آخرین خبرها

علائم اولیه ابتلا به ام‌اس را بشناسیم

 سایت بدون -حدود 5/2 میلیون نفر در سراسر جهان به ام‌اس یا فلج چندگانه مبتلا هستند. این بیماری شامل یك التهاب مزمن در سیستم عصبی مركزی است و زمانی بروز می‌كند كه سیستم ایمنی بدن به اشتباه، چربی‌هایی را كه از الیاف عصبی در مغز و نخاع محافظت می‌كنند هدف قرار دهد. احتمال ابتلای زنان به ام‌اس دو برابر مردان است. این بیماری زنان را معمولا در سنین 15 تا 60 سالگی مبتلا می‌كند. موارد زیر علائم اولیه‌ای است كه درصورت ابتلا به فلج چندگانه بروز می‌كند:
ضعف و خستگی
حدود 80 درصد از افرادی كه به ام‌اس مبتلا می‌شوند ضعف‌های عضلانی غیرقابل توضیحی را تجربه می‌كنند. این ضعف‌ها معمولا از پاها آغاز می‌شود و سپس سایر قسمت‌های بدن را هم درگیر می‌كند. این ضعف‌ها همچنین با خستگی مزمن كه اغلب، هفته‌ها به طول می‌انجامد همراه است.
مشكلات دید
ام‌اس می‌تواند باعث التهاب عصب بینایی شود و به بینایی آسیب بزند. اگر بخشی از میدان دید شما تار شده است یا گاهی دچار دوبینی می‌شوید حتما باید با پزشك در این باره صحبت كنید.

درد و گرفتگی عضلانی
افراد مبتلا به ام‌اس معمولا دچار سندرم پای بی‌قرار، سفتی و گرفتگی ماهیچه هستند. حدود 55 درصد از همه مبتلایان، در طول بیماری‌شان از درد ماهیچه‌ای قابل توجهی رنج می‌برند. درد و گرفتگی ماهیچه معمولا در بین زنان مبتلا به ام‌اس شایع‌تر است.

مشكلات مثانه
اگر احساس می‌كنید زیاد به دستشویی می‌روید و در دفع ادرار با سرعت معمول مشكل دارید، این مشكل را با پزشك در‌میان بگذارید. دستشویی‌رفتن مكرر، تمایل شدید به ادراركردن، بی‌اختیاری ادرار و اختلال در عملكرد مثانه می‌توانند برخی علائم ابتلا به ام‌اس باشد.
​​​​​​​
مشكلات حافظه

ام‌اس می‌تواند با تاثیرگذاری بر دستگاه عصبی باعث بروز مشكلات شناختی مانند خطاهای گفتاری، خطاهای حافظه، مشكل در حفظ نظم یا كوتاهی دامنه توجه شود. باید توجه داشت این علائم فقط در 5 تا 10 درصد مبتلایان به ام‌اس تاثیر قابل توجهی بر زندگی روزمره بیمار به‌جا می‌گذارد.
منبع: Prevention.com

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }