چه بر سر کیوسک های زرد بی مصرف تلفن همگانی می آید؟/ تعریف از نو

http://shahrvand-newspaper.ir/Content/1397/07/25/IMG_73512.jpg

سایت بدون -چیزی حدود ١٠سال پیش میانگین مکالمه با هر باجه تلفن عمومی به ١٣٠‌هزار تومان در ماه می‌رسید، اما حالا هر باجه تلفن تنها ٧‌هزار تومان در ماه برای مخابرات درآمد دارد. همین موضوع باعث شده است که دیگر فروش کارت تلفن در دکه‌های روزنامه‌فروشی و سوپرمارکت‌ها آنقدرها برای مخابرات جذابیت نداشته باشد و کارت تلفن عمومی به سختی در بازار پیدا شود. این موضوع درحالی رخ می‌دهد که داوود زارعیان، معاون فروش و بازاریابی مخابرات  می‌گوید: «مخابرات می‌داند که هنوز بخشی از مردم مانند سربازان، دانشجویان و دانش‌آموزان مشتریان تلفن‌های عمومی هستند و از طرف دیگر ممکن است افراد موبایل‌ شان را فراموش کنند یا شارژ گوشی شان تمام شده باشد و در مکان‌های عمومی نیاز به تلفن داشته باشند.»
از طرفی پلیس می‌گوید که قرض‌کردن موبایل به بهانه تماس، یکی از ترفندهای سرقت گوشی تلفن همراه است و حالا کمتر کسی اعتماد می‌کند که گوشی خود را به دیگران قرض دهد.
زارعیان  توضیح می‌دهد که «جمع‌آوری باجه‌های تلفن عمومی در خیابان‌های شهر بسیار جزیی بوده است و مخابرات نه‌تنها بنا ندارد بقیه باجه‌ها را جمع‌آوری کند، بلکه می‌خواهد استفاده از این باجه‌ها را با روش‌هایی آسان‌تر کند.»
باجه‌های تلفن عمومی جمع نمی‌شوند
ایرانی‌ها ٨٨‌میلیون دستگاه تلفن همراه دارند و تعداد موبایل از جمعیت کشور ٨‌میلیون دستگاه بیشتر شده است. این تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران است، با این حال، این موضوع باعث نشده باجه‌های تلفن همگانی منسوخ شوند و هنوز کاربری ویژه خود را دارند. البته این موضوع به ایران منحصر نمی‌شود و حالا در سایر کشورهای جهان باجه‌های تلفن همگانی نه‌تنها جمع‌آوری نشده‌ که به‌روز شده‌اند. به‌عنوان مثال شما می‌توانید در این باجه‌ها علاوه بر تماس تلفنی، گوشی‌هایتان را شارژ کنید یا از اینترنت رایگان استفاده کنید.
داوود زارعیان، معاون فروش و بازاریابی مخابرات ایران با اشاره به اینکه تعداد باجه‌های تلفن همگانی کاهش جزیی داشته‌اند، می‌گوید: «تلفن‌های همگانی  نزدیک به ١٢٠‌هزار تلفن در سطح کشور بوده‌اند، اما نباید گمان برد که تعداد آنها به شکل چشمگیری کاهش پیدا کرده، چراکه هم‌اکنون ١٠۵هزار تلفن همگانی درسراسر کشور وجود دارد. به عبارت دیگر با ترویج استفاده از
تلفن همراه تنها ١۵هزار تلفن همگانی جمع‌آوری شده است.» با این حال تلفن‌های همگانی از نظر درآمد برای مخابرات جذاب نیستند. محمدرضا بیدخام، سخنگوی شرکت مخابرات  می‌گوید: «در‌سال ٨۶ میانگین استفاده از هر باجه تلفن همگانی در ماه ١٣٠‌هزار تومان بود، درحالی‌که این رقم در‌ سال‌جاری ماهانه به ٧هزار تومان رسیده است.»
او توضیح می‌دهد که «باجه‌های تلفن همگانی برای مخابرات زیان‌ده است، زیرا شرکت مخابرات برای نگهداری تلفن‌های همگانی ماهانه نزدیک به ٣٠‌هزار تومان پرداخت می‌کند و در مقابل تنها ٧‌هزار تومان در ماه از این باجه‌ها درآمد دارد. درواقع مخابرات بیش از ۴ برابر درآمد ماهیانه صرف نگهداری این تلفن‌ها می‌کند.»
کارت تلفن عمومی را از کجا بخریم؟
با این حال هیچ‌کس منکر استفاده‌های ویژه از تلفن عمومی نیست؛ دانش‌آموزانی که اجازه استفاده از موبایل در مدارس را ندارند، سربازان و دانشجوها و حتی آنهایی که به صورت موقت به موبایل‌شان دسترسی ندارند، همچنان مشتریان تلفن‌های همگانی هستند. با این حال کارت‌های تلفن همگانی که قبلا در دکه‌های روزنامه‌فروشی و سوپرمارکت‌ها به فروش می‌رسید، اکنون یا دیگر پیدا نمی‌شوند یا با قیمت بازار سیاه در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. این کارت‌ها که معمولا ۵ هزار تومانی هستند و بین ٢۵٠ تا ٣۵٠ تومان هزینه توزیع‌شان است، حالا در بازار سیاه تا ١۵ هزار تومان فروخته می‌شوند. همچنین کارت‌های تقلبی تلفن‌های همگانی هم در سطح شهر تهران به فروش می‌رسند که مشتریان به محض استفاده با پیام «کارت غیر مجاز است» مواجه می‌شوند.
البته شرکت مخابرات توضیح داده است که مردم دیگر در سوپرمارکت‌ها و مغازه‌های متفرقه دنبال کارت تلفن همگانی نباشند و کارت‌های موردنیاز خود را از مراکز مخابراتی خریداری کنند.
شرکت مخابرات استان تهران در مورد توزیع کارت تلفن همگانی غیرمجاز در سطح شهر تهران هشدار و در بیانیه‌ای توضیح داده که  اخیرا تعدادی کارت اعتباری تلفن همگانی غیرمجاز و فاقد کیفیت در سطح شهر تهران توزیع و منجر به یکسری مشکلات برای مشترکان شده است. از این رو شرکت مخابرات استان تهران در اطلاعیه‌ای از شهروندان تهرانی درخواست کرد کارت تلفن همگانی مورد نیاز خود را از مراکز مخابرات خریداری کنند.
هزینه تماس با تلفن همگانی چقدر است؟
اما هزینه مکالمه با تلفن‌های همگانی چقدر است؟ هزینه مکالمه با تلفن‌های همگانی تفاوت چندانی با تلفن ثابت ندارد. بیدخام، سخنگوی مخابرات ایران در این باره می‌گوید:«تعرفه تلفن‌های همگانی مانند تلفن ثابت است با این تفاوت که ٩درصد ارزش افزوده به آن تعلق می‌گیرد.»
در حال حاضر تعرفه مکالمه با تلفن ثابت به ثابت داخل استانی ۴۵ ریال، هر دقیقه مکالمه ثابت به ثابت بین استانی ۳۳۰ ریال و هر دقیقه مکالمه ثابت به همراه معادل ۶۲۵ ریال در قبوض محاسبه می‌شود.
مکالمه با تلفن همگانی هزینه در قبض تلفن ثابت
با این حال شرکت مخابرات می‌گوید که برای استفاده از باجه‌های تلفن قرار است برنامه‌ریزی‌هایی داشته باشد. به عنوان مثال حذف کارت‌های تلفن همگانی یکی از این گزینه‌هاست.
مخابرات می‌گوید:« تولید کارت‌های تلفن همگانی برایش به صرفه نیست، زیرا  برخی مواد اولیه و چیپ ست‌های آنها از خارج وارد می‌شود. در دوره‌ای که استفاده از کیوسک‌های تلفن بسیار رایج بود، تولید انبوه این کارت‌ها برای تولیدکننده داخلی مقرون به صرفه بود، اما بعدها به دلیل گسترش استفاده از تلفن‌های همراه میزان استفاده از این کارت‌ها کمتر شد و دیگر تولید آنها برای کارخانه‌های مختلف مانند گذشته مقرون به صرفه نیست.»
گویا قرار است مخابرات امکانی را فراهم کند تا کارت‌های قابل شارژ برای تلفن‌های همگانی ایجاد و فروخته شود. همچنین برخی مناطق مخابراتی این امکان را ایجاد کرده‌اند که هزینه استفاده از مکالمه تلفن همگانی به تلفن ثابت منتقل شود.
در سرویس انتقال هزینه مکالمه تلفن همگانی به تلفن ثابت یا VA می‌توان از تمام تلفن‌های همگانی بدون نیاز به کارت تلفن همگانی استفاده کرد. در این سرویس هزینه مکالمات انجام شده از طریق دستگاه‌های تلفن همگانی به حساب تلفن ثابت کاربر منتقل و در قبض تلفن وی
درج می‌شود.
مشترکان این سرویس دارای شارژ اعتباری اولیه می‌شوند و به کمک آن مکالمات خود را انجام داده و در پایان هر دوره آن را تسویه می‌کنند.
شرکت مخابرات استان تهران درباره نحوه دریافت این سرویس اعلام کرد: مالکان تلفن ثابت می‌توانند با مراجعه به امور مشترکان مرکز مخابراتی محل خود و تکمیل فرم‌های مربوطه این سرویس را دریافت کنند.
مشترکان می‌توانند پس از شماره‌گیری عدد ۹۰۰۲۱۱ شماره کارت سرویس خود را وارد کرده و علامت # را فشار داده سپس رمز عبور خود را وارد کرده و علامت # را فشار دهند پس از آن شماره مورد نظر خود را گرفته و با زدن علامت # مکالمه خود را انجام دهند.

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل « پرسان پرسان برو هندوستان»

سایت بدون – هندوستان یکی از دورترین مقاصد تجاری ایرانی ها در دوران قدیم بود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *