۷ کاری که بعد از خوردن شام نباید انجام دهیم  

خواب ، ورزش سنگین ، دوش گرفتن و … از جمله کارهایی است که نباید بلافاصله بعد از شام خوردن انجام داد

۱

 فوری نخوابید|  بسیاری از افراد بعد از خوردن شام وسوسه می‌شوند فوری به رختخواب بروند،این کار اثر بدی بر سلامت بدن می گذارد. درازکش شدن به سرعت بعد از خوردن غذا می‌تواند فرایند گوارش را کُند کند و در ضمن باعث ایجاد احساس نفخ و تورم و سوزش سردل شود. بعد از خوردن شام، حداقل ۲ ساعت صبر کنید و بعد بخوابید. طی این مدت می‌توانید قدم بزنید، ظرف‌ها را بشویید و خلاصه فعالیتی سبک داشته باشید.

۲ سیگار نکشید|  سیگار کشیدن در هر زمانی بد است، اما بعد از خوردن غذا خیلی بدتر است، چون با شل کردن دریچه بین مری و معده، معده دچار سوزش خواهد شد.

۳   ورزش سنگین نکنید| پیاده‌روی یک ورزش مناسب،   بعد از خوردن شام است، اما ورزش‌های سنگین در پایان روز و بعد از خوردن شام ایده‌آل نیستند. ورزش در شب، به خصوص از نوع هوازی، دمای بدن را به میزان درخور‌توجهی بالا می‌برد و جلوی ترشح ملاتونین  را که همان هورمون خواب است، می‌گیرد. ورزش‌کردن در هنگام شب، توانایی به خواب‌رفتن را کم می‌کند.درضمن بدن‌ بعد از خوردن شام تلاش می کند آن را هضم کند و زمان مناسبی برای ورزش‌ کردن نیست. ورزش ‌کردن بعد از خوردن شام می‌تواند باعث گرفتگی معده و درد و ناراحتی آن شود.

۴ فوری مسواک نزنید| به گزارش « عصر ایران »،
مسواک ‌زدن بعد از خوردن غذا مهم است؛ اما نه به سرعت. بهتر است نیم ساعت صبر کنید و سپس مسواک بزنید. به‌طورکلی توصیه می‌شود پیش از رفتن به رختخواب مسواک بزنید تا پلاک‌ها از روی دندان پاک و pH دهان متعادل شود و دندان‌ها سالم و تمیز بماند.

۵دوش نگیرید|  حمام ‌کردن بعد از خوردن شام می‌تواند در فرایند گوارش غذا اختلال ایجاد کند. گوارش به انرژی زیادی نیاز دارد و در این زمان جریان خون به سمت معده می‌رود. وقتی فوری بعد از خوردن غذا حمام می‌کنید، دمای بدنتان کاهش می یابد. توصیه می‌شود بعد از خوردن غذا حداقل ۳۰ تا ۴۵ دقیقه صبر کنید و سپس حمام کنید. ترجیحاً قبل از خوردن شام به حمام بروید و لباس راحتی بپوشید.

۶ کمربندتان را شل نکنید| اگر حین   خوردن شام یا بعد از آن احساس می‌کنید باید کمربندتان را شل کنید،به این معنی است که در خوردن زیاده‌روی کرده‌اید. عادت شل کردن کمربند بعد از خوردن غذای حجیم می‌تواند عضلات شکم تان را شل کند و باعث بیرون‌زدگی شکم شود. پس فقط تا اندازه‌ای بخورید که بدون نیاز به شل کردن کمربند راحت باشید! درضمن یادتان نرود که شام باید سبک باشد.

۷میوه نخورید| میوه بخش سالمی از یک رژیم غذایی مناسب است، اما خوردن آن بلافاصله  بعد از غذا کار درستی نیست.میوه خوردن بعد از غذا کار گوارش را برای بدن سخت می‌کند. همچنین محتوای قند موجود در میوه شما را در حالت هوشیار و بیدار نگه می‌دارد. بهتر است نیم ساعت قبل از شام میوه بخورید. افرادی که دیابت دارند باید در انتخاب میوه‌ها دقت کنند؛ چون بسیاری از میوه‌ها می‌تواند قند خون را افزایش دهد.

مطلب پیشنهادی

سینمای جهان در تسخیر پسران بد/ کمدی قدیمی خریدار دارد

کمدی اکشن «پسران بد: بران یا بمیر» در نخستین هفته اکران خود موفق به ثبت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *