واقعیت تلخ درباره گاوی ستاره بارسا/ تبعات یک درخشش


سایت بدون -شهریور دو سال قبل آنسو فاتی با ۱۷ سال و ۳۱۱ روز جوان‌ترین گلزن تاریخ تیم ملی اسپانیا شد و رکورد ۹۵ ساله خوان اراسکین که در ۱۹ سالگی برای اسپانیا گل زده بود، شکست. این رکورد مهمی بود. ضمن اینکه آنسو جوان‌ترین گلزن تاریخ بارسلونا در لالیگا با ۱۶ سال و ۳۰۴ روز و جوان‌ترین گلزن تاریخ لیگ قهرمانان با ۱۷ سال و ۴۰ روز شد. اما رکورد فاتی فقط ۶۳۷ روز ماند و هم‌تیمی‌اش در بارسلونا، پابلو مارتین پائس گاویرا یا همان گاوی با ۱۷ سال و ۳۰۴ روز سن موفق به گلزنی برای لاروخا شد. او در آبان گذشته هم با ۱۷ سال و ۶۲ روز، جوان‌ترین بازیکن تاریخ تیم ملی اسپانیا شد و رکورد ۸۵ ساله آنخل سوبیتا را شکست.
آمار بس است، فعلاً. چون استعداد، انرژی، تکنیک و میل به پیروزی این بازیکن هیجان‌انگیزتر است. دقیقاً توانایی‌های شاخص او در دو بازی آخر اسپانیا، تساوی مقابل پرتغال و جمهوری چک، خیلی به کار تیمش آمده. در این دو بازی گاوی به استثنای دروازه‌بان تیم، اونای سیمون، بیش از همه بازیکنان اسپانیا در زمین بوده. اسپانیای پرمصدوم و خسته با درخشش گاوی امیدهایش در گروه ۲ لیگ A را زنده نگه داشت. باورتان می‌شود او هنوز یک فصل کامل برای بارسلونا بازی نکرده و وقتی یورو ۲۰۲۴ در آلمان به پایان می‌رسد، هنوز خیلی جوان محسوب می‌شود.
در هر دو بازی، پدیده خط میانی بارسلونا کارهای گسترده‌ای کرد که با توجه لوییس انریکه به او در آبان گذشته همخوانی داشت. در کنفرانس خبری روز قبل از بازی دوباره با ایتالیا در نیمه‌نهایی لیگ ملت‌های اروپا که تکرار بازی نیمه‌نهایی یورو ۲۰۲۰ در ویمبلی بود، بعضی از روزنامه‌نگارها که با لوییس انریکه مهربان نیستند و تصور خصومت با رئال را از او دارند، از ایده دعوت گاوی به تیم ملی انتقاد کردند. آن موقع تنها چند بازی برای بارسلونا انجام داده بود و بازیکن ثابت تیم ب هم نبود برای همین سفر به ایتالیا برایش اعجاب‌انگیز بود.
او اما درخشید و مربی اسپانیا عملکردش را ستود.
با تماشای بازی گاوی متوجه می‌شوید چرا همیشه آندرس اینیستا را الهام‌بخش خود معرفی می‌کند. البته درست نیست که مقایسه شوند اما از نظر الگو، ستاره جوان انتخاب درستی داشته. اما گاوی پا جای پای ژاوی و اینیستا گذاشته نه به خاطر موقعیتش در زمین، سبک بازی و البته بازی در بارسلونا بلکه به خاطر ورود و معارفه سختش به دنیای حرفه‌ای فوتبال. ژاوی و اینیستا برای جا افتادن در ترکیب بارسلونا خیلی سختی کشیدند. بهترین جا را برای بازی پیدا کردند، تیم را آراستند تا از وضعیت بد اقتصادی و فصل‌های بی‌جامی عبور کنند.
گاوی ابتدا از سوی رونالد کومان و حالا ژاوی فرصت پیدا کرد استعدادش را نشان دهد اما مشکلات مالی به نفع بارسا شده و بازیکنان تربیت شده آکادمی می‌توانند با کمترین هزینه پیشرفت کنند.
مشکل اساسی اینجا است که کسی نماینده گاوی شده که قبلاً تجربه مشابه‌ای داشته. ایوان دلا پنیا را یادتان هست؟ محصول لاماسیا و بااستعداد با همان قد و وزن گاوی. د لا پنیا در ۱۹ سالگی برای بارسا اولین بازی‌اش را انجام داد که با گلزنی همراه بود و مورد تشویق هواداران نوکمپ قرار گرفت. به دلایل مختلف پیشرفت دلا پنیا متوقف شد اگرچه شش جام گرفت. بعد از آن به لاتزیو، مارسی و اسپانیول رفت.
دلاپنیا یا همان بودای کوچک آنقدر باهوش هست که چیزهایی را بداند مثلاً اینکه هیچ تضمینی وجود ندارد برای اینکه او مثل ژاوی و اینیستا هفت یا هشت فصل فوق‌العاده پرافتخار داشته باشد؛ با اینکه بازار خوبی برای این بازیکن شکل گرفته. چند باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان که می‌دانند مبلغ فسخ قراردادش ۵۰ میلیون یورو است، به‌دنبال جذب او هستند. نکته سوم اینکه قرارداد فعلی بارسلونا با گاوی در بدترین شرایط اقتصادی بوده اما در این یک هفته ارزش او به‌شدت بالا رفته است چه بماند و چه برود و بارسلونا شرایط مطلوبی برای رسیدن به این خواسته ندارد.
زندگی برای او در حال حاضر شیرین است اما کسی نمی‌داند در آینده چه اتفاقی می‌افتد.
دلاپنیا به وکیلش می‌گوید در جایگاه قدرت هستند و با ناپختگی و عجله قرارداد را تمدید نمی‌کنند. زمان به نفع آنها است چون باشگاه‌های دیگر هجوم می‌آورند در حالی که هیچ کس نمی‌داند آیا بارسلونا کوتاه آمده یا خطر از دست دادن یکی از بهترین بازیکنان این نسل فوتبالیست‌ها را به جان خریده است. دوراهی سختی پیش روی ژاوی است که هم می‌تواند با این بازیکن برای رسیدن به جام‌های معتبر تلاش کند؛ بازیکنی که توانایی‌ها و موقعیت‌های منحصربه فردی دارد هم او را از دست بدهد.
اما واقعیت این است که هرچه گاوی برای تیم ملی اسپانیا بدرخشد، باشگاه در حال ورشکستگی بارسلونا باید پول بیشتری برای حفظش بدهد. این یک واقعیت تلخ است.

مطلب پیشنهادی

گوگل علیه اُپن ای‌آی / دعوای غول ها بر سر هوش مصنوعی

شرکت اُپن ای‌آی بیش از یک میلیون ساعت از ویدیوهای یوتیوب را برای آموزش هوش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *