آخرین خبرها

دانستنی های اقتصادی /بدهی چیست ؟سرمایه چیست؟

https://www.housingwire.com/ext/resources/images/editorial/Houses/money_balancing.jpg?t=1378486409&width=696

سایت بدون- متأسفانه بیشتر والدین خود نیز از دانستنی‌های مالی خانواده اطلاعات چندانی ندارند. در نتیجه چیزی برای آموزش ندارند و مدام رویای جمعی دیگران را تكرار می‌كنند كه همانا دانشگاه رفتن و یك كار خوب پیدا كردن و پس‌انداز مالی و… است. البته ما هیچ‌گاه این روش را نفی نمی‌كنیم، اما روش‌های مفیدتر و سریع‌تر دیگری هم وجود دارند. چندی پیش بود كه یكی از مقامات وزارت علوم، به‌طور رسمی اعلام كرد ازاین ‌پس دانشگاه رفتن و مدرك گرفتن، قطعا به پیدا كردن یك شغل منجر نخواهد شد و شما باید مهارت‌های دیگری هم داشته باشید. وقتی مقامات با این صراحت اعلام كرده‌اند و ما هم دوروبرمان، كلی آدم تحصیلكرده بیكار یا كم‌پول را مشاهده می‌كنیم، آیا بهتر نیست به سمت‌وسوی یك مسیر جایگزین برویم؟ آموختن درباره استقلال مالی و دانش مالی، یكی از این راه‌هاست.
دارایی چیست، بدهی كدام است؟
در ستون دوشنبه گذشته، به ماجرای دارایی و بدهی رسیدیم. گفتیم كه رابرت كیوساكی كه از نویسندگان مطرح در حوزه استقلال مالی است، چه نگاهی به این دو مقوله دارد. ما همه دوست داریم دارایی‌ بیشتری داشته باشیم و به همین دلیل، خودمان را به آب‌وآتش می‌زنیم، اما متأسفانه غالب ما این دو را اشتباه می‌گیریم و این اشتباه را مدام تكرار می‌كنیم.
دارایی چیست؟ از منظر استقلال مالی، هر چه باعث تولید درآمد شود، دارایی است. البته مردم تصور می‌كنند هر چیزی كه پول برایش پرداخت كرده و متعلق به شما می‌شود، دارایی است. این نگاه اشتباه است. بدهی نیز، چیزی است كه برای شما تولید هزینه می‌كند. به عبارت ساده‌تر، هر چیزی كه باعث می‌شود پول از جیب شما برود، بدهی و هر چیزی كه باعث می‌شود پول به جیب شما بیاید، دارایی است. 
خانه، دارایی یا …؟
بگذارید ساده‌تر بحث كنیم. هر خانوار ایرانی به یك خانه نیاز دارد تا زندگی كند. آیا خانه دارایی است؟ از این منظر می‌توان گفت نه. شاید آمارهای افزایش بالای 80 درصدی قیمت مسكن در سال 97 را به ما ارائه بدهید. حرف شما درست است؛ منزل دویست میلیونی شما در سال 96، حالا شاید بیش از چهارصد میلیون تومان بیارزد. یعنی شما دویست میلیون سود كرده‌اید؟ هرگز. در این بابت باید به چند نكته توجه داشته باشید:
    پول اضافه شده، وارد جیب شما نمی‌شود؛ بلكه در خرید خانه بعدی، شما به این واسطه باید پول كمتری پرداخت كنید.
 اگر همین پول را درست سرمایه‌گذاری می‌كردید و حتی سود 30‌درصدی سالانه را هم لحاظ می‌كردید، باز هم شما از سال 92 تا 97 كه مسكن در ركود بود و افزایش قیمت نداشت، 50درصد ضرر كرده‌اید.
    این اضافه شدن ارزش خانه فقط در سال‌هایی كه اقتصاد بیمار ایران دچار تب شده اتفاق می‌افتد و نمی‌شود همیشه روی آن حساب باز كرد.

برچسب‌ها: , , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }