میانگین درآمد جهانی خبرنگاران چقدر است؟

میثم لطفی
خبرنگار
سایت بدون -روزنامه‌نگاری یکی از جذاب‌ترین و درعین حال پرمخاطره‌ترین مشاغل جهان محسوب می‌شود و آن را یکی از شغل‌های سخت و زیان‌آور می‌دانند. با این توضیحات به نظر شما میانگین درآمد سالانه روزنامه‌نگاران در عرصه جهانی چقدر است؟ اگر با حرفه روزنامه‌نگاری سر و کار دارید یا یکی از اطرافیان شما در این عرصه مشغول به‌کار است حتماً تاکنون بارها شنیده‌اید که:‌ «اگر قصد ثروتمند شدن را دارید وارد عرصه خبر و روزنامه‌نگاری نشوید.» بسیاری از بزرگان این عرصه جمله بالا را تأیید می‌کنند و با وجود این گفته می‌شود که اگر خوش‌شانس باشید و در یکی از شعبات روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها یا شبکه‌های خبری بزرگ مشغول به کار شوید، ممکن است میانگین درآمد شما نسبت به دیگر همکاران بالاتر باشد. به‌طور کلی می‌توان گفت میانگین حقوقی که در عرصه روزنامه‌نگاری پرداخت می‌شود بسته به تجربه شما و حوزه‌ای که در آن مشغول به کار هستید تغییر می‌کند. با وجود این، در این زمینه عوامل متعدد و پیچیده‌ای تأثیرگذار است که می‌تواند میانگین درآمد یک روزنامه‌نگار را در هر کشور تغییر دهد. در حالی که بسیاری از روزنامه‌های بزرگ جهان با مشکلات مالی مواجه شده‌اند، با وجود این انجمن روزنامه‌نگاران آسیایی – امریکایی (AAJA) میانگین درآمدهای مرتبط با این حوزه را منتشر کرده است.
گزارشگران و خبرنگاران
انجمن روزنامه‌نگاران آسیایی- امریکایی به نقل از «اداره آمار کار» گزارش داد: میانگین درآمد خبرنگاران در طول یک سال ۴۳ هزار و ۷۸۰ دلار است و به عبارت دیگر می‌توان گفت هر خبرنگار در امریکا به‌ ازای هر ساعت کار ۲۱ دلار حقوق می‌گیرد. این رقم به عوامل مختلف از جمله موقعیت جغرافیایی و نوع رسانه بستگی دارد. به‌عنوان مثال در ایالت‌های بزرگ امریکا از جمله واشنگتن، نیوجرسی و ماساچوست میانگین درآمد سالانه یک گزارشگر یا خبرنگار به ۶۰ هزار دلار هم می‌رسد. با وجود این در دیگر ایالت‌ها مراکز خدمات اطلاعاتی، شبکه‌های تلویزیونی کابلی و مراکز پخش برنامه‌های رادیویی- تلویزیونی درآمد سالانه ۵۳ هزار دلاری را به خبرنگاران خود می‌پردازند.
تحلیلگران خبر
خبرنگاران و گزارشگران پس از طی چند سال و تبحر در حوزه خود می‌توانند در قالب تحلیلگر خبر به فعالیت خود ادامه دهند. این حوزه از رسانه نیاز به تجربه و کار بیشتر در بخش‌های مختلف دارد و بنابراین شخصی که در این زمینه مشغول به کار است، درآمد بالاتری خواهد داشت. به طور میانگین هر تحلیلگر خبر درآمد سالانه ۷۲ هزار و ۷۱۰ دلاری را کسب می‌کند و بسته به رسانه‌ای که در آن مشغول به‌کار است، رقم مذکور می‌تواند تا ۱۴۶ هزار و ۲۳۰ دلار هم افزایش یابد. فلوریدا و ماساچوست از جمله ایالت‌های امریکا محسوب می‌شوند که بالاترین دستمزد را به تحلیلگران خبر پرداخت می‌کنند و میانگین درآمد این دسته از افراد در دو ایالت مذکور دست کم ۱۰۰ هزار دلار گزارش شده است.
رسانه‌های جدید
روی کار آمدن شبکه‌های اجتماعی، رسانه‌ها را با تحولات فراوان روبه‌رو کرده است و بسیاری از رسانه‌های سنتی از جمله روزنامه‌ها برای آنکه بازی را نبازند و همچنان در این عرصه رقابتی حضور داشته باشند، زیرمجموعه‌های جدید از جمله سایت‌های خبری آنلاین یا صفحات اجتماعی راه‌اندازی می‌کنند. خبرنگاران می‌توانند در این حوزه هم مشغول به کار شوند ولی با توجه به اینکه رسانه‌های جدید بتازگی در این عرصه مرسوم شده‌اند هنوز نمی‌توان میانگین درآمد مشخص برای آنها اعلام کرد. شما به‌عنوان خبرنگار می‌توانید در قالب گزارشگر اختصاصی صفحه اجتماعی یک روزنامه کاغذی مشغول به کار شوید تا گزارش‌های شما فقط در صفحه مربوط به شبکه اجتماعی منتشر شود. در چنین شرایطی میانگین درآمد سالانه شما می‌تواند با میانگین درآمد گزارشگر روزنامه برابری کند. گزینه دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که یک سایت خبری اختصاصی برای خود راه‌اندازی کنید که در چنین شرایطی باید از طریق آگهی‌های تبلیغاتی، حامیان مالی، یا فروش خدمات رسانه‌ای و خبری به کسب درآمد بپردازید. با وجود این باید توجه داشته باشید که درآمدهای صاحب سایت خبری هم محدودیت دارد و البته می‌توان در این بخش بیشتر از یک وبلاگ‌نویس کسب درآمد کرد.
بجز موارد یاد شده، هر یک از روزنامه‌های بزرگ برای خود دستمزدهای متفاوتی را تعریف کرده‌اند. به‌عنوان مثال روزنامه «نیویورک تایمز» به طور میانگین به خبرنگاران و گزارشگران خود سالانه ۱۰۵ هزار و ۹۶۳ دلار حقوق می‌دهد که این رقم بسته به تبحر خبرنگاران از ۹۵ هزار دلار تا ۱۱۵ هزار دلار تغییر می‌کند. در خبرگزاری رویترز نیز هر خبرنگار یا گزارشگر می‌تواند میانگین درآمد سالانه ۹۳ هزار و ۵۴۶ دلار را به دست آورد، میانگین درآمد سالانه هر خبرنگار در روزنامه «واشنگتن پست» ۸۵ هزار و ۶۰۱ دلار گزارش شده است و خبرنگار روزنامه «لس‌آنجلس تایمز» درآمد سالانه ۹۰ هزار و ۶۵۴ دلاری را به دست می‌آورد. البته باید توجه داشته باشید که درآمد روزنامه نگاران در همه کشورهای جهان تا این اندازه زیاد نیست و به‌عنوان مثال پرداخت حقوق روزنامه‌نگاران در ایران با تأخیر چند ماه بسیار مرسوم است.

مطلب پیشنهادی

گوگل رقیب اصلی چت جی پی تی را رو کرد/ ورود به عصر جمنای

شرکت گوگل به تازگی از قدرتمندترین مدل هوش مصنوعی خود به «جمنای»(Gemini) رونمایی کرده است، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *