پایان تلخ سریال «مانکن» علیه کلیشه های پایان شیرین

سایت بدون – بالاخره پس از ۲۶ قسمت، دیروز آخرین قسمت سریال «مانکن» به کارگردانی حسین سهیلی‌زاده منتشر شد و این سریال به پایان رسید. این مجموعه هم به سبک بعضی سریال‌های نمایش خانگی با جدایی و عشق بی‌سرانجام تمام شد و البته پایان غافلگیرکننده‌ و متفاوتی داشت که اتفاقاً انتقاد فراوان بسیاری از مخاطبان سریال را هم به دنبال داشت.
مرگ‌های غیرقابل پیش‌بینی
بنابر آن چه در سریال گذشت، می‌توان گفت یکی از اتفاقاتی که مخاطب از همان ابتدای قصه انتظار آن را می‌کشید، یک پایان خوش و وصال عشاق قصه یعنی «کاوه» و «همتا» بود، اما برخلاف انتظار مخاطب، این دو پس از سختی‌ها و ماجراهای بسیار، نتوانستند با یکدیگر ازدواج کنند و در حالی که به نظر می‌رسید همه چیز دارد طبق پیش‌بینی‌ها جلو می‌رود، «کاوه» به دست «آبتین» کشته شد. نه تنها «کاوه» و «همتا»، بلکه عشق «ژیلا» و «بهرام» هم پایان خوشی نداشت و «ژیلا» توسط یکی از آدم‌های «اخگر» به قتل رسید.
گوشه چشمی به فیلم‌های هندی
با این حال قصه سریال «مانکن» در قسمت آخر نیز گاهی به سبک فیلم‌های هندی پیش رفت و مخاطب برای بعضی اتفاقات، توجیه منطقی و مناسبی پیدا نمی‌کرد یا حتی صحنه کشته شدن «کاوه» و «ژیلا» تماشاگر را کم به یاد آثار بالیوود نمی‌انداخت، چون بعید به نظر می‌رسد کسی به دلیل اصابت گلوله به کتفش، بلافاصله جان خود را از دست بدهد! اما اصل اتفاق کشته شدن «کاوه» و «ژیلا» باعث شد این سریال پایانی نسبتا باورپذیر و نزدیک به واقعیت داشته باشد. بالاخره درافتادن با شخصیتی مانند «اخگر» بدون قربانی نخواهد بود و مرگ شخصیت‌های فرعی داستان مانند «ژیلا» که زنده ماندن و سرنوشت او به اندازه شخصیت اصلی برای مخاطب مهم نیست، به اندازه کافی نمی‌تواند تأثیرگذار و واقعی باشد.
نارضایتی مخاطبان از پایان «مانکن»
با وجود همه این‌ها، کشته شدن «کاوه» و جدایی دوباره او از «همتا»، اصلا به مذاق مخاطبان خوش نیامد و پس از گذشت چند ساعت از انتشار آخرین قسمت سریال، تماشاگران در فضای مجازی به این اتفاق اعتراض کردند. تا بعد از ظهر دیروز، آخرین پست صفحه رسمی سریال که در آن پوستر آخرین قسمت سریال منتشر شده، حدود ۱۴۰۰ کامنت داشت که محتوای تعداد بسیار زیادی از آن‌ها، واکنش منفی به پایان سریال بود. بسیاری از مخاطبان که از پایان‌بندی سریال گلایه داشتند، معتقد بودند سریال «مانکن» نباید با اتفاقات تلخ به پایان می‌رسید و حداقل شخصیت «کاوه» باید زنده می‌ماند. جالب آن که تعدادی از مخاطبان به امید وصال «کاوه» و «همتا» در آخرین قسمت از سریال، قصه را دنبال کرده بودند و مرگ «کاوه» درست در یک قدمی این اتفاق، حسابی ذوق‌شان را کور و آن‌ها را غافلگیر کرده بود. اگر سریال‌هایی را که در سال‌های گذشته در نمایش خانگی توزیع شده به خاطر بیاورید، آخرین سریالی که در آن مرگ شخصیت اصلی داستان، اعتراض مخاطبان را برانگیخته بود، سریال «شهرزاد» بود. البته که میزان محبوبیت این دو سریال و کاراکترهای «قباد» با «کاوه» قابل مقایسه نیست اما پیش از «مانکن»، آخرین بار کشته شدن «قباد» تماشاگران را عصبانی کرده بود.
تغییر سرنوشت کلیشه‌ای عشاق
معمولاً وقتی در سریال‌های عامه‌پسند و خانوادگی، دختر و پسری به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند و قصه حول محور عشق آن‌ها می‌چرخد، باید در پایان سریال منتظر سکانس عروسی آن‌ها باشیم و خلاصه همه‌چیز به خوبی و خوشی تمام می‌شود، اما پایان‌بندی سریال‌های نمایش خانگی که در یکی دو سال گذشته توزیع شدند، می‌گوید این کلیشه کم‌کم رو به تغییر است و سرنوشت عشاق در نهایت به جدایی ختم می‌شود. مرگ «قباد» در سریال «شهرزاد»، بین او و «شهرزاد» جدایی انداخت، در سریال «ممنوعه» زندانی شدن کاراکتر «سامی» باعث شد او و «برکه» به یکدیگر نرسند و مجموعه «نهنگ آبی» با جدایی «آرمین» و «ژاله» به پایان رسید و «آرمین» دستگیر شد. در سریال «مانکن» هم سرنوشت دو شخصیت اصلی و فرعی قصه یعنی «کاوه» و «ژیلا» با مرگ گره خورد و آن‌ها به «همتا» و «بهرام» نرسیدند. ظاهراً این روزها دیگر پایان خوش، مانند سریال‌های قدیمی تلویزیون و آن روند معمول، در حال تغییر است و ازدواج در پایان قصه، جزو جدانشدنی قصه‌ها نیست.

مطلب پیشنهادی

معرفی کتاب/ بلندهای بادگیر؛ عاشقانه ای دیوانه وار

سایت بدون -بادگیر ترجمه کلمه اسکاتلندی الاصل Wuthering است. این لغت در واقع به معنای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *