آخرین خبرها

ساما ؛ رمانی که به قربانیان انتظار تقدیم شده است

https://www.30book.com/Media/Book/77154.jpg
«ساما» نام رمانی از آنتونیو دی‌بندتو نویسنده آرژانتینی با ترجمه میلاد زکریاست که از سوی نشر مرکز منتشر شد. رمان ساما مشهورترین و تحسین‌برانگیزترین اثر آنتونیو دی‌بندتو معرفی شده و صاحبنظران و منتقدان حرفه‌ای ادبیات آن را در شمار بزرگ‌ترین رمان‌های اسپانیایی زبان قرن بیستم ارزیابی کرده‌اند. ساما داستان مردی تحصیلکرده و جاه‌طلب است که در آخرین سال‌های قرن هجدهم به شهر کوچک و دورافتاده‌ای در پاراگوئه که امروز پایتخت این کشور تعیین شده، اعزام می‌شود و در انتظاری بی‌پایان تمام هم‌ وغم و فکر و ذکرش گرفتن ترفیع و اعزام به بوئنس‌آیرس و نزدیک‌تر شدن به مرکز قدرت و تمدن است. با اینکه منتقدان و نخبه پسندان این رمان را در زمان انتشار ستودند، اما در میان خوانندگان عام توجه چندانی برنینگیخت. تا اینکه سال‌ها بعد روبرتو بولانیو نویسنده شیلیایی تبار و خالق رمان 2666 (که ترجمه فارسی‌اش به قلم محمدجوادی منتشر شد) داستان کوتاهی به‌نام سنسینی با اقتباس از زندگی و شخصیت آنتونیو دی‌بندتو، خالق رمان ساما نوشت که ترجمه آن داستان، سبب توجه دیرهنگام دنیای انگلیسی‌زبان به این نویسنده شد. منتقدان به یاد ماندنی‌ترین مشخصه این رمان را شخصیت و لحن مسحور کننده راوی می‌دانند که با‌وجود لحن آمرانه و پرتکبرش، از نمایش تزلزل و دودلی‌اش وسخت گرفتن برخود ابایی ندارد و به این ترتیب تصویری بسیار انسانی از خود به نمایش می‌گذارد.

آنتونیو_دی‌بندتو در میان اولین دستگیرشدگان کودتای ۱۹۷۶ بود، که منجر به «ناپدید شدن» بیش از سی هزار نفر در #آرژانتین شد. او بالاخره پس از هجده ماه، بی‌آنکه دلیلی برای گرفتن یا رها کردنش اعلام شود، آزاد شد. #ارنستو_ساباتو و #هاینریش_بل از چهره‌های شاخص پیگیر آزادی او بودند.

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }