چه عواملی به اضطراب بیماری کرونا دامن می‌زند؟

سایت بدون -رییس پژوهشکده علوم شناختی مغز دانشگاه شهید بهشتی گفت: جدید بودن ویروس و دانش کم نسبت به آن، وجود اطلاعات ضد و نقیض، نبود برنامه‌ریزی منسجم و انتشار اطلاعات غیرموثق از جمله عواملی است که اضطراب بیماری کرونا را در بین مردم افزایش می‌دهد.

حمیدرضا پوراعتماد یکپارچگی اطلاعات را عاملی مهم در رفع اضطراب و نگرانی مردم دانست و گفت: در شرایطی که اضطراب و نگرانی در بین شماری از مردم حاکم است، بهترین کار این است که اطلاعاتی در اختیار مردم گذاشته می‌شود که سریع، روشن و یکپارچه باشد.

ایجاد شادابی اجتماعی مقابله با کرونا را آسان می کند 

وی در پاسخ به این سوال که برای کاهش اضطراب و نگرانی ناشی از احتمال ابتلا به بیماری کرونا چه باید کرد، گفت: اقداماتی مهم برای کاهش نگرانی، استرس و اضطراب می توان انجام داد که یکی از این اقدامات افزایش خلق و رفتار مثبت و شاد در جامعه است. احساس مثبت و شادی سبب فاصله گرفتن مردم از احساس ناخوشایند مانند استرس و اضطراب می شود و در این صورت امکان اقدام و عمل موثر افزایش می یابد.

رییس پژوهشکده علوم شناختی مغز دانشگاه شهید بهشتی بیان داشت: از آدم دل مرده، افسرده،   ترسیده و درمانده نمی توان انتظار اقدامی ارزنده برای رهایی از بیماری داشت.

وی، اقدام مهم دیگر برای کاهش اضطراب را اطلاع رسانی یکپارچه و دقیق اعلام کرد و گفت: با اطلاع رسانی دقیق و یکپارچه می توان سبب آگاهی بیشتر به مردم شد و از این طریق اضطراب و نگرانی بیماری کاهش خواهد یافت.

پوراعتماد، داشتن روحیه بالا در مسئولان را گامی دیگر برای کاهش استرس و اضطراب از کرونا اعلام کرد و افزود: مسئولان باید خود روحیه بالا داشته باشند و تا می توانند این احساس را به مردم منتقل کنند. اگر مردم احساس کنند که مسئولان بر شرایط کنترل دارند، دچار استرس و اضطراب کمتری می شوند.

احساس درماندگی از بیماری مضرتر است

وی با اشاره به اینکه احساس درماندگی از بیماری کرونا مضرتر است، اظهار داشت: ممکن است مردم احساس درماندگی را بیان نکنند و حتی نسبت به آن هم هوشیار نباشند، اما عوارض خطرناکی می تواند برای آنان ایجاد کند.

پوراعتماد افزود: در بسیاری از موارد مردم می دانند که این بیماری جدی است و در معرض خطر قرار دارند ولی بسیاری از مردم حتی اقدامات اولیه مانند شست و شوی دست ها یا استفاده از ماسک و دستکش را انجام نمی دهند که این کار می تواند ناشی از درماندگی آنان باشد. البته افرادی هم ممکن است اساسا خطر کشندگی بیماری را بسیار کمتر از آنچه که بیان می شود، تصور کنند.

متخصص روانشناس افزود: پس باید سطح اضطراب و استرس را کاهش داد و مردم را در مقابله با بیماری توانمند کرد. وقتی سطح اضطراب و استرس از حدی بالاتر می رود و مردم نتوانند آن را کنترل یا مدیریت کنند، دچار درماندگی می شوند. مردم در این حالت تصور می کنند که هر کاری انجام می دهند، فایده ای ندارد.

رییس پژوهشکده علوم شناختی مغز دانشگاه شهید بهشتی بیان داشت: در واقع در این صورت ساده گرفتن، اقدام نکردن یا اقدامات بی فایده انجام دادن، همگی از جمله رفتاری خطرناک برای جامعه هستند. برای نمونه همین موج اخیر سفرها؛ همه می دانند که این سفرها احتمال شیوع را افزایش می دهد ولی باز به سفر می روند. چرا؟ چون واقعا نتیجه عملشان را جدی نمی گیرند و نتیجه عمل را به عواملی خارج از کنترل خود نسبت می دهند.

اطلاع رسانی در مورد کرونا منسجم نیست

وی ادامه داد: اطلاع رسانی در مورد کرونا منسجم، دقیق و روشن نیست و عدم انسجام هنوز هم مشاهده می شود. به مردم توصیه می شود در مجتمع عمومی و پرتردد حضور نیابند اما همچنان مردم مشاهده می کنند که برنامه های پربیننده تلویزیونی هنوز با جمعیتی حدود ۵۰ تا ۱۰۰ نفر برگزار می شود.

پوراعتماد با اشاره به اینکه کارهای دوگانه در این زمان سبب سردرگمی مردم می شود، افزود: این موضوع در فضایی که ابهاماتی وجود دارد، سردرگمی را بیشتر می کند و هر موضوعی که ابهام وجود داشته باشد، ترس، اضطراب و نگرانی را به همراه خود دارد.

وی ادامه داد: اضطراب تاثیر مستقیم بیولوژیکی دارد به این معنی که سبب می شود سیستم ایمنی بدن تضعیف شود و اثر روان شناختی هم بر افراد می گذارد.

پوراعتماد گفت: وقتی مردم به طور مداوم در معرض استرس، ابهام و اضطراب باشند، فرسوده می شوند و ادامه این وضعیت هم تاثیر مضاعفی بر عملکرد سیستم روان می گذارد.

وی با اشاره به اینکه اضطراب بیماری کرونا نسبتا بالا است، گفت: اصولا بروز بیماری جدید به دلیل پایین بودن اطلاعات مردم سبب ایجاد اضطراب در جامعه می شود.

پوراعتماد افزود: هرچند مدت کوتاهی از ظهور این بیماری می گذرد، اطلاعاتی معتبر در مورد ویژگی های بیماری کرونا کشف و منتشر شده است که نشان می دهد اگر مردم اصول بهداشتی را جدی بگیرند و از سفرهای غیرضروری بپرهیزند، این بیماری تا چند هفته دیگر کنترل خواهد شد.

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «آخ نگفتن»

سایت بدون – آخ کمترین واکنش انسان به درد و رنج است آخ گفتن خیلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *