آخرین خبرها

خواب های کرونایی چه تعبیر و تفسیری دارند/ از خواب مرگ تا خواب حشرات

نتایج تحقیقات پژوهشگران مرکز علوم‌اعصاب لیون فرانسه نشان می‌دهد که دیدن بعضی کابوس‌ها در این روزگار کرونایی دلایل روان‌شناسانه دارد مترجم : مریم سادات کاظمی

منبع: topsante.com    

     شیوع ویروس کرونا و قرنطینه‌خانگی تاثیر جدی بر سبک زندگی عادی افراد داشته است. بسیاری از افراد اغلب با نگرانی و استرس روزگار می گذرانند و در این مدت تجربه رویاهایی را داشته‌اند که شاید عجیب و حتی ترسناک نیز باشد. از ابتدای ماه آوریل 2020، گروهی از محققان در مرکز علوم اعصاب لیون فرانسه، مطالعه گسترده‌ای درباره تاثیر اپیدمی کووید19 بر خواب و حالات روحی افراد در زمان حال انجام دادند. به گفته مدیر این گروه تحقیقاتی، دیدن کابوس‌های عجیب در این شب و روزهای کرونایی، نگران‌کننده نیست و در واقع تداعی تصورات و باورهایی است که در طول روز با‌ آن مواجه‌ایم اما امکان بروز پیدا نکرده است. البته شناخت علل بروز چنین رویاهایی می‌تواند به تحلیل روان شناختی ضمیرناخودآگاه و کسب آرامش کمک کند. در ادامه به بررسی رایج‌ترین کابوس‌های ناراحت‌کننده افراد که در این تحقیق مشخص شده، می‌پردازیم و از دلایل دیدن آن‌ها در خواب خواهیم گفت. شایان  ذکر است که بعضی از این نکات، ممکن است برای همه افراد صدق نکند.  

گم‌شدن

  بی‌نظمی روانی دارید

یکی از رایج‌ترین کابوس‌ها در این روزهای کرونایی، گم شدن در خواب است. گم‌شدن در خواب به بی‌نظمی روانی اشاره می کند که در این حالت فرد نمی‌داند کجاست و کجا می‌رود. گم‌کردن اشیا نیز مصادیق مختلفی دارد؛ گم‌شدن یک وسیله مهم مانند کارت اعتباری ممکن است نشان‌دهنده نقصان بخشی از وجود فرد باشد. اگر گم‌شدن متعلق به فردی دیگر یا هدیه‌ای از طرف او باشد، بیانگر این است که در این رابطه باید تجدیدنظر کرد. بیماری 

رنج روانی می‌کشید

این روزها همه از ابتلا به کرونا می‌ترسیم اما دیدن کابوس بیماری جسمی در خواب ناشی از رنج روانی است. به‌عنوان مثال، حمله قلبی می‌تواند به علت ناراحتی روحی و دل‌شکستگی باشد. بیماری تنفسی نیز ممکن است کمبود تنفس راحت و به‌عبارتی نیاز به آرامش و دوری از جامعه را نشان‌ ‌دهد. سرطان نیز سمبل آسیب‌های گذشته است که امروز را نیز تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

حشرات

  وسواس گرفتید و استرس دارید

حضور انبوه حشرات در اطراف فرد به دلخوری‌های جزئی در زندگی اشاره می کند که به‌تدریج زیاد و سرانجام بر وجود فرد مستولی می‌ شود و می‌‌تواند ناشی از اضطراب، استرس و وسواس فکری باشد که کم‌کم تشدید شده و فرد را از پا می‌اندازد. پر واضح است که افراد زیادی این روزها با استرس و وسواس به خاطر کرونا دست و پنجه نرم می‌کنند.

احساس رهاشدگی 

به عزیزان‌تان بی‌توجه شده اید

یکی از مهم‌ترین اضطراب‌های اساسی انسان، ترس از تنهایی و طرد شدن است. رهاشدن از طرف همسر نشان‌دهنده احساس ناامنی در رابطه عاشقانه است. البته می‌تواند بیانگر ترس از تنها شدن نیز باشد. البته دوری از فرد دیگر در خواب باید به‌عنوان هشدار تلقی شود زیرا نشان‌دهنده غفلت و بی‌توجهی به فردی عزیز و دوست‌داشتنی است. 

محکومیت

  اعتماد به نفس‌تان پایین است

محکوم‌شدن در خواب اصلا خوشایند نیست. این کابوس نشان‌دهنده اعتماد به نفس پایین و رنج بسیار از نگاه‌ و قضاوت دیگران است. البته می‌تواند ناشی از احساس گناه نسبت به فردی یا اتفاقی که در زندگی واقعی‌تان افتاده است، باشد.

مرگ 

روزمرگی را رها کنید

اگر امشب در خواب‌تان دیدید که یک ماسک روی صورت‌تان است و فوت کرده‌اید، نگران نشوید! خبر خوب این‌ است که دیدن مرگ در خواب الزاما جنبه منفی ندارد. مرگ می‌تواند نشانه این باشد که باید زندگی معمول را رها کرد و برای ورود به مرحله جدیدی آماده شد؛ در واقع شروع برای تغییر. البته مرگ یکی از نزدیکان نیز ممکن است اضطراب رهاشدن را نشان دهد و به‌عنوان مثال به دلیل تنش با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده باشد.

تابوت 

این روزها از زندگی لذت نمی‌برید

تابوت فقط به مرگ اشاره ندارد و می‌تواند سمبل از دست‌دادن نشاط، ماندن در حبس یا حتی انتظار باشد. اگر شخصی خود را در تابوت ببیند، ممکن است از احساس لذت نبردن یا نداشتن فرصت کافی برای خوش بودن در زندگی خصوصی رنج ببرد. اتفاق‌هایی که بسیاری از افراد در این روزها با آن‌ها مواجه شده اند و برنامه‌ای برای مدیریت شان ندارند. البته دیدن تابوت در خواب می‌تواند بیانگر ناتوانی در مواجهه با مشکلات فعلی نیز باشد. دیدن چنین رویایی به منزله تجدیدنظر در اولویت‌ها و نظم دادن به زندگی خواهد بود.

جروبحث

رابطه تان تنش‌زا شده است

از رایج‌ترین مشکلات قرنطینه خانگی که در تمام کشورهای دنیا گزارش شده، بالا گرفتن اختلافات زوجین ‌است. جروبحث با یکی از نزدیکان احتمالا بیانگر تنش در رابطه با علت مشخص یا نامشخص است. پس لازم است به فکر حل مشکل باشید. البته اگر طرف مقابل جروبحث مشخص نباشد، شکی نیست که کابوس نشان‌دهنده یک اختلاف درونی مثلا بین عشق و منطق است.

خون

  انرژی ندارید

در روانکاوی، خون سمبل حیات و زندگی است. بروز خون ریزی در خواب بیانگر از دست دادن انرژی است. البته میزان رنج بردن از خون ریزی، احساس خستگی و تاثیر روحی یا جسمی همراه آن نیز باید در این زمینه مورد توجه باشد تا تحلیل دقیق‌تری صورت بگیرد.

بلایای طبیعی 

دنبال کسب آرامش بروید

زلزله، سیل، سونامی و دیگر بلایای طبیعی در خواب اصلا مسئله بی‌اهمیتی نیست. این کابوس‌ها معمولا با آشفتگی روانی جدی مانند اخراج شدن از شغل‌، شکست عاطفی و … مرتبط و با اضطراب زیادی همراه است. چنین کابوسی فرد را دعوت می‌کند برای خود وقت بگذارد و به دنبال کسب آرامش باشد.

برچسب‌ها: , , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }