آخرین خبرها

آیا آسپیرین از سرطان کبد جلوگیری می‌کند؟

http://www.baharnews.ir/images/docs/000162/n00162446-b.jpg

سایت بدون نتایج یک بررسی جدید نشان می‌دهد مصرف مرتب آسپیرین ممکن است خطر سرطان کبد را کاهش دهد.
به گزارش هلث‌دی نیوز، پژوهشگران آمریکایی به این نتیجه رسیدند که مصرف مرتب دو یا تعداد بیشتری آسپیرین با دوز استاندارد (۳۲۵ میلی‌گرم) در هفته با ۴۹ درصد کاهش خطر سرطان کبد همراهی دارد. بررسی پژوهشگران در بیمارستان عمومی ماساچوست در بوستون نشان داد خطر سرطان کبد در افرادی که به‌طور مرتب آسپیرین مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که آسپیرین مصرف نمی‌کنند، به‌طور عمده‌ای کاهش می‌یابد. البته باید یادآور شد این بررسی ثابت نمی‌کند آسپیرین علت کاهش خطر سرطان کبد است و فقط یک همراهی را نشان می‌دهد. پژوهشگران برای این بررسی داده‌های بلندمدت به‌دست‌آمده ا ز ۴۵ هزار و 800 زن و ۸۷ هزار و 500 مرد را در آمریکا تجزیه و تحلیل کردند. نتایج نشان‌دهنده اثر افزایش اثر محافظتی آسپیرین در طول زمان بود. خطر سرطان کبد میان افرادی که برای ۵ سال یا بیشتر به‌طور مرتب آسپیرین مصرف کرده بودند، ۵۹ درصد افزایش یافته بود اما پس از قطع مصرف آسپیرین از میزان این کاهش خطر کاسته می‌شد و 8 سال پس از قطع آسپیرین دیگر تاثیری به جا نمی‌ماند.
بر اساس نتایج این تحقیق که در مجله جاما انکولوژی منتشر شده، مصرف مرتب استامینوفن یا داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن با کاهش خطر سرطان کبد همراهی نداشت. به گفته این پژوهشگران، این یافته‌ها با نتایج بررسی‌های پیشین تطبیق دارد، اما پژوهش‌های بیشتری لازم است تا بتوان در این مورد نتیجه‌گیری قاطعی کرد چراکه مصرف مرتب آسپیرین با افزایش خطر خونریزی هم همراهی دارد. بنابراین قدم بعدی این است که اثر مصرف مرتب آسپیرین در جمعیت‌هایی که دچار بیماری قبلی کبدی هستند بررسی شود چراکه این گروه از قبل در معرض خطر بیشتر دچار شدن به سرطان اولیه کبد هستند.

برچسب‌ها: ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }