آخرین خبرها

«جنگ با بابابزرگ» رضایت‌ها را جلب نكرد/باخت پیرمردها

سایت بدون – فیلم‌هایی كه در رابطه با اختلافات خانوادگی ساخته و اكران عمومی می‌شوند، جای ویژه‌ای در تولیدات سینمایی دارند. در بین فیلم‌هایی كه در این رابطه ساخته می‌شوند، تضاد بین بچه‌ها با بابابزرگ‌ها و مادربزرگ‌هایشان، جای خاصی دارند. معمولا تضادی كه بین نسل‌ها وجود دارد، همیشه می‌تواند منبع الهام خوبی برای یك كمدی اكشن خانوادگی باشد. معمولا با نزدیك شدن به روزهای پایانی سال میلادی و از راه رسیدن ایام كریسمس، بازار این نوع فیلم‌ها هم داغ می‌شود. «جنگ با بابابزرگ» یكی از جدیدترین نمونه‌های این نوع سینماست كه این بار رابرت دنیروی كهنه‌كار را در مقابل بازیگر كم سن و سالی قرار می‌دهد كه قرار است نوه شیطان او باشد و مبارزه‌ای همه‌جانبه را با این هنرمند قدیمی در روی پرده سینما سامان بدهد.
كمدی خانوادگی جنگ با بابابزرگ یكی از آن فیلم‌هایی است كه بعد از بازگشایی دوباره سالن‌های نمایش در آمریكای شمالی، راه خود را روی پرده سینما باز كرد و سر از دنیای استریم و پخش اینترنتی درنیاورد. هزینه نه چندان بالای تولید فیلم، این امكان را به تهیه‌كنندگانش می‌داد كه ریسك اكران عمومی آن در ایام كرونایی را بپذیرند. جنگ با بابابزرگ با هزینه‌ای 25 میلیون دلاری تهیه شد و در اكران عمومی 22 میلیون دلار فروش كرد. در حالی كه به فیلم نمی‌توان لقب كاری پرفروش را داد، نمی‌توان از آن به عنوان اثری اسم برد كه در جدول گیشه نمایش متحمل شكست تجاری شده است. البته سازندگان این كمدی خانوادگی در شركت مستقل فیلمسازی 101 استودیو، انتظار فروشی بالای 30 میلیون دلار را برایش داشتند.
داستان فیلم در ارتباط با تلاش پسربچه‌ای برای حفظ اتاق كوچكی است كه در خانه دارد و برای این كار وارد جنگی نابرابر با بابابزرگ خود می‌شود. اد (دنیرو) پیرمردی 70 ساله است كه بعد از مرگ همسرش تنها در خانه بزرگ خود زندگی می‌كند. اما او حال و روز مساعدی ندارد و مقداری حركات ضداجتماعی از خوش نشان داده و با پلیس درگیر می‌شود. سالی (اوما تورمن) دختر اد، او را برای ادامه زندگی به منزل خودش می‌برد. مهمان تازه‌وارد اتاق نوه‌اش پیتر (آكس فگلی) را اشغال می‌كند، اما این چیزی نیست كه مورد قبول نوه شیطان خانواده باشد. پیتر برای پس گرفتن اتاقش به بابابزرگ اعلان جنگ می‌كند و از یاری همكلاسی‌هایش برای مبارزه استفاده می‌كند. اد هم از دوستان پیر خود درخواست كمك كرده و جنگی تمام‌عیار بین دو طرف درمی‌گیرد. طبیعی است كه این جنگ نتیجه‌ای دربر ندارد و پایان ماجرا با آشتی‌كنان طرفین همراه است.
تیم هیل كارگردان فیلم، آن‌را براساس فیلمنامه‌ای از مت امبر ساخت. امبر فیلمنامه اقتباسی‌اش را با نگاهی به داستان پرخواننده رابرت كیمل اسمیت نوشت. این داستان سه سال قبل منتشر شد و از كتاب‌های مورد علاقه رابرت دنیرو به حساب می‌آید. دنیرو بعد از مدت‌ها در این فیلم، در یك نقش اصلی و قابل ذكر ظاهر شده و به نوعی غبارزدایی از چهره گنگستری همیشگی خود كرده است. البته او با دنیای كمدی چندان هم بیگانه نیست و طی دو دهه گذشته، در چند كمدی خانوادگی بازی كرده است. خود بازیگر كار در جنگ با بابابزرگ را تجربه‌ای نفیس در كارنامه هنری‌اش ارزیابی كرده، كه بخش عمده‌ای از آن به همبازی شدنش با یك بازیگر كوچولو برمی‌گردد.
كل صحنه‌های فیلم طی شش هفته در آتلانتا فیلمبرداری شد. سازندگان فیلم امیدوار بودند آن را چهار هفته‌ای به اتمام برسانند. اما اصرار دنیرو برای فیلمبرداری مجدد تعدادی از صحنه‌های فیلم، كار تولید را طولانی‌تر كرد. جالب این است كه بازیگر در گفت‌وگویی از حضور در كنار یك بازیگر كوچولو ابراز شگفتی كرد و گفت در مقابل او، كار سختی به عنوان هنرپیشه داشته است. منتقدان سینمایی كه معمولا تحسین‌كننده فیلم‌های دنیرو هستند، نگاه مثبتی به كمدی خانوادگی جدید او نداشتند و عمده نقدها روی فیلم، منفی بود. به باور منتقدان،  ارتباط بین نوه و بابابزرگ در داستان فیلم نیامده و دو بازیگر نتوانسته‌اند آن حس و حال لازم را به تماشاچی خود منتقل كنند. منتقدان بازی دنیرو را هم معمولی و در حد كارهای متوسط قبلی‌اش ارزیابی كردند.
جنگ با بابابزرگ هم مثل بسیاری از محصولات جدید سینمایی، از تاثیر شیوع كرونا لطمه دید. این فیلم در ابتدا قرار بود اواخر ماه آوریل اكران عمومی شود و سه بار زمان نمایش عمومی‌اش تغییر كرد. نكته‌ای كه مورد توجه رسانه‌های گروهی قرار گرفت این بود كه اكران عمومی فیلم، سه سال پس از تولید آن صورت گرفت! كلید فیلمبرداری جنگ با بابابزرگ، سال 2017 زده شد. اما این تنها كرونا نبود كه باعث تعویق نمایش عمومی آن شد. قبل از كرونا، تولید فیلم با دردسرهای مربوط به پرونده اتهام آزار جنسی هاروی واینستن، تهیه‌كننده اصلی آن روبه‌رو شد. جنبش «من هم» در هالیوود كار پس تولید فیلم را به تعویق انداخت و بالاخره واینستن مجبور شد امتیاز پخش فیلم را به شركت 101 استودیو بفروشد. جالب این كه همزمان با نمایش عمومی فیلم برخی رسانه‌ها به شباهت‌های آن با فیلم دیگری از دنیرو به نام «بابابزرگ كثیف» (محصول 2016) اشاره كردند، اما بازیگر گفت این دو فیلم هیچ ارتباطی با یكدیگر ندارند..

بابابزرگ‌های غایب!
تعداد فیلم‌هایی که اختصاص به رابطه بابابزرگ‌ها با نوه‌هایشان دارد، کم نیست و سالانه در بین تولیدات مختلف سینمایی، فیلم‌هایی با این مضمون هم به چشم می‌خورد. اما طبیعی است که تعداد این نوع فیلم‌ها در مقایسه با بقیه فیلم‌ها چندان زیاد نباشد. مگر در طول سال چند فیلم می‌توان تولید کرد که یک نوجوان و یک پیرمرد یا پیرزن شخصیت‌های محوری آنان باشند؟ معمولا در فیلم‌های خارجی، این شخصیت‌ها با یکدیگر کل‌کل دارند و تا پایان ماجراها با هم آشتی نمی‌کنند و دست از مبارزه برنمی دارند. در حقیقت، کمتر فیلمی می‌توان پیدا کرد که در آن رابطه‌ای عاطفی بین این دو قشر نامتجانس برقرار باشد و به قول معروف آنها آب دهان یکدیگر را بخورند و غمخوار هم باشند. در هر صورت، درگیری فیزیکی بین دو طرف از آن چیزهایی است که معمولا به مذاق تماشاچی خوش می‌آید. البته همیشه در انتهای داستان، پیام اخلاقی هم در باب دوست داشتن بزرگ‌ترها و احترام به آنها ارائه می‌شود.
در سینمای ایران هم با آن‌که گونه خانوادگی از گونه‌های مهم و پرطرفدار سینمایی است و سالانه تولیدات این گونه سهم مهمی و بالایی در اکران عمومی دارند، کمتر فیلمی دو شخصیت نوه و پدربزرگ یا مادر بزرگ را در محور ماجراهایش قرار داده است. با آن‌که پدر و مادرها نقش بسیار مهمی در فیلم‌های گونه خانوادگی ایرانی بازی می‌کنند، اما والدین آنها نقش و حضورشان بسیار کمرنگ و ناچیز است. با گذشت زمان و دور شدن از دو دهه 60 و 70، تعداد فیلم‌های گونه خانوادگی هم کمتر شد و گونه‌های دیگر جایگزین آن شدند. در همان دوران بود که مجید قاری‌زاده درام خانوادگی «پدربزرگ» را با بازی جمشید مشایخی ساخت. فیلم که زمان نمایش عمومی در سال 1364 با استقبال تماشاگران روبه‌رو شد، درباره زوج کارمندی است که در خانه قدیمی پدری زندگی می‌کنند. اصرار عروس برای فروش خانه و خرید یک آپارتمان جدید، باعث روانه شدن پدربزرگ به آسایشگاه سالمندان می‌شود. پسر کوچک زوج که به‌شدت به پدربزرگ علاقه‌مند است، او را در آسایشگاه پیدا می‌کند. تاثیر این موضوع روی زوج کارمند، باعث بازگشت پدربزرگ به خانه قدیمی و عدم فروش آن است.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }