آخرین خبرها

11 ترسی كه باید كارآفرینان بر آن چیره شوند /فرمول دل به دریا زدن

http://t6.rbxcdn.com/1670ecfd2b233b5ed9ca8a2bd0d268f1

 سایت بدون -ترس یكی از واكنش‌های اصلی روانی در انسان‌هاست. ذهن ما دارای مرزبندی‌هایی است كه عبور از آنها موجب احساس ترس می‌شود تا ما را از حوادث حفظ كند و به این ترتیب سلامتمان حفظ خواهد شد. اما اگر بیش از اندازه به ترس‌های خود پر و بال دهید، از بسیاری كارها باز می‌مانید و ذهن اجازه جلورفتن نخواهد داد. ترس مولد ترس است. این جمله به این معنی است كه هر چه از كارها و چیزهایی كه از آنها می‌ترسید بیشتر دوری كنید، وحشت بیشتر و فزاینده‌تری نسبت به آنها پیدا خواهید كرد. برای حل این مشكل باید با نگرانی‌ها و ترس‌های وجودی خود كه گاهی برای مدت طولانی در وجودتان رخنه كرده‌اند، روبه‌رو شوید. باید ترس‌ها را شناخت و راهی برای گذشتن از میان آنها پیدا كرد.
ترس‌های مختلفی بر سر راه كارآفرینان ظاهر می‌شود. اگر نتوانید به درستی با آنها روبه‌رو شده و از این چالش‌ها عبور كنید، در نهایت ترس بر شما چیره و مسلط خواهد شد. هر ترسی كه دارید، وقتش شده كه با آن روبه‌رو شوید و از آن عبور كنید. در غیر این صورت به‌زودی همین ترس‌ها مانع رسیدن شما به قله‌های موفقیت‌تان خواهد شد.

ترس از شکست شكست گاهی اوقات بدترین اتفاق ممكن به نظر می‌رسد. زمانی كه به شكست فكر می‌كنید تصویری از احساس ناامیدی و شرمندگی غیر قابل تحمل و اندوه شدید از دست دادن همه‌چیز در ذهنتان نقش می‌بندد. اما باید بدانید معمولا ریشه اصلی ترس از شكست، غرور است.  شاید احساس كنید اگر شكست بخورید یعنی باید بپذیرید كسانی كه از ابتدا با كارتان مخالف بودند درست می‌گفته‌اند. اما بهتر است به جای این فكرها زمانی كه می‌خواهید كاری را انجام دهید از خودتان دو سوال بپرسید: آیا ده سال دیگر خودتان را به خاطر از دست دادن این فرصت سرزنش خواهید كرد و این كه اگر شكست بخورید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ طراحی راهكار دوم كمك می‌كند با خیال راحت‌تری دست به عمل بزنید. ذهنیت خود را نسبت به شكست عوض كنید و به آن به چشم فرصت جدیدی برای تجربه كردن نگاه كنید. حتی اگر این تجربه به موفقیت ختم نشود، می‌توانید فرصت‌های دیگری را امتحان كنید. 

ترس از ندانستن شاید این جمله كمی عجیب به نظر برسد، اما شما نمی‌دانید چه چیزی را نمی‌دانید. همه ما نقصانی در دانش و اطلاعاتمان داریم یا حتی دانشی در مورد برخی بخش‌های كسب‌وكارمان نداریم. اما با كمك گرفتن از متخصصان به خوبی می‌توانید این نداشتن آگاهی را كاهش دهید. اگر به خاطر ترس از نداشتن اطلاعات كافی دست به كاری كه می‌خواهید نمی‌زنید، بر خلاف تصورتان بهترین كار ورود به آن مقوله برای بهبود شرایط خواهد بود.  از كمك گرفتن خجالت نكشید. متخصصان و كاربلدان حوزه‌ای كه به اندازه كافی در مورد آن اطلاعی ندارید را بیابید و با كمك آنها بخش‌های خالی اطلاعاتتان را تكمیل كنید. به‌دنبال بازخوردها و نظرات دیگران در هر مرحله از راه پیش رویتان باشید. اما اجازه ندهید ترس‌هایتان باعث شود خودتان را دست كم بگیرید. به خودتان و حس‌های غریزی‌تان اعتماد داشته باشید. 

ترس از تغییر تغییر به هر شكلی ترسناك است. در واقع ذهن ما به نحوی برنامه‌ریزی شده كه همیشه از تغییر پرهیز كند. طبیعت انسان همیشه در پی احساس امنیت، ثبات و آسودگی است. همه افراد در ناخودآگاه ذهنشان در برابر تغییر مقاومت می‌كنند، زیرا تغییرات همیشه تهدیدی برای شرایط موجود خواهد بود.
 اما رضایت از شرایط موجود و احساس نیازنداشتن نسبت به تغییر می‌تواند مانع وارد عمل شدن و حركت به سمت جلو شود. 
ترس از تغییر می‌تواند موجب احساس نگرانی در مورد آینده شود. این نگرانی‌ها گاهی به اندازه‌ای پیش می‌رود كه ذهن نسبت به آینده و پیش‌بینی اتفاقات كاملا بسته می‌شود. اما باید بدانید كه تغییر اجتناب‌ناپذیر است. كسب‌وكارتان در هر مرحله‌ای كه باشد (هر چقدر پربازده و سودآور) باز هم باید به فكر بهتر شدن و به كارگیری روش‌های خلاقانه برای توسعه آن باشید. 

ترس از پول خرج کردن در کسب و کار برای شروع هر كسب‌وكاری باید اول فكر بزرگی شكل بگیرد، فكر به شكل طرح كسب‌وكار بسط پیدا كند و برای آن هدفگذاری شود. اما جدا از این مراحل باید بتوانید از پس هزینه‌ها و سرمایه مورد نیاز برای به‌راه‌انداختن كسب‌وكار بر بیایید. امكان ندارد بدون تزریق منابع مالی مورد نیاز بتوانید كسب‌وكارتان را گسترش دهید. 
حتی كسب‌وكارهایی كه به سرمایه اولیه كمی نیاز دارند در نهایت به سرمایه بیشتری برای افزایش امكانات و تجهیزات به‌روزتر، طراحی حرفه‌ای وبگاه كسب‌وكار یا بازاریابی و تبلیغات نیاز دارند. 
درست است هزینه كردن ریسك زیادی به دنبال خواهد داشت، اما اگر حاضر نباشید به میزان كافی پول خرج رویاهایتان كنید، خیلی زود كسب‌وكارتان وارد مرحله ركود خواهد شد.

ترس ازناشناخته ها عدم اطمینان مانند هشداری مخفی در مغز رخنه می‌كند. انسان‌ها معمولا از ناشناخته‌ها به دلیل ترسی كه از تغییر دارند، پرهیز می‌كنند. معمولا می‌ترسیم شرایط از كنترلمان خارج شود و نتوانیم نتایج احتمالی كاری كه كرده‌ایم را به خوبی مدیریت كنیم. شیرجه زدن به درون ناشناخته‌ها با ترس زیادی همراه است زیرا هیچ ضمانتی برای آنچه پیش خواهد آمد وجود ندارد.
ناشناخته‌ها در هر صورت با نوعی تغییر همراه هستند. همانطور كه می‌توانند به موفقیت ختم شوند، می‌توانند به آسانی به شكست نیز منجر شوند. زمانی كه بدانید چه چیزهایی به موفقیت‌تان در كسب‌وكار كمك خواهد كرد و نسبت به برنامه كارتان احساس اعتماد داشته باشید، زمانی كه به ناشناخته‌ها وارد شوید احساس اطمینان خاطر بیشتری خواهید داشت.

ترس از خطرپذیری هر زمانی كه ریسك می‌كنید در حقیقت خودتان، كسب‌وكارتان و شهرت‌تان را وسط می‌گذارید. خطرپذیری همان‌قدر كه ممكن است منجر به موفقیت بی‌نظیری شود می‌تواند ناگهان به شكست ختم شود. البته باید بین ریسك خطرناك و بدون فكر و ریسك منطقی و حساب شده تفاوت قائل شد. 
كسانی كه وارد ریسك‌های خطرناك می‌شوند مانند قماربازها همه چیز خود را برای موضوعی كه هیچ منطقی پشت آن نیست وسط می‌گذارند. اما زمانی كه حساب‌شده ریسك كنید، برای هر مرحله سازوكار متناسبی در پیش خواهید گرفت. به تدریج به سمت هدفتان خواهید رفت و میزان سرمایه‌گذاری را متناسب با شرایط انتخاب می‌كنید. ریسك‌های حساب شده كلید هر موفقیتی  هستند.

ترس از پول خرج کردن در کسب و کار برای شروع هر كسب‌وكاری باید اول فكر بزرگی شكل بگیرد، فكر به شكل طرح كسب‌وكار بسط پیدا كند و برای آن هدفگذاری شود. اما جدا از این مراحل باید بتوانید از پس هزینه‌ها و سرمایه مورد نیاز برای به‌راه‌انداختن كسب‌وكار بر بیایید. امكان ندارد بدون تزریق منابع مالی مورد نیاز بتوانید كسب‌وكارتان را گسترش دهید. 
حتی كسب‌وكارهایی كه به سرمایه اولیه كمی نیاز دارند در نهایت به سرمایه بیشتری برای افزایش امكانات و تجهیزات به‌روزتر، طراحی حرفه‌ای وبگاه كسب‌وكار یا بازاریابی و تبلیغات نیاز دارند. 
درست است هزینه كردن ریسك زیادی به دنبال خواهد داشت، اما اگر حاضر نباشید به میزان كافی پول خرج رویاهایتان كنید، خیلی زود كسب‌وكارتان وارد مرحله ركود خواهد شد.

ترس از قرارگیری در شرایط ناخوشایند برخی افراد از صحبت در جمع به‌شدت می‌ترسند. حتی تصور این شرایط ممكن است موجب احساس نگرانی شود، زیرا صحبت در جمع می‌تواند بسیار اضطراب‌آور باشد. با تمرین می‌توانید احساس راحت‌تری در خصوص خروج از منطقه امن عادت‌هایتان داشته باشید. اما این موضوع بدون تغییر نگرش و آماده‌كردن خودتان برای ورود به این چالش امكان‌پذیر نخواهد بود.  مانند كوهنوردی یا چتربازی نمی‌توان بدون هیچ تمرین و آماده‌سازی‌ از منطقه امن خود خارج شد. برای این كار می‌توانید از قدم‌های كوچك برای خروج از عادت‌هایتان شروع كنید. به خودتان فرصت دهید فضای ناامن را تجربه كنید و خیلی زود خواهید دید می‌توانید شرایط جدید را بدون هیچ اضطراب و نگرانی تاب بیاورید

ترس از ناراحت کردن دیگران هیچ‌كس دوست ندارد دیگران را برنجاند. چه كسی دلش نمی‌خواهد دوستان، نزدیكان و اطرافیانش را تحت تاثیر قرار دهد؟ همه ما دوست داریم انتظارات اطرافیان‌مان را برآورده كنیم و نگذاریم از ما برنجند. اما به عنوان كارآفرین باید بتوانید مسیر خود را بسازید.   باید تمام انرژی و تمركزتان را صرف اموری كنید كه به خود و كسب‌وكارتان مربوط می‌شود. اگر به دنبال رویاهایتان نروید، اهدافتان را دنبال نكنید و زندگی دلخواهتان را نسازید خودتان را ناامید 
خواهید كرد.   هدف خود را مشخص كنید و به دنبال راه‌های دستیابی‌اش باشید. هیچ‌گاه اهداف و آرزوهای خود را برای برآورده كردن توقعات و انتظارات دیگران و خوشنودكردنشان كنار نگذارید.

ترس از خوب نبودن نداشتن اعتماد به نفس سد بزرگی در برابر موفقیت و پیروزی است. شما بهتر از هركسی نقاط ضعف و كاستی‌های خود را می‌شناسید. گاهی ممكن است ترس مبهمی در ذهن‌تان شكل بگیرد كه: «آیا من به اندازه كافی خوب هستم؟!» درخصوص برخی از افراد این ترس قوت بیشتری پیدا می‌كند. به طوری كه اصلا خودشان را قبول نخواهند داشت و تصور می‌كنند هرچقدر هم تلاش كنند باز هم به اندازه كافی توانمند و موفق نخواهند بود. 
این حالت معلول نوعی اختلال روانی به نام سندرم ایمپاستر (Imposter Syndrome) است كه فرد به هیچ عنوان موفقیت‌هایش را نمی‌پذیرد. در این حالت وارد چرخه مخربی می‌شود كه مدام توانایی‌هایش را زیر سوال می‌برد و به‌دنبال رسیدن به سطح بسیار بالایی از كمال‌گرایی خواهد بود. برای عبور از این حالت باید وارد عمل شوید و اجازه ندهید ترس‌هایتان مانع حركت شما به سوی اهدافتان شود.

ترس از اشتباه ذات كارآفرینی با رقابت عجین است. به همین علت بیشتر كارآفرینان از اشتباه‌كردن یا انجام كاری كه باعث شود ایده‌آل به نظر نرسند هراس دارند. راه مقابله با این ترس تغییر حس كمال‌گرایی در خودتان است. 
باید همواره به خود یادآور شوید كه هر انسانی (و از جمله شما) ممكن است زمانی اشتباه كند.
باید بدانید هر زمان كه قدمی بردارید، حركتی انجام دهید یا وارد كاری شوید ممكن است اشتباه رخ دهد. حتی اگر قدم اشتباهی هم بردارید خیلی بهتر از این است كه درجا بزنید و حركتی نداشته باشید و در نهایت دچار ركود شوید. 
بنابراین هیچ‌وقت خود را به خاطر اشتباهات‌تان سرزنش نكنید. از نو محاسبات‌تان را تكرار كنید و به راهتان ادامه دهید.

ترس از نه گفتن پذیرفتن هر پروژه و پیشنهاد كاری كه بر سر راهتان قرار می‌گیرد، ممكن است بسیار وسوسه كننده باشد. خصوصا زمانی كه می‌خواهید كسب و كاری راه بیندازید هر چقدر بیشتر پول به دست بیاورید بهتر است؛ اما در برخی موارد نه گفتن امری ضروری خواهد بود. اگر بخواهید به خودتان بیش از حد فشار بیاورید كه بتوانید همه كارها را انجام دهید، مطمئن باشید نمی‌توانید هیچ‌كدام از آنها را به درستی و به نحو مطلوب به پایان برسانید. به‌عنوان كارآفرین همیشه به دنبال پذیرفتن پیشنهادهایی باشید كه به دستاوردهای بزرگ‌تری منجر شود. از خودتان بپرسید آیا پروژه‌ای كه پذیرفته‌اید در راستای مسیر اصلی كاری و اهداف بزرگ‌ترتان هست؟ یا فقط تعداد زیادی پروژه‌های كوچك و غیر مرتبط را قبول كرده‌اید كه هیچ تاثیری در شهرت و نام‌آوری‌تان در حوزه فعالیتتان نخواهد داشت؟ سعی كنید با خودتان تمرین كنید كه به برخی از پیشنهادها نه بگویید تا بتوانید به پیشنهادهای خوب جواب بله بدهید. 

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }