نقش تغذیه در روزهای کرونا/ از پروتئین و مایعات فراوان استفاده کنید

نقش تغذیه در روزهای کرونا/ از پروتئین و مایعات فراوان استفاده کنید

مهر نوشت: متخصص تغذیه بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به عوامل متعددی که بر سیستم ایمنی بدن تاثیرگذار است، ضرورت تغذیه سالم در روزهای کرونایی را مورد تاکید قرار داد.

منصور رضایی، با بیان اینکه عوامل متعددی بر سیستم ایمنی بدن اثرگذار است، افزود: داشتن روحیه قوی، شادی، خواب کافی و تغذیه مناسب از مهم ترین عوامل مؤثر بر سیستم ایمنی افراد است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، خاطرنشان کرد: در بحث تغذیه مواردی وجود دارد که اگر چنانچه این توصیه‌ها رعایت شود سیستم ایمنی به میزان قابل توجهی ارتقا پیدا خواهد کرد.

رضایی با تاکید بر اینکه دریافت کافی انرژی فاکتور اساسی در تغذیه به شمار می‌رود، گفت: دریافت منابع پروتئینی خصوصاً در افرادی که مبتلا به ویروس کرونا شده اند ضرورت دارد، افراد لازم است برای ارتقا سیستم ایمنی بدن خود از انواع مغزها، حبوبات و گوشت کاملاً پخته که منابع غنی پروتئین هستند، استفاده کنند.

این متخصص تغذیه پرهیز از استفاده گوشت‌های فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس و انواع کباب‌ها را توصیه کرد و توضیح داد: کباب انواع گوشت به دلیل نیم پز بودن احتمال انتقال آلودگی را افزایش خواهد داد.

وی در ادامه با تاکید بر مصرف تخم مرغ، گفت: تخم مرغ یکی از مفید ترین مواد غذایی است که باعث ارتقا سیستم ایمنی می‌شود و مهم‌ترین نکته‌ای که باید درباره این منبع غذایی غنی از پروتئین رعایت شود، پخته شدن کامل آن است.

استفاده از غذاهای سهل الهضم برای بالا بردن سیستم ایمنی بدن، توصیه دیگر وی به مردم بود.

رضایی با اشاره به شیوع ویروس کرونا، گفت: غذاهای سنتی ایرانی همانند خورش فسنجان غذایی سهل الهضم، منبع سرشار از پروتیئن و کمک کننده به سیستم ایمنی بدن است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان اینکه این روزها باورهای غلطی درباره مصرف لبنیات در کشور شایع شده توضیح داد: هیچ گروه از مواد غذایی جایگزین گروه‌های دیگر نمی‌تواند باشد، بنابراین باید برای ارتقا سیستم ایمنی بدن حتماً لبنیات نیز در سبد غذایی اضافه شود.

مصرف شیر با مکمل‌هایی نظیر عسل، خرما و یا موز توصیه دیگر این متخصص تغذیه برای کمک به سیستم ایمنی بدن در روزهای سخت کرونایی بود.

رضایی در ادامه یادآور شد: به طور کلی پروتئین‌ها و مصرف فراوان مایعات باید به صورت روزانه استفاده شود و افراد تاجایی که ممکن است باید از مصرف غذاهای رستورانی پرهیز کنند.

وی، تنوع غذایی و مصرف مواد غذایی تازه را از سوی مردم مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: استفاده از تمام گروه‌های مواد غذایی اعم از میوه، سبزی، غلات، حبوبات، گوشت و لبنیات ضروری است. در مورد میوه جات و سبزی‌ها حتماً این نکته مورد توجه قرار گیرد که این گروه غنی از ویتامین‌ها باید کاملاً قابل شستشو و ضدعفونی کردن باشند که در این لیست مرکبات و موز از اهمیت بالایی برخوردارند.

مطلب پیشنهادی

معرفی فیلم/ اولین طالع نحس؛ ترس عمیق از اهریمن

فیلم «اولین طالع نحس» که به تازگی اکران شده و مورد استقبال هم قرار گرفته، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *