۵ اشتباه رایج درباره عصب کشی دندان ها

Image result for Endodontic therapy

سایت بدون -عصب‌کشی یا به عبارت درست‌تر درمان ریشه دندان، یک درمان رایج برای خلاصی از درد دندان و حفظ دندان‌هاست. البته مراجعان دندان‌پزشکی، عقاید متفاوتی در مورد عصب‌کشی دارند و بیشتر ذهنیت آنها را شایعه‌ها و صحبت‌های اطرافیان و دوستان شکل می‌دهد. حقیقت این است بسیاری از مواردی که شما در مورد عصب‌کشی شنیده‌اید و شما را هنگام مراجعه به دندان‌پزشک از انجام آن به وحشت می‌اندازد، صحت ندارند و ماهیت عصب‌کشی متفاوت از بسیاری از شایعه‌هایی است که در مورد آنها شنیده‌اید.

۱) عصب‌کشی دردناک است!
معروف‌ترین شایعه در مورد عصب‌کشی به درد عصب‌کشی مربوط می‌شود. امروزه با وجود بی‌حسی موضعی و تکنولوژی‌های جدیدی که زمان انجام درمان عصب‌کشی را کاهش داده‌اند، روند درمان عصب‌کشی دیگر دردناک نیست. تمام مراحل تحت بی‌حسی موضعی و حتی در برخی کشورها آرامبخشی هوشیارانه انجام می‌شود و شما روی یونیت (صندلی) دندان‌پزشکی دردی را احساس نمی‌کنید.

۲) عصب‌کشی بیماری‌زاست!
اساس شایعه بیماری‌زا بودن درمان‌های ریشه حفظ‌کننده دندان، حدود ۱۰۰ سال پیش برای اولین بار مطرح و به کشیده شدن دندان‌های زیادی منجر شد. بعد از آن هم نادرست بودن این فرضیه به اثبات رسید. امروزه اما دوباره شایعه بیماری‌زا بودن عصب‌کشی این‌بار در مقیاس وسیع در فضای مجازی منتشر می‌شود و نکته جالب اینکه برخی دندان‌پزشکان به نام دندان‌پزشکان بیولوژیک یا هولیستیک هم آن را تبلیغ می‌کنند. برای مثال ادعا می‌شود عصب‌کشی سرطان‌زاست چرا که ۹۷ درصد افرادی که به سرطان مبتلا می‌شوند، سابقه عصب‌کشی دندانشان را داشته‌اند! این ادعا درست مثل این است که ادعا کنیم صددرصد افرادی که به سرطان مبتلا شده‌اند، فوتبال تماشا می‌کردند پس تماشای فوتبال عامل اصلی سرطان است! واضح است که تعداد زیادی از مردم برای حفظ دندانشان آن را عصب‌کشی می‌کنند و تعداد زیادی از مردم هم فوتبال تماشا می‌کنند. از میان این افراد متاسفانه عده‌ای هم ممکن است به سرطان مبتلا شوند و تماشای فوتبال یا عصب‌کشی ربطی به ابتلا به سرطان ندارد، همچنان‌ که حتی حضور یک نفر که تمام دندان‌های خود را در جوانی کشیده و بعد در کهنسالی به سرطان مبتلا شده، این فرضیه را رد می‌کند. بسیاری از علل ایجاد سرطان‌ها کشف شده‌اند و دانشمندان در حال تحقیق برای یافتن علت‌های دیگر سرطان هستند. در هیچ‌کدام از این یافته‌ها تا به حال عصب‌کشی یا حتی دندان، عامل ایجاد سرطان ذکر نشده است. تشویق مردم به کشیدن دندان‌ها یک تجارت غیراخلاقی توسط برخی از افرادی است که نام خود را دندان‌پزشک بیولوژیست گذاشته‌اند و با صدمه به سلامت مردم جیب‌های خود را پر می‌کنند.

۳) جایگزین عصب‌کشی دندان ایمپلنت است!
درمان ایمپلنت، درمان به نسبت نوظهوری است که می‌تواند با موفقیت بالا، دندان‌هایی که شما ندارید را جایگزین کند، اما این درمان به‌هیچ‌وجه جایگزین عصب‌کشی نیست! جایگزین قلمدادکردن ایمپلنت به جای عصب‌کشی درست مثل این است که شما زانویتان در اثر ضربه دچار جراحت شود ولی به جای مداوا، سریع یک زانوی مصنوعی جایگزین آن کنید! بدیهی است این نوع درمان منطقی نیست. در مورد ایمپلنت همین‌قدر بهتر است بدانیم که موفقیت آماری درمان ایمپلنت و عصب‌کشی تا امروز تقریبا معادل هم بوده است با این تفاوت که درمان ریشه درمانی به مراتب قدیمی‌تر است. ایمپلنت یک درمان عالی برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته است که با عصب‌کشی یا سایر درمان‌های پرکردن، روکش و… قادر به نگهداری آنها نیستیم ولی ایمپلنت جایگزین عصب‌کشی نیست.

۴) می‌توانیم دندان‌هایی را که به عصب‌کشی نیاز دارند، با روش دیگری درمان کنیم!
مراجعانی داریم که از ما می‌خواهند دندانشان را عصب‌کشی نکنیم یا با روش دیگری درمان کنیم. حقیقت این است که عصب‌کشی دندان درمان آلترناتیو یا جایگزین ندارد. اگر دندانی به اصطلاح به عصب برسد (نیاز به درمان ریشه داشته باشد) تنها درمان جایگزین با علم حاضر غیر از عصب‌کشی، کشیدن دندان است. عصب‌کشی هم درمانی صفر – یک است؛ یعنی یک دندان یا عصب‌کشی می‌شود یا نمی‌شود و این‌طور نیست که یک ریشه یا یک کانال درمان شود و دیگری درمان نشود.

۵) دندان کشیدن راحت‌تر از عصب‌کشی است!
باور نادرستی در میان قدیمی‌ها وجود دارد که دندان پوسیده را باید کشید! البته خوشبختانه امروزه دیگر نسل‌های تحصیل‌کرده جدید کمتر چنین عقایدی دارند ولی هرازگاهی با مراجعانی مواجه می‌شویم که به دلیل ترس از عصب‌کشی یا به دلیل هزینه‌های درمان نگهداری دندان خواهان کشیدن دندان خود هستند. درحالی‌که در مورد ترس، باید خاطرنشان کنیم که کشیدن دندان به‌مراتب درمان خشن‌تر و ناملایم‌تری است و ممکن است با تروما و خونریزی همراه باشد. درحالی‌که عصب‌کشی به‌هیچ‌وجه آسیبی در این مقیاس ندارد. در مورد هزینه‌ها هم مراجعان ما باید بدانند که در بلندمدت هم هزینه بی‌دندانی و هم هزینه جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته بسیار بیشتر از عصب‌کشی و حفظ دندان‌هاست. از این‌رو است که دندان‌پزشکان همیشه بیماران خود را به نگهداری دندان‌های خود ولو با درمان‌های پیچیده، تشویق می‌کنند. ما باید برای سلامت خود هزینه کنیم چون سلامت باارزش‌ترین هدیه‌ای است که از آغاز تولدمان به ما اهدا می‌شود.

دکتر علی مرسلی
متخصص درمان ریشه

مطلب پیشنهادی

ریشه و داستان ضرب المثل «چیز خور شدن»

سایت بدون – در قدیم که خرافه خیلی رواج داشت گروهی از رمالان و فال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *