واقعیت‌هایی که تاج همچنان از پرونده ویلموتس پنهان می‌کند

واقعیت‌هایی که تاج همچنان از پرونده ویلموتس پنهان می‌کند

مهدی تاج رئیس مستعفی فدراسیون فوتبال که قرارداد با ویلموتس را نهایی کرده، از یک واقعیت مهم خبر داشته اما آن را نادیده گرفت تا در نهایت این غرامت چند صد میلیاردی علیه فوتبال ایران رقم بخورد.

سایت بدون – پرونده شکایت مارک ویلموتس از فدراسیون فوتبال با محکومیت ۶.۲ میلیون یورویی ایران از سوی فیفا همراه شد تا شوک بزرگی به فوتبال ایران وارد شود چرا که پیش از این هم این فدراسیون ۲ میلیون یورو به مربی بلژیکی پرداخته بود.

صحبت‌های اخیر مهدی تاج رئیس مستعفی فدراسیون فوتبال که در انتخاب و عقد قرارداد همکاری با مارک ویلموتس نقش ویژه‌ای را ایفا کرده، سکوتش را درباره غرامت ۶ میلیون یورویی در پرونده شکایت مربی بلژیکی شکست اما او که به سبک و سیاق خود از زیر بار مسئولیت این قرارداد فرار می کند و توپ را در زمین مسئولان دولتی می اندازد.

در واقع این سوال مهم را تاج ایجاد کرده که می‌گوید علت شکست ایران در پرونده ویلموتس پرداخت نشدن دوماه متوالی از دستمزد این مربی بوده که در تمام دنیا به عنوان یک قانون شناخته می‌شود. بنابراین او معتقد است محکومیت ایران تنها و تنها به دلیل یک بند در قرارداد بوده که در آن ذکر شده اگر تا دو ماه نتوانند دستمزد این مربی را بدهند قرارداد فسخ می‌شود.

کل پولی که مارک ویلموتس و دستیارانش در مدت زمان کوتاه همکاری از فدراسیون فوتبال دریافت کردند طبق اعلام رسمی بازپرس سازمان بازرسی کل کشور نزدیک به ٢‌میلیون و ٣٠٠‌هزار یورو بوده است؛ یعنی فدراسیون فوتبال تا دی ماه گذشته به این مربی بلژیکی نزدیک به ٣۵‌میلیارد تومان پول پرداخت کرده است. تنها برای کمتر از یک ماه حضور فیزیکی در ایران این مبلغ به ویلموتس و دستیارانش پرداخت شد.

یک مسأله غیر قابل قبول برای جامعه فوتبال مربوط به مالیات قرارداد ویلموتس است. مدیران فدراسیون در شرایطی که به اداره مالیات بدهی مالیاتی ٩٠‌میلیارد تومانی داشتند، در این قرارداد تعهد می‌کنند که مالیات حدود ٧,۵‌میلیارد تومانی ویلموتس را هم خودشان پرداخت کنند؛ مسأله‌ای که مسئولان سازمان بازرسی و کارشناسان حقوقی ایرادهای حقوقی بزرگی از آن گرفته‌اند. البته مهدی تاج تأکید کرده این کار قانونی انجام شده و بر عهده گرفتن مالیات ویلموتس اشتباه نبوده است. اما هر چه هست این مسأله ٧.۵‌میلیارد تومان دیگر به بدهی مالیاتی ویلموتس اضافه کرد.

تاج در این باره مدعی شده که مالیات قرارداد ویلموتس در ایران را فدراسیون برعهده گرفته است و سرمربی سابق تیم ملی هم مالیات کشور خودش را پرداخت می کند. این ادعا در حالی مطرح شده است که چنین قانونی وجود ندارد و یک مربی یا بازیکن خارجی زمانی که با یک تیم قرارداد می بندد، می تواند از اداره مالیات کشوری که در آن حضور دارد نامه بگیرد تا نشان دهد مالیات دستمزدش را پرداخت کرده است. در این زمینه هم باز به نظر می رسد رئیس اسبق فدراسیون فوتبال به قوانین واقف نیست و از آنها اطلاعی ندارد.

آنچه از جزئیات این قرارداد می‌توان به آن پی برد، نابخردی و کارنابلدی در تنظیم آن بوده است. حال اینکه چه افرادی در این ماجرا نقش داشته‌اند، نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد، اما قطعاً نفر اولی که باید پاسخگو باشد، مهدی تاج است که مدافع قرارداد بود و می‌گفت از قرارداد کی‌روش درس گرفته‌اند!

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «آخ نگفتن»

سایت بدون – آخ کمترین واکنش انسان به درد و رنج است آخ گفتن خیلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *