آخرین خبرها

فایل‌ها و فولدرهایی كه می‌توانید راحت حذف كنید /اضافات ویندوزی

سایت بدون -اگر فایل‌های زیاد و حجیمی در هارد رایانه‌تان نگهداری می‌كنید، ممكن است با خطای كمبود فضا در درایو ویندوز برخورد كرده باشید. یك راهكار برای خالی كردن فضا در هارد، انتقال فایل‌هایتان به هارد اكسترنال یا حذف آنهایی است كه نیاز كمتری دارید، ولی چرا فایل‌هایمان را پاك كنیم، وقتی خود ویندوز تعداد زیادی فایل اضافی دارد كه می‌توان بدون ایجاد مشكل آنها را حذف كرد؟ با این كار به‌صورت مستقیم فضای درایو ویندوز خالی می‌شود و از شر فایل‌های بلااستفاده هم خلاص می‌شوید. حتما می‌پرسید از كجا بدانم كدام فولدرها و فایل‌ها اضافی هستند؟ در این مطلب دقیقا به همین سؤال، پاسخ می‌دهیم.

   فایل Hibenation
احتمالا با حالت Hibenate در ویندوز آشنا هستید؛ حالتی كه شبیه به Sleep است، با این تفاوت كه ویندوز تمام پنجره‌های باز و كارهای در حال اجرای شما را ذخیره می‌كند و بعد خاموش می‌شود. به عبارتی یك كپی از حافظه رم در هارد ذخیره می‌شود و پس از این‌كه دوباره رایانه را روشن كنید، ویندوز حالت قبلی را برای شما برمی‌گرداند.
این عمل فضا اشغال می‌كند و گاهی فضای زیادی در حد چند گیگابایت برای آن مصرف می‌شود. محل این ذخیره‌سازی فایلی به نام
hiberfil.sys است. شاید پاك كردن این فایل راه خوبی برای خالی كردن فضای آن به نظر برسد، ولی این‌طور نیست، زیرا ویندوز دوباره آن را ایجاد می‌كند.  بهتر آن است كه اگر از قابلیت Hibenate استفاده نمی‌كنید، آن را غیرفعال كنید. برای این كار، Command Prompt یا PowerShell ویندوز را با دسترسی ادمین باز كرده (كلیك راست روی آیكونشان و انتخاب
 Run as administrator) و این دستور را اجرا كنید:
powercfg.exe /hibenate off
با اجرای این دستور، Hibenate غیرفعال شده و ویندوز فایل hiberfil.sys را هم به‌طور خودكار پاك می‌كند، اما اگر به هر دلیل این اتفاق نیفتاد، خودتان به‌صورت دستی آن را حذف كنید.
مكان: C:\hiberfil.sys

   فولدر Temp ویندوز
همان‌طور كه احتمالا از نام این فولدر می‌توانید حدس بزنید، محلی برای ذخیره فایل‌های temporary (موقت) است. واضح است كه این فایل‌ها بعد از استفاده اولیه دیگر كاركردی ندارند. تمام فایل‌ها و فولدرهای موجود در این فولدر از این نوع هستند. پاك كردن این داده‌ها سخت نیست. به فولدر مذكور می‌روید، Ctrl+A را می‌زنید تا همه فایل‌ها و فولدرها انتخاب شوند و سپس آنها را با Shift+Del پاك می‌كنید. البته ویندوز ممكن است در مورد پاك كردن برخی از آنها به شما خطا بدهد كه می‌توانید بی‌خیال آنها شوید و بقیه را حذف كنید.
مكان: C:\Windows\Temp

  سطل آشغال ویندوز
از نظر فنی Recycle Bin یا همان سطل آشغال ویندوز یك فولدر به حساب نمی‌آید و با این‌كه ممكن است بدیهی باشد، اما در هر حال برای این‌كه فهرست‌مان كامل باشد، در اینجا می‌آوریم.
هر وقت فایلی در سیستم خود پاك می‌كنید، ویندوز آن را به سطل آشغال می‌فرستد (مگر آن‌كه Shift+Del كرده باشید). سطل آشغال ویندوز محل خاصی برای نگهداری این فایل‌هاست تا وقتی آنها را به‌صورت دائمی حذف كنید یا برگردانید. بنابراین اگر حواستان نباشد كه این سطل آشغال را به‌طور مداوم خالی كنید، ممكن است حجم زیادی داده‌های قدیمی در آن باشد كه فضا اشغال می‌كنند.
دسترسی به Recycle Bin‌ به‌سادگی از طریق آیكون آن روی دسكتاپ یا تایپ shell:RecycleBinFolder در نوار آدرس فایل اكسپلورر ویندوز امكان‌پذیر است. داخل آن می‌توانید هر فایل یا فولدر را با كلیك راست و انتخاب Delete به‌صورت دائم پاك كنید یا با زدن Restore آن را به فولدری كه بود بازگردانید. در نوار بالا هم گزینه‌های خالی كردن سطل آشغال (Empty Recycle Bin) و بازگشت همه موارد (Restre all items) وجود دارد. اگر می‌خواهید كمی حرفه‌ای‌تر عمل كنید و نحوه كاركرد سطل آشغال را در ویندوز تغییر دهید، می‌توانید این كار را با كلیك روی
Recycle Bin Properties در نوار بالا در آن انجام دهید. در دیالوگ Properties، می‌توانید حداكثر اندازه سطل آشغال را تعیین یا انتخاب كنید كه فایل‌ها بدون انتقال به آن یكضرب پاك شوند (Don’t move files to the Recycle Bin).
البته مراقب این گزینه باشید و فقط در صورتی آن را فعال كنید كه واقعا مطمئن هستید.
مكان: shell:RecycleBinFolder

  فولدر ویندوز قدیمی
این فولدر شاید برای ما كه عموما ویندوزهای جدید را نصب می‌كنیم، چندان موضوعیت نداشته باشد. در هر صورت، وقتی نسخه‌های ویندوز ارتقا می‌یابند، ویندوز یك كپی از فایل‌های قدیمی را در فولدری به نام Windows.old ذخیره می‌كند تا اگر مواردی به‌درستی انتقال پیدا نكردند، از این طریق بتوان آنها را بازیابی كرد.
ویندوز، این فولدر را پس از مدت كوتاهی از ارتقا به‌طور خودكار پاك می‌كند. اما شما خودتان هم می‌توانید آن را حذف كنید تا فضای اشغال‌شده توسط آن را برگردانید. البته دقت داشته باشید این فولدر از مسیر عادی و فایل اكسپلورر قابل حذف نیست، بلكه باید به كمك ابزار Disk Cleanup و گزینه Clean up system files این كار انجام شود. توضیحات بیشتر در مورد
Disk Cleanup را می‌توانید در باكس این صفحه بخوانید.
مكان: C:\Windows.old

  برنامه‌های دانلود شده
نام این فولدر كاملا غلط‌انداز است و در آن خبری از برنامه‌های دانلود شده نیست! بلكه فایل‌های مربوط به كنترل‌های اكتیواكس
(ActiveX) و اپلت‌های جاوا 
(Java applets) كه توسط اینترنت اكسپلورر استفاده می‌شود در آن نگهداری می‌شود. در اصل نوعی كش (cache) برای اینگونه فایل‌هاست كه اگر سایتی دوباره به موردی نیاز پیدا كرد، بارگذاری مجدد نشود.
اما بگذارید راحتتان كنم، این فولدر كاملا بی‌مصرف است! اكتیواكسِ مخصوص اینترنت اكسپلورر، یك تكنولوژی منسوخ و پر از ایراد است كه معدود سایت‌هایی هنوز از آن استفاده می‌كنند. جاوا و اپلت‌هایش هم دیگر به‌ندرت در وب امروزی به كار می‌رود. 
با توجه به آن‌كه درصد كمی از كاربران از اینترنت اكسپلورر استفاده می‌كنند و بسیار هم بعید است كه با آن به سایتی كه اكتیواكس دارد بروند، بنابراین به احتمال زیاد این فولدر را خالی ببینید، ولی اگر خالی نبود، خالی‌اش كنید!
مكان:
C:\Windows\Downloaded Program Files

​​​​​​​ابزار پاكسازی خوب
اگر می‌خواهید دست به كار پاك كردن فایل‌های اضافه ویندوز شوید، باید بدانید خود ویندوز ابزار بسیار خوبی برای انجام آسان این كار برایتان در نظر گرفته است: Disk Cleanup. دیسك كلیناپ را می‌توانید با جست‌وجوی نامش در منوی استارت پیدا و اجرا كنید. این برنامه ابتدا هاردتان را اسكن می‌كند و اقسام مختلفی از فایل‌های قابل حذف را می‌یابد. برای گزینه‌های بیشتر از حالت عادی می‌توانید Clean up system files را هم بزنید. برخی از موارد واضحی كه می‌توانید با خیال راحت از طریق این برنامه پاك كنید عبارتند از: Windows Update Cleanup، Windows upgrade log files و Temporary files. بقیه موارد را هم مثل سطل آشغال با كمی تأمل پاك كنید، چون ممكن است فایل‌هایی در آنها باشد كه نخواهید كاملا حذف شوند. اگر هم حس می‌كنید دیسك كلیناپ كمی قدیمی شده، در ویندوز ۱۰ می‌توانید به قسمت Storage در تنظیمات بروید و روی گزینه Free up space now كلیك كنید تا ابزار مشابه اما جدیدتر این ویندوز را برای حذف فایل‌های اضافی ببینید.

نویسنده : محمود صادقی

برچسب‌ها: , ,

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شد

add_action('wp_head','telegram_seo_link'); function telegram_seo_link(){ if (is_single()) { global $post; $thumbnail = wp_get_attachment_image_src( get_post_thumbnail_id($post->ID), 'full' ); echo ' '; } }