهایی همچون فرانسه، آلمان، ایتالیا، سوئیس، پرتغال، بلژیک، اتریش، بلغارستان، دانمارک، ایرلند، فنلاند، رومانی، سوئد، کرواسی، هلند ، لهستانلتونی لیتوانی استونی اعلام کرده اند از اواخر دیروز یک شنبه پروازهایشان را از مقصد انگلیس متوقف می‌کنند و برخی تردد های زمینی را هم محدود کرده اند.

کشورهایی غیر اروپایی از جمله السالوادور، ایران، کلمبیا، ترکیه ، مراکش،آرژانتین ، پرو و عربستان نیز از اعمال محدودیت های پروازهای انگلیس به کشورهایشان خبر داده اند.

کانادا اعلام کرد پروازها از انگلیس را برای ۷۲ ساعت تعلیق کرده است.

اکنون با توجه به اینکه دانشمندان ویروس شناس اطلاع درستی از رفتار این ویروس جهش یافته و میزان خطر آن ندارند و از سوی دیگر تزریق واکسن آغاز شده و  به پیش می رود بهتر است با رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پروتکل های بهداشتی مدت زمانی که واکسن به ما برسد و نیز کاهش قابل توجه شیوع بیماری ناشی از تزریق واکسن دیده شود خود و سایرین را از خطر احتمالی این ویروس جهش یافته نجات دهیم.

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «آخ نگفتن»

سایت بدون – آخ کمترین واکنش انسان به درد و رنج است آخ گفتن خیلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *