واتس آپ چه واقعیتی را در مورد جمال خاشقجی فاش کرد؟ عکس

http://www.ion.ir/content/modulefile/file/909959.jpg?width=800&height=600&bgcolor=eee
سایت بدون -جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد حکومت سعودی که از سه‌شنبه گذشته(۱۰ مهر)ناپدید شده، درست قبل از ورود به کنسولگری عربستان در استانبول تلفن همراه خود را چک کرده اما هرگز نتوانسته پیامی را که دقایقی بعد برایش فرستاده شده بود بخواند.به‌گزارش انتخاب، این نتیجه‌ای بود که پس از بررسی تلفن همراه یکی از دوستان خاشقجی و دریافت یک اسکرین‌شات از آن به دست آمد. در این گزارش آمده است: آخرین آنلاین بودن خاشقجی بعد از ظهر سه‌شنبه در ساعت ۱۳:۰۶ بود. او در ساعت ۱۳:۱۴ وارد کنسولگری شد اما پیامی که در ساعت ۱۳:۲۴ برای او فرستاده شده، هرگز خوانده نشده است.
اسکرین‌شات‌های گرفته شده از پیام‌هایی که از سوی این دوست ساکن امریکا برای جمال خاشقجی فرستاده شده، زمان تقریبی ناپدید شدن او را نشان می‌دهد و بار دیگر ثابت می‌کند که برخلاف ادعای عربستان سعودی، این روزنامه‌نگار ساختمان کنسولگری را ترک نکرده است. پیام خوانده نشده همچنین نشان می‌دهد که خاشقجی پس از ورود به کنسولگری، دیگر هرگز نتوانسته است به تلفن همراهی که معمولاً از آن برای ارتباط با دوستان خود استفاده می‌کرده، دسترسی داشته باشداما به‌کمک اسکرین‌شات‌های تلفن همراه فرستنده این پیام‌ها به چه اطلاعاتی می‌توان دست یافت؟ دوست خاشقجی که در غرب امریکا زندگی می‌کند، پیام‌هایی را که عمدتاً لینک اخباری بودند که در انتقاد به سیاست‌های محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در سایت‌های بین‌المللی منتشر شده‌اند برای خاشقجی می‌فرستاد. لازم به ذکر است که از آنجا که محل فرستادن پیام‌ها غرب امریکا بوده، زمان ارسال پیام‌ها در اسکرین‌شات‌های تلفن همراه او، به وقت سواحل اقیانوس آرام و متفاوت از زمان استانبول است.
اولین پیام یک شب قبل از ناپدید شدن این روزنامه‌نگار یعنی عصر دوشنبه اول اوت ساعت ۲۲:۲۵ به وقت استانبول برای آقای خاشقجی فرستاده شده که این پیام خوانده شده است؛ زیرا پیام‌رسان «واتس‌اپ» پیام‌های خوانده شده را با دو علامت چک‌مارک «آبی» مشخص می‌کند.
دومین پیام، یک روز بعد یعنی بعدازظهر سه‌شنبه ۲ اکتبر ساعت ۱۳:۲۴ به وقت استانبول برای خاشقجی فرستاده شده اما به شهادت «واتس‌اپ» این پیام هرگز خوانده نشده است. همچنین عبارت «last seen» که بالای صفحه «واتس‌اپ» می‌آید و نشان دهنده آخرین باری است که کاربر آنلاین بوده، بیانگر آن است که آخرین بار، خاشقجی بعد از ظهر سه‌شنبه در ساعت ۱۳:۰۶ به صفحه واتس‌اپ خود مراجعه کرده است. به این ترتیب با توجه به زمان نشان داده شده روی تصاویر گرفته شده از دوربین‌های مدار بسته محل کنسولگری عربستان، جمال خاشقجی هشت دقیقه پس از آخرین آنلاین بودن در واتس‌اپ یعنی در ساعت ۱۳:۱۴ سه‌شنبه ۲ اکتبر، وارد کنسولگری شده است.
پس از آن به شهادت فناوری واتس‌اپ، پیامی که درساعت ۱۳:۲۴ روز سه‌شنبه برای او فرستاده شده، هرگز خوانده نشده است زیرا تنها دو علامت چک مارک «خاکستری» در کنار این پیام دیده می‌شود.

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «مرگ خر، عروسی سگه»

سایت بدون – در خانه های روستایی معمولا هم خر یافت می شد برای باربری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *