۶ نکته جالب در مورد لیونل مسی/از دستمال کاغذی تاریخی تا لئونل مچی

سایت بدون – لیونل مسی شاید بزرگترین فوتبالیست تاریخ باشد. این جادوگر کوچک یکی از پرافتخارترین دوران حرفه‌ای فوتبال را داشته و یک جام ملی را هم در تابستان گذشته با قهرمانی در کوپا امریکا به عناوینش اضافه کرد. این فوق‌ستاره ۳۵ ساله رکوردهای زیادی را جابه‌جا کرده و تنها بازیکنی است که هفت توپ طلا را برده. به شش نکته درباره او که شاید نمی‌دانستید، اشاره می‌کنیم:

۶
کمبود هورمون رشد و عشق به نوشابه
ما همه می‌دانیم مسی در روساریو در زادگاه چه گوارا به دنیا آمده است. او در سال‌های نوجوانی دچار کمبود هورمون رشد بود که مستلزم هزینه زیادی است. خیلی‌ها باور دارند بارسلونا پول درمان او را پرداخته وقتی در سال ۲۰۰۱ با این تیم قرارداد بسته اما واقعیت این است که تأمین اجتماعی آرژانتین کار درمان او را انجام داده.
مسی با وجود شرایط خاص جسمی، در ۱۳ سالگی به بارسلونا رفت و مثل بقیه نوجوان‌ها علاقه زیادی به نوشیدنی‌های گازدار نشان داد. کار به جایی رسید که دستگاه‌های تحویل این نوشابه‌ها در لاماسیا را جمع کردند تا بیش از این سلامت خود را به خطر نیندازد.

۵
دستمال کاغذی که تاریخ فوتبال را بازنویسی کرد
مسی با گل‌های بی‌شمار خود کتاب رکوردهای فوتبال را بازنویسی کرد اما آغاز این ماجرا از وقتی بود که مدیر فنی بارسلونا، کارلوس رکساچ استعداد ناب یک پسربچه ۱۳ ساله را کشف کرد. رکساچ چنان مبهوت شده بود که به خاطر نبودن برگه قرارداد رسمی در آن زمان روی نخستین ورق کاغذی که به دستش رسید، این قرارداد را نهایی کرد؛ بله روی یک دستمال کاغذی. این دستمال کاغذی را در یک چهارچوب نگه داشته‌اند تا آیندگان بدانند چه چیزی عصر جدید تاریخ بارسلونا را رقم زد.

۴
لیونل مسی یا لئونل مچی؟
مسی در اسپانیا مشهور شد اما داستان او به آن طرف دنیا در کشورش آرژانتین هم کشیده شد. او اگرچه در بارسلونا درخشیده بود اما بازیکن خیلی سرشناسی نبود. کسی نمی‌دانست چه نابغه‌ای است. وقتی مسی برای اولین بار از سوی فدراسیون فوتبال آرژانتین برای تیم زیر ۲۰ سال دعوت شد، دقیقاً نمی‌دانستند نامش چیست. او تنها بازیکن آن تیم بود که خارج از آرژانتین بازی کرد و وقتی به‌صورت رسمی دعوت شد با نامی متفاوت از نام خودش دعوت شده بود: لئونل مچی!

۳
شروعی نامقدس برای دورانی بهشتی
مسی در ۱۷ آگوست ۲۰۰۵ نخستین بازی خود را برای تیم ملی آرژانتین انجام داد و در دقیقه ۶۳ دیدار دوستانه با مجارستان به جای لیساندرو لوپس به زمین آمد. حتماً تصور می‌کنید این روز را به نیکی در ذهن می‌سپاریم چون آغاز ماجرای عاشقانه او با آلبی سلسته بوده اما این‌طور نبود. نخستین بازی او تنها ۴۳ ثانیه طول کشید. مسی تا به زمین آمد توپ گرفت و خواست یکی از آن استارت‌های وحشتناک خود را بزند و در نخستین بازی ملی بدرخشد. این اتفاق نیفتاد و ویلموس وانژاک، بازیکن مجار، پیراهن بازیکن ۱۸ ساله را گرفت. در حالی که تلاش می‌کرد خودش را از شر وانژاک رها کند، دستش به‌صورت او خورد و داور تشخیص داد عمداً با آرنج ضربه زده. بازیکن جوان کارت قرمز گرفت و راهی رختکن شد قبل از آنکه جهان درخششی از او ببیند.

۲
ایجاد یک واژه جدید در دیکشنری
کلمات در توصیف نبوغ بازیکنی مانند لیونل مسی کم می‌آورند و گاهی حتی از دیکشنری‌ها هم کاری بر نمی‌آید. در فوریه ۲۰۱۳ سانتیانا، دیکشنری اسپانیولی زبان، یک صفت ابداع و به کتابش اضافه کرد: Inmessionate. این کلمه توسط مربی وقت آرژانتین، آلخاندرو سابیا و با همکاری پپسی انتخاب شد و می‌توان به دو شکل معنایش کرد: اول، بهترین راه برای بازی فوتبال، ظرفیت نامحدود برای پیشرفت فردی و دوم توصیف لیونل مسی، بهترین بازیکن تاریخ. البته مسی تنها فوتبالیستی نیست که در دیکشنری مدخل ایجاد می‌کند. در سال ۲۰۱۲، سوئد به تکریم زلاتان ابراهیموویچ پرداخت و یک لغت برای توصیف بزرگی او در دیکشنری سوئدی ابداع کرد. کلمه «Zlatanera» فعل است و معنایش می‌شود: «سلطه داشتن، آماده بودن».

۱
دلیل واقعی ایستادن او به تنهایی در تمام تصویرهای تیمی
حتی بزرگترین‌ها هم فانی هستند و با وجود مهارت‌های فوتبالی خارق‌العاده، بخش قابل توجهی از مسی انسانی است. نابغه آرژانتینی همیشه در گوشه چپ تصاویر تیمی قرار می‌گیرد دست در دست هم‌تیمی‌های هموطنش با کمی تغییرات جزئی. دلیل آن در عقده خودکم بینی پنهان ستاره سابق بارسلونا در سال‌های اول کارش است. او آن موقع هم بااستعدادترین بازیکن در میان هم‌تیمی‌هایش بود اما هنوز سلطه‌اش بر جهان فوتبال آغاز نشده بود.
اگر کنار عکس تنها ایستاده باشد نیازی به زانو زدن ندارد و قدش بلندتر از هم‌تیمی‌ها نشان داده می‌شود که زانو زده‌اند. این جزئیات کوچک به ما یادآوری می‌کند مسی شاید بی‌نهایت بااستعداد باشد اما باز هم انسان است و پر از ضعف.

مطلب پیشنهادی

آیا ویاگرا تمام مشکلات جنسی آقایان را حل می کند؟

سایت بدون -ما حدود بیست نوع اختلال جنسی داریم و بیمار وقتی به پزشک مراجعه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *