رکوردها می‌میرند علی دایی نه!

سایت بدون – علی دایی اسطوره فوتبال ایران حالا دیگر تنها رکورددار گل‌های ملی دنیا نیست. همان‌طور که انتظار می‌رفت کریستیانو رونالدو، فوق‌ستاره تیم ملی پرتغال به این رکورد رسید و با تبدیل‌کردن دو پنالتی به گل در دیدار برابر فرانسه، با رکورد ۱۰۹ گل ملی علی دایی برابری کرد. شاید اگر مصدومیت، نیش زنبور و کرونا نبود، کریستیانو رونالدو خیلی وقت‌ها پیش به این رکورد دایی می‌رسید ولی همه چیز دست به دست هم داد تا یکی از برترین ستارگان تاریخ فوتبال، در مقطع کنونی با علی دایی برابری کند. فعلا هر دو اسطوره کشورهای ایران و پرتغال در عدد ۱۰۹ برابر هستند ولی از آنجا که کریس رونالدو همچنان بازی‌های ملی بی‌شماری پیش‌رو دارد به زودی علی دایی رتبه اولی مشترک را هم به رونالدو واگذار می‌کند و خودش یک پله سقوط می‌کند. علی دایی البته خیلی پیش‌تر از اینها می‌دانست که قرار است رکورد خارق‌العاده‌اش توسط این پرتغالی پرآوازه شکسته شود؛ شاید از زمانی که برخلاف میل باطنی‌اش کریس رونالدو را به مسی ترجیح داد و از او به‌عنوان بهترین بازیکن فوتبال نام برد، انتظار می‌کشید تا رونالدو بالاخره رکوردی را که سال‌ها در اختیارش است، بشکند. علی دایی بعد از ۱۵۹ بازی ملی موفق شد ۱۰۹ گل بزند و تا سال‌ها عنوان برترین گل‌زن تاریخ بازی‌های ملی را در اختیار داشت. حالا اما این رکورد، مثل بسیاری از رکوردهای دیگر از دست رفته و به‌زودی علی دایی باید به رتبه دوم در این رده‌بندی عادت کند. اگرچه بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال در ایران همچنان با بیان اینکه علی دایی با تعداد بازی ملی کمتری به این رکورد رسیده و میانگین بهتری نسبت به رونالدو دارد، در پی روحیه‌دادن به خودشان هستند ولی واقعیت این است که رکورد علی دایی شکسته شده و او اولین نفری است که چنین موضوعی را پذیرفته است.
کار خوب علی دایی
هنوز دقایق زیادی از گل‌های کریس رونالدو به فرانسه نگذشته بود که علی دایی پست اینستاگرامی‌اش را منتشر کرد و به کریستیانو رونالدو تبریک گفت. دایی که گویی انتظارش را داشت تا رونالدو در همان شب بازی با فرانسه به رکوردش برسد، این بازیکن را شایسته چنین رکوردی توصیف کرد. اقدام علی دایی به‌عنوان اسطوره زنده فوتبال ایران از آن جهت ستودنی بود که علاوه بر روحیه قهرمانی، نشانی از پهلوانی هم داشت و در زمره اولین نفراتی قرار گرفت که به رونالدو تبریک گفت. ارزش کار دایی زمانی بیشتر مشخص شد که رسانه‌های معتبر دنیا پیام علی دایی را منعکس کردند و بعد هم که پای خود رونالدو به میان آمد؛ کریستیانو برای علی دایی نوشت که قهرمان‌های بزرگ همیشه قهرمان می‌مانند و از تعریف و تمجیدهای دایی نسبت به خودش تقدیر کرد. این بده‌بستان‌های دو آقای گل دنیا مورد توجه بسیاری از سایت‌های معتبر قرار گرفت و نتیجه آن شد که با به‌میان‌آمدن نام علی دایی، دوباره اسمی از فوتبال ایران به میان کشیده شد.
رکوردها می‌میرند
با وجود آنکه کریستیانو رونالدو به رکورد علی دایی رسیده و این عنوان دیگر از دست یک ایرانی خارج شده (تا به الان به صورت مشترک محفوظ مانده) ولی جو عجیبی در فضای فوتبال ایران شکل گرفته است. بسیاری با انتشار مجدد تصاویر علی دایی از او به‌عنوان یک اسطوره بزرگ نام برده‌اند و کارش را مورد ستایش قرار داده‌اند. گو اینکه بعضی از استوری‌ها و تعریف و تمجیدهایی که از علی دایی شده، انگار بیشتر برای همدردی با او صورت گرفته ولی روی‌هم‌رفته مطرح‌شدن نام علی دایی و تأکید بر بی‌نظیربودنش در فوتبال ایران، اتفاق خوبی بود که از سوی بسیاری از چهره‌های فوتبالی از بازیکن و مربی گرفته تا پیش‌کسوتان فوتبال رخ داد. شاید در این میان بشود به همان جمله کلیشه‌ای هم برگشت که عنوان می‌شود «رکوردها برای شکسته‌شدن هستند». این‌طور شاید بتوان ناراحتی اندک ازدست‌رفتن عنوانی که سال‌ها در اختیار اسطوره فوتبال ایران بود را کمی تسکین بخشید و حتی برایش متر و معیار آورد که این رکورد احتمالا در اختیار کریستیانو رونالدو هم نخواهد ماند و ستاره‌های دیگری از راه خواهند رسید که به این رکورد حمله کنند. همین حالا می‌شود از بازیکنانی همچون علی مبخوت اماراتی (۷۶ گل)، نیمار برزیلی (۶۸ گل) و لوکاکو بلژیکی (۶۳ گل) نام برد که شاید در آینده‌ای نه‌چندان دور به رونالدو برسند. البته خود رونالدو هم به‌خوبی می‌داند که چنین رکوردهایی ممکن است تا ابد برایش باقی نمانند؛ کسی فراموش نکرده زمانی کریس با انتقال از منچستریونایتد به رئال‌مادرید رکورددار گران‌قیمت‌ترین بازیکن تاریخ شد ولی عجیب آنکه این روزها دیگر رکوردش در بین ۱۰ انتقال دنیای مدرن فوتبال هم جا نمی‌گیرد! حتی اگر بازیکنانی که این روزها بیشترین بخت را برای شکستن رکورد رونالدو دارند به او نرسند باز هم می‌توان به نسل بعدی‌ها چشم داشت؛ یکی مثل همین کیلیان امباپه فرانسوی که با سن و سال کمش همین حالا نزدیک به ۱۷ گل زده دارد. کیلیان با پیشرفت بی‌نظیری که در دنیای فوتبال دارد نه‌تنها این رکورد رونالدو و دایی بلکه بسیاری از رکوردهای دیگر را می‌تواند جابه‌جا کند. حتی فوتبال ایران هم در ادامه مسیر می‌تواند باز امیدوار بماند که در بین برترین گل‌زنان ملی دنیا نماینده داشته باشد؛ سردار آزمون مهاجم ۲۶ساله تیم ملی این روزها ۳۷ گل زده در کارنامه دارد و میانگین گل‌های ملی‌اش نسبت به بازی‌هایی که انجام داده حتی از علی دایی هم بهتر است! پس همان‌طور که دایی از مدت‌ها پیش خودش را مهیا کرده بود، مشخص است که رکوردها مردنی هستند و هر لحظه ممکن است صاحب جدیدی پیدا کنند.
علی دایی نمی‌میرد
علی دایی سالیان زیادی است که پرچم فوتبال ایران را در دنیا برافراشته نگه داشته است. همین که ستاره خارق‌العاده‌ای مثل کریستیانو رونالدو تنها بازیکنی است که توانسته رکورد او را بشکند، نشان از بزرگی کاری است که دایی برای فوتبال ایران کرده است. با این وجود تصور اینکه در ایران، علی دایی مورد بی‌مهری قرار گرفته و می‌گیرد، آزاردهنده است. مردی که این روزها دنیای فوتبال یک بار دیگر به شاهکار او در زمان بازی‌اش پی برده از سوی عده‌ای در ایران ممنوع‌الکار شده و ظاهرا تیمی در لیگ برتر ایران نمی‌تواند به سراغش برود و پیشنهاد سرمربیگری بدهد. از آن بدتر، رفتاری است که صداوسیما و تلویزیون با علی دایی به‌عنوان یکی از اسطوره‌های فوتبال ایران دارد. ساختن برنامه‌های سفارشی جهت تخریب چهره علی دایی یکی از دلایلی بود که باعث قهر علی دایی با تلویزیون شده و هنوز هم که هنوز است او حاضر نیست در هیچ‌کدام از برنامه‌های تلویزیونی شرکت یا با دوربین هیچ شبکه‌ای مصاحبه کند. چنین رفتاری با اسطوره‌ای که دنیا هم‌ردیف رونالدو از او یاد می‌کند، از سوی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، آزاردهنده و البته زننده است. قدرنشناسی نسبت به علی دایی فقط معطوف به تلویزیون و عده‌ای که او را محروم کرده‌اند، نمی‌شود؛ چون هنوز کسی داستان مسدودشدن حسابی که علی دایی برای کمک به زلزله‌زده‌ها داده بود و فراخواندنش به دادگاه جهت همین مورد را از یاد نمی‌برد! دایی خودش به‌خوبی از مسائل پشت پرده آگاه است که می‌گوید «از محبوبیت من هراس دارند». شاید برای «عده‌ای» علی داییِ محبوب به مراتب خطرناک‌تر از علی دایی قهرمان باشد پس بعید نیست که دست به کارهای مختلفی بزنند تا دایی را از دل مردم بیرون کنند. دست بر قضا اما همین شکسته‌شدن رکورد و موج حمایت جدیدی که به راه افتاد یک بار دیگر ثابت کرد رکورد‌ها می‌میرند ولی علی دایی نه!

مطلب پیشنهادی

بعد از ۱۸ ماه اتفاق افتاد/ رشد بی سابقه بیت کوین

بیت‌کوین ۲.۵ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح از ماه مه ۲۰۲۲ رسید. سایت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *